h عصبانیت اصلاح طلبان از یک انتخاب! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

عصبانیت اصلاح طلبان از یک انتخاب!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,عصبانیت اصلاح طلبان از یک انتخاب!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,عصبانیت اصلاح طلبان از یک انتخاب!

عصبانیت اصلاح طلبان از یک انتخاب!

رسانه‌های اصلاح طلب فردای روز انتخاب کدخدایی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان توسط مجلس شورای اسلامی، بار دیگر از بی‌تجربه‌گی، بی‌اخلاقی و بد عهدی فراکسیون امید نوشتند.

عصبانیت اصلاح طلبان از یک انتخاب!

اصلاح طلبان و طرفداران دولت در مجلس از آنجایی که کدخدایی سه سال پیش نتوانسته بود از مجلس رأی لازم برای حضور در شورای نگهبان را بگیرد، انتظار داشتند این اتفاق دوباره تکرار شود که در نهایت این انتظار آنها عملیاتی نشد.

نکته قابل توجه در این میان این بود که اصلاح طلبان در قبال این انتخاب نتوانستند سکوت کنند و عصبانیت این انتخاب را در کانال ها و توئیت های خود در فضای مجازی نشان دادند.

 

یکی از خبرنگاران اصلاح طلب در توئیتی با انتقاد از عملکرد فراکسیون امید در مجلس نوشت: نماینده‌های مجلس دهم در رای به کدخدایی، حقوقدان ضداصلاحات، رکورد زدن. هدف حذف تندروها بود اما گویا دکمه ها رو اشتباه می‌زنند.

«کدخدایی در مجلس نهم حذف شد ولی در مجلس دهم اول شد. فراکسیون امید چه توضیحی دارد؟» این توئیت، سوالی است که محمدجواد حق‌شناس فعال سیاسی اصلاح طلب، پس از انتخاب عباسعلی کدخدایی با 203 رای به عنوان حقوقدان شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی است که از امیدهای اصلاح‌طلبان در مجلس پرسیده است.

اصلاح‌طلبان که با سروصدای زیاد خود را پیروز انتخابات مجلس دهم اعلام می‌کردند، حال خود را در برابر این پرسش می‌بینند که چگونه نزدیک ترین فرد به آیت الله جنتی انتخاب اول مجلس می‌شود؟!

نکته ای که روزنامه اصلاح طلب شرق با تیتر «بازگشت مرد محبوب جنتی» به آن اعتراف کرده و می‌نویسد: «دیروز عباسعلی کدخدایی، حقوق‌دان سابق شورای نگهبان که به عنوان نزدیک‌ترین چهره به آیت‌الله جنتی در جمع اهالی شورا شناخته می‌شود، با اکثریت قاطع توانست دوباره بعد از سه سال دوری از شورای نگهبان، به کنار دست آیت‌الله جنتی برگردد.»

انتخاب قاطع کدخدایی که از لحاظ قاطعیت در تصمیم‌گیری، بالاخص در برابر جریان فتنه، نزدیک‌ترین فرد به آیت الله جنتی به شمار می رود، بار دیگر رسانه های اصلاح‌طلب را وادار کرد که به تحلیل اشتباهشان نسبت به آنچه درباره فراکسیون امید -و البته فضای مجلس دهم- فکر می کردند اعتراف کرده و سیلی از حملات را علیه این فراکسیون روانه دارند؛ حملاتی که فراکسیون امید تجربه آن را پس از عدم انتخاب عارف به عنوان رئیس مجلس نیز به خوبی در خاطر دارد.

** آرمان: مگر نه اینکه مردم به این نمایندگان رای دادند تا در مجلس دهم اتفاقات جدیدی را رقم بزنند؟

روزنامه اصلاح طلب آرمان با گلایه جدی از فراکسیون امیدی‌ها، می‌نویسد: «سوال این است که نامزد مورد نظر فراکسیون امید چه کسی یا کسانی بودند و هیات رئیسه و اعضای این فراکسیون چه برنامه‌ای برای حمایت از این نامزد تدوین کردند؟ این سوالات از این حیث اهمیت دارد که فراکسیون امید که متشکل از نمایندگان اصلاح‌طلب و اعتدالگرای مجلس دهم است، با چه رویکردی به وظیفه خود که نمایندگی وکلایش است می‌پردازد؟ مگر نه اینکه مردم به این نمایندگان رای دادند تا در مجلس دهم اتفاقات جدیدی را رقم بزنند؟»

این روزنامه اصلاح طلب ضمن انتقاد از عدم تصمیم واحد در فراکسیون امید برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان نوشته است: «از میان پنج حقوقدان معرفی‌شده به مجلس، نظر اعضای فراکسیون امید به «محمدرضا علیزاده» و «احمد بیگی حبیب‌آبادی» بود؛ صحبتی که البته بعضی دیگر از نمایندگان آن را به‌طور صد در صد تایید نکردند و همین اختلاف نظرها و عدم توافق بر سر یک یا دو نامزد را نمی‌توان در چارچوب تصمیم‌گیری‌های گروهی که مبتنی بر توافق یک گروه همفکر و همسو است، توجیه کرد.»

آرمان در این مطلب خود با یادآوری اصول ترسیمی فراکسیون امید، از قول محمدرضا عارف می‌نویسد: «نگاه اصلاح‌طلبان و فراکسیون امید، بر پایه تعامل حداکثری در مجلس است و امیدواریم دوستانی که به دلیل حضور در «لیست امید» موفق به ورود به مجلس شدند، به تعهدات‌شان پایبند باشند، زیرا این افراد در چارچوب این لیست، وعده‌هایی داده‌اند و مردم نیز از این گفتمان مطالبه‌هایی دارند. البته که ما هیچ اهرم کنترلی در اختیار نداریم و تنها میزان و ملاک ما، همان اخلاق است.»

**آفتاب یزد: عده ای راهنمای چپ را روشن می‌کنند اما مسیر راست می‌روند

«آفتاب یزد» نیز با یادآوری خاطره تلخ جریان اصلاحات از روزهای قبل و بعد انتخاب هیات رئیسه موقت مجلس دهم نوشته است: «در روزهای منتهی به دهم خرداد و با نزدیکی به روزهای انتخابات هیئت رئیسه موقت و دائم مجلس رگه‌هایی از این نگرانی و جود داشت که عده‌ای که با استفاده از مقبولیت اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان وارد مجلس شده‌اند، در این تنگناهای تعیین کننده راهنمای چپ را روشن کنند اما مسیر راست را برای پیمودن برگزینند. برملا شدن رای هیئت رئیسه موقت، این نگرانی‌ها را به یک حقیقت تلخ تبدیل کرد و با عدم نامزدی عارف، علی لاریجانی نهمین سال ریاستش را بر مجلس در میان خیلی از راه یافتگان معتدل و اصلاح طلب جشن گرفت.»

این روزنامه اساس فراکسیونی عمل کردن را مورد انتقاد قرار داده و می‌نویسد: «حزب ندای ایرانیان که مجاب شد تا بعد از مدت‌‌ها حرکتی انجام دهند و دست به قلم شده و نامه‌نگاری نماید، در حالی 23 تیر ماه 1395 توانست با 206 راس جواز حضوری سه ساله در میان حقوقدانان شورای نگهبان را کسب کند که سه سال قبل و در تاریخ 25 تیر ماه 1392 با وجود حضور حداکثری اصولگرایان، پایداری و چهره‌های به مراتب خاص‌تر از حاضران فعلی در مجلس موسوم به اعتدال (مجلس دهم) نتوانسته بود این توفیق را به خود اختصاص دهد و این یک علامت سوال ابهام برانگیز و مساله‌ساز است که پس از رفتارهای سیاسی منسجم، فراکسیونی عمل کردن و برنامه داشتن برای جزئیات رفتارها و انگاره‌های سیاسی پیش‌رو در چه جایگاهی قرار می‌‌گیرد!»

** نمایندگان فراکسیون امید دکمه‌های موافق و مخالف را اشتباهی می‌زنند

 

شبکه های مجازی اصلاح طلبی نیز مملو از حملات ریز و درشتی است که به سمت لیست امیدی ها روانه شده است. به عنوان نمونه کانال مجمع اصلاح طلبان، خودسری، بی توجهی، بد عهدی، ضعف و کم تجربگی را از صفات اعضای فراکسیون امید برشمرده و همین مسئله را عامل شکست های پیاپی اصلاح طلبان در مجلس قلمداد می‌کند.

کانال تلگرامی مجمع اصلاح طلبان همچنین پس از انتخاب کدخدایی، وی را حقوق‌دان افراطی نامید و اعلام کرد که نمایندگان فراکسیون امید دکمه‌های موافق و مخالف را اشتباهی می‌زنند.

/ مشرق نیوز

25 تیر 1395