h مردم کشورهای جهان کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کردند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مردم کشورهای جهان کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کردند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مردم کشورهای جهان کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کردند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مردم کشورهای جهان کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کردند

مردم کشورهای جهان کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کردند

مردم کشورهای اروپایی، غزه، سومالی و همچنین ترکیه با برگزاری تظاهراتی کودتای نافرجام در ترکیه را محکوم کردند.

به نوشته روزنامه حریت، در فرانسه و چند روز بعد از حمله تروریستی در نیس، بیش از 500 تن در "پلیس دولا ریپابلیک" در شرق پاریس گردهم آمده و تلاش نافرجام برای سرنگونی دولت آنکارا را محکوم کردند.

معترضان در حالی که پرچم بزرگ ترکیه را در دست داشتند فریاد می زدند "همه چیز برای کشور" و "شهدا هرگز نمی میرند."

در بروکسل نیز مردم در مقابل سفارت ترکیه تجمع و علیه کودتای نافرجام در این کشور شعارهایی سر دادند. "حسن کویونجو" و "شوکت تمیز"، دو تن از  اعضای ترک پارلمان بلژیک نیز در این تظاهرات حضور داشتند.

هزاران تن از مردم در برلین نیز علیه کودتای نافرجام ترکیه دست به راهپیمایی زدند و سرود ملی ترکیه را خواندند و شعارهایی علیه فتح الله گولن، روحانی اپوزیسیون در تبعید ترکیه  سر دادند.

در انگلیس نیز صدها تن از مردم در لندن علیه کودتا دست به راهپیمایی اعتراضی زدند و با در دست داشتن پرچم های ترکیه شعار "دست از سر ترکیه بردارید" و "تروریسم گولنی را متوقف کنید"‌ سر دادند.

فدراسیون سازمان‌های مسلمان در اروپا نیز با انتشار بیانیه‌ای این کودتا را محکوم کرده و اعلام کرد که به صورت کامل از مردم و دولت ترکیه حمایت می‌کند.

در ترکیه نیز مردم در شادی پیروزی دموکراسی و کودتای نافرجام علیه دولت به خیابان ها آمدند.

مردم در خیابان ها و میادین بزرگ و اصلی شهرها در سراسر ترکیه و به درخواست رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور راهپیمایی کردند و این راهپیمایی در استانبول و آنکارا برگزار شد.

در "قیزیلای"، میدانی در آنکارا مردم اعم از زن و مرد و کودک پرچم های ترکیه را در دست داشتند و شعارهای حامی دولت و دموکراسی سر می دادند.

شهرداری آنکارا از حزب عدالت و توسعه در جمع حاضرین گفت که ترکیه در حال حاضر دیگر مثل گذشته نیست و دیگر قدرت سلاح نمی‌تواند کارساز باشد.

مردم در استانبول نیز در مناطق مختلف گردهم آمدند تا علیه کودتا دست به اعتراض بزنند.

همزمان در موگادیشو، پایتخت سومالی جمعی از حامیان دولت ترکیه با برگزاری تظاهراتی کودتای نافرجان نظامی در ترکیه را محکوم کردند.

رئیس جمهور سومالی نیز در بیانیه‌ای با محکوم کردن این کودتا حمایتش از دولت ترکیه را اعلام و نسبت به ادامه روند دموکراسی در ترکیه ابراز امیدواری کرد.

در غزه نیز جمعی از مدرم فلسطین با برگزاری تظاهراتی ضمن محکومیت کودتا از رجب طیب اردوغان حمایت کردند.

/ مشرق نیوز

27 تیر 1395