h جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود

جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود

مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید گفت: جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود و اکنون رهبری و موقعیت منحصر بفرد آمریکا در جهان رو به پایان است.

زبیگنیو برژینسکی، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر، گفت جنگ عراق اشتباهی بسیار بزرگ در سیاست آمریکا بود و اکنون رهبری استثنایی و موقعیت منحصر به فرد آمریکا در جهان در حال تغییر و رو به پایان است.

برژینسکی درباره گزارش اخیر چیلکات در خصوص جنگ عراق گفت: من با این گزارش موافقم، جز این که من این نظر را در همان زمان جنگ عراق هم داشتم - نه فقط حالا. نظر من این بود که جنگ عراق، بی مورد و غیرقابل توجیه است. البته، برای این که کاملاً صادق باشم، باید بگویم که نمی خواهم حق ویژه اخلاقی برای خودم ادعا کنم مبنی بر این که من از همان ابتدا علیه آن (جنگ عراق) بودم ... در زمانی که جنگ رخ داد، من گفتم که شاید آن قابل توجیه باشد، اما چه بسا موجه نباشد ... و ما به اندازه کافی نمی دانیم (اطلاعات در اختیار نداریم) که آیا موجه هست یا نیست؛ از اینرو، نباید حرکتی یکجانبه از سوی آمریکا و انگلیس برای آغاز جنگ صورت گیرد.

برژینسکی ادامه داد: در آن زمان تحقیقاتی بین المللی به رهبری سوئد در دست انجام بود و استدلال من این بود که هیچ کاری نکنید تا اینکه ما گزارشی از آن دریافت کنیم، که ریاست آن به عهده شخصیتی بسیار برجسته، تحصیل کرده و مطلع از سوئد بود و ما نباید هیچ حرکت یکجانبه‌ای انجام دهیم، تا زمانی که گزارش کاملی از آنان دریافت کنیم.

اعضای آن گروه تحقیق هرگز گزارش ندادند که در عراق سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد، چرا؟ زیرا واقعاً سلاح‌های هسته‌ای آنجا نبود.

برژینسکی افزود: هر کشور، گهگاه اشتباه بزرگی مرتکب می شود، و به نظر من، این «اشتباهی بسیار بزرگ» در رابطه با سیاست آمریکا بود. من این را قبلاً نیز گفته‌ام و لذا چیزی که اکنون من می گویم، مطلب جدیدی نیست.

برژینسکی گفت: به نظر من در هر حال، تغییر موقعیت آمریکا در جهان با تغییرات گسترده تر مرتبط است. به عبارت دیگر، رهبریت استثنایی و موقعیت منحصر به فردی که ایالات متحده آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم در دنیا داشت، در حال تغییر و رو به پایان یافتن است. آمریکا دیگر به صورت کاملاً انحصاری، چیره و مسلط نیست و منحصراً در موقعیتی قرار ندارد که نظرات خود را به دیگران دیکته کند. از اینرو، ما در حال ورود به مرحله‌ای به مراتب پیچیده تر در امور بین الملل هستیم و هر چه زودتر ما آن را تشخیص دهیم، و هر چه زودتر در راستای تطابق خود با این واقعیتِ جدید تلاش کنیم، به ویژه میان آمریکا و چین و احتمالاً روسیه - اگر از تلاش برای مرعوب ساختن همسایگانش دست بردارد - برای جهان بهتر خواهد بود. / مشرق نیوز

22 تیر 1395