h رای‌دهندگان به تهاجم عراق باید مسئولیتشان را بپذیرند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

رای‌دهندگان به تهاجم عراق باید مسئولیتشان را بپذیرند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,رای‌دهندگان به تهاجم عراق باید مسئولیتشان را بپذیرند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,رای‌دهندگان به تهاجم عراق باید مسئولیتشان را بپذیرند!

رای‌دهندگان به تهاجم عراق باید مسئولیتشان را بپذیرند!

دیوید کامرون با اشاره به عقیده آمریکا و انگلیس درباره وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق، تاکید کرد رای‌دهندگان به تهاجم عراق باید مسئولیتشان را بپذیرند.

«دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در واکنش به گزارش چیلکات اعلام کرد همه نمایندگان مجلس که به تهاجم به عراق رای دادند، باید مسئولیت عواقب آن را بر عهده بگیرند.

کامرون اظهار داشت که گزارش چیلکات تاکید می‌کند واشنگتن و لندن واقعا باور داشتند که صدام سلاح‌های شیمایی و میکروبی در اختیار داشته و قصد داشت به سلاح هسته‌ای نیز برسد.

وی اما تاکید کرد این نظر که صدام صاحب سلاح‌های کشتار جمعی نبوده، از سوی کمیته اطلاعاتی مشترک (انگلیس و آمریکا) جدی گرفته نشد.

نخست وزیر انگلیس افزود بلر تاثیر نامناسبی روی پرونده سلاح‌های کشتار جمعی عراق در سپتامبر 2002 نگذاشته اما محدودیت‌های اطلاعاتی باید شفاف‌تر بیان می‌شدند.

کامرون با انتقاد از بخش‌هایی از این گزارش گفت: اولا، نباید باعث این نتیجه‌گیری شود که بریتانیا نباید از آمریکا حمایت کند. دوما، نباید به این جمع‌بندی برسیم که نمی‌توان به قضاوت‌های سازمان اطلاعات (MI6) اعتماد کرد.

وی در دفاع از تهاجم به عراق، ادامه داد: گزارش چیلکات نباید اقدامات نظامی آتی را نفی کند. سوما اشتباه است که نتیجه بگیریم این دخالت نظامی ناموفق بود. چهارما اشتباه است که جمع‌بندی کنیم که دخالت نظامی همواره غلط است.

نخست وزیر انگلیس با بیان اینکه ممکن نیست برنامه‌ریزی‌ها عاری از غلط و اشتباه باشند، افزود: ضروری است از این گزارش درس بگیریم. می‌توانیم برای همیشه روی اینکه دخالت نظامی توجیه پذیر است بحث کنیم، که معتقدم (توجیه‌پذیر) هست. / مشرق نیوز

16 تیر 1395