h ارتباط عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ارتباط عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ارتباط عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ارتباط عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر!

ارتباط عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر!

اسناد جدیدی که مقامات آمریکا اخیرا اجازه انتشار آن را دادند اطلاعاتی را فاش کرد که ارتباط تعدادی از کارکنان دولتی عربستان سعودی با مجریان حملات ۱۱ سپتامبر را نشان می‌داد.

به نقل از شبکه روسیا الیوم، از سال 2003 دولت جرج بوش پسر رئیس جمهور سابق آمریکا و باراک اوباما رئیس جمهور فعلی این کشور از گزارش مخفی 28 صفحه‌ای کنگره درباره حملات 11 سپتامبر مطلع بودند و دلیل عدم افشای این گزارش نیز این بود که افشای آن به امنیت ملی آمریکا لطمه می زند و انتشار آن نتایج منفی برای منافع آمریکا در جهان خواهد داشت و توانایی واشنگتن برای جمع آوری اطلاعات درباره افراد مظنون به دست داشتن در عملیات های تروریستی را تضعیف می نماید.

حقیقتی که بوش و اوباما تمایل به افشای آن نداشتند این بود که این بخش از گزارش کمیته حقیقت یاب درباره حملات سال 2011 مشخصا از «ایفای نقش احتمالی عربستان سعودی» در ارائه کمک و یا حمایت از تروریست ها و یا حتی ارتباط با آنها پیش از اجرای حملات، سخن می گفت و هر کس سخنی درباره این قضیه به زبان می آورد و سوالاتی را درباره این گزارش و پیش بینی های مربوط به نقش متحد عربی در حوادث یازدهم سپتامبر مطرح می کرد، پاسخ رسمی این بود که هیچ ادله و یا اتهامی علیه ریاض و یا کارکنان رسمی آن در این تحقیقات وجود ندارد و مطالب منتشر شده در رسانه های خبری و مجلات تنها یک حدس و گمان و شایعاتی است که صحت ندارد!

با آغاز سال 2015 درخواست ها برای افشای متن این گزارش محرمانه افزایش یافت و خانواده های قربانیان حادثه 11 سپتامبر از کنگره درخواست کردند تا به آنها اجازه مؤاخذه دولت عربستان به دلیل ایفای نقش احتمالی در حوادث روز سیاه نیویورک را اعطا کند و بر این اساس زمزمه ضرورت انتشار صفحات محرمانه گزارش آغاز شد تا به این ترتیب نزدیک ترین متحد عربی آمریکا از این اتهامات تبرئه شود و از ایجاد تنش در روابط دو طرف ممانعت بعمل آید، در همین حال عربستان سعودی نیز به طور غیر مستقیم تهدید کرد که اگر کنگره با پیش نویس قانونی برای مجازات عربستان به دلیل حوادث نیویورک موافقت کند، عربستان نیز اوراق بهادار خزانه داری آمریکا و دیگر دارایی های خود در این کشور به ارزش 750 میلیارد دلار را به فروش می رساند، رئیس جمهور آمریکا نیز ساکت نماند و موضع مخالف خود با تصویب این قانون را اعلام و تهدید کرد که در صورت تصویب این قانون در کنگره آن را امضا نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش، این صفحات جنجالی گزارش مذکور منتشر شد و اکنون همگان می توانند از آن اطلاع یافته و محتوای آن را تحلیل کنند، مهم ترین بخش این گزارش آن است که برخی افراد با بعضی از مجریان حملات 11 سپتامبر تماس داشته و یا به آنها کمک کرده اند و بر طبق اسناد صادره از دفتر تحقیقات فدرالی  FBIو یادداشت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا  CIA این افراد احتمالا از کارکنان دولت عربستان و دستکم دو تن از آنها از کارکنان دستگاه اطلاعاتی این کشور بوده اند.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که البته اطمینان از صحت این اطلاعات نیاز به تحقیقات بیشتر دارد که بایستی دستگاه های امنیتی مربوطه آن را انجام دهند.

در این گزارش به اسامی مشخصی نیز اشاره شده که احتمالا از کارکنان سفارت عربستان یا کارکنان دستگاه اطلاعاتی این کشور و یا مسئولان وزات کشور بوده‌اند و گزارشات مختلفی از این افراد پیش از سال 2001 به دست دفتر تحقیقات فدرالی رسیده بود... در این گزارش حتی به برادر ناتنی اسامه بن لادن که در آن زمان یکی از کارکنان سفارت عربستان در واشنگتن بود، اشاره شده است.

در این گزارش همچنین بر عدم توانایی برای تعیین میزان ارتباط مستقیم بین دولت عربستان و فعالیت های تروریستی در سطح جهان و یا در داخل آمریکا تاکید شده است و این همان نکته ای است که «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید از آن استفاده و تاکید کرد که نتیجه بدست آمده در تحقیقات این کمیته این است که هیچ دلیلی درباره اقدام دولت عربستان یا یک مسئول ارشد سعودی درباره حمایت مالی از گروه القاعده و یا ارائه کمک به آن وجود ندارد.

بنابر این نتیجه نهایی این است که دستگاه های امنیتی به ادله نامطمئن درباره دست داشتن کارکنان دولت عربستان در حوادث خونین سال 2001 اشاره کرده‌اند و اشاره‌ای به مسئول بودن دولت عربستان و یا ارتباط آن با این حملات نکرده‌اند و اکنون قضاوت بر عهده خوانندگان این گزارش و ارزیابی های آنهاست.

/ مشرق نیوز

31 تیر 1395