h وقتی سکه رکورد می زند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

وقتی سکه رکورد می زند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,وقتی سکه رکورد می زند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,وقتی سکه رکورد می زند!

وقتی سکه رکورد می زند!

بازار طلا و سکه در ماه رمضان سال جاری برخلاف سال‌های گذشته به واسطه همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی با نوسان قیمت مواجه شده و سکه تمام بالاترین ارزش خود را در طی سه سال اخیر به ثبت رسانده است.

بنابر تجربه سال‌های گذشته بازار طلا و سکه در ماه رمضان ثبات نسبی را تجربه می‌کند و داد و ستد نیز در این ماه کاهش می‌یابد.

در ابتدای این ماه پیش بینی بر آن بود شرایط بازار طلا و سکه در ماه رمضان سال جاری همچون سال‌های گذشته بوده و بازار ثبات نسبی را به خود ببیند، اما به دلیل برخی شرایط سیاسی منطقه و اقتصادی اروپا بازار طلا سمت و سوی دیگری به خود گرفت.

در میانه ماه رمضان سال جاری انگلیس با یک همه پرسی بسیار مهم مواجه شد و نتیجه همه پرسی بر آن شد تا انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، این نتیجه همه پرسی در نهایت بر بازارهای مالی دنیا همچون بازار طلا و ارز تأثیر گذاشت.

بازار جهانی طلا روند صعودی به خود گرفت که ارزش سکه و طلا را در بازار داخلی به شدت افزایش داد، در پی این افزایش قیمت، ارزش سکه، نرخ تازه‌ای به ثبت رساند و این نرخ بالاترین ارزش سکه تمام  در سه سال اخیر بوده است.

در کنار نوسانات بازار اونس جهانی که به واسطه همه پرسی اخیر انگلیس رخ داده بود، اقتصاد ایران با کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی مواجه شد که این موضوع نیز تا حدودی توان تأثیر بر بازار طلا و سکه را دارد اما نباید از این موضوع به راحتی گذر کرد که تجربه سرمایه گذاری سال‌های 90 و 91 در بازار طلا و سکه نیز میزان سرمایه گذاری در این بازارها را کاهش داده است.

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با میزان، در رابطه با بازار طلا و سکه در یک ماهه ماه رمضان، اظهار کرد: برخلاف سال‌های گذشته که در ماه مبارک رمضان یک ثبات نسبی در بازار طلا و سکه حاکم بود، بازار جهانی طلا تحت نوسانات سیاسی و مالی دنیا قرار گرفت که تغییراتی را در بازار طلا و سکه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در پی اتفاقاتی همچون خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مسائل سیاسی منطقه و کاهش نرخ سود سپرده بانکی، بازار جهانی طلا شاهد نوسانات شدید بود که به طور میانگین رشد 10 تا 11 درصدی ارزش اونس جهانی را رقم زد.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر با بیان اینکه میزان داد و ستد طلا و سکه در بازار با وجود رشد ارزش جهانی ثبات را تجربه کرده است، یادآور شد: پیش بینی‌ها بر آن بود با خنثی شدن افزایش ارزش اونس جهانی طلا مردم برای خرید طلا و سکه به بازار ورود کنند اما این‌چنین نشد.

وی گفت: از سوی دیگر پیش بینی‌ها بر آن بود در پی کاهش نرخ سود سپرده بانکی سرمایه‌های مردمی به سمت بازار طلا و سکه سوق پیدا کند که چنین نشد و تنها در این مدت ارزش دلار که یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار بر قیمت طلا و سکه است با رشد 2.1 درصدی مواجه شده است.

کشتی آرای با تاکید بر اینکه در پی رشد ارزش اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، سکه بالاترین قیمت خود در سه سال اخیر را ثبت کرده است، بیان کرد: ارزش سکه تمام در طی سه سال اخیر در طی معاملات چند روز گذشته به بالاترین رقم خود یعنی یک میلیون و 120 هزار تومان رسید.

وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه آیا تأثیرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از بازار طلا خارج شده است، گفت: تأثیرات این اتفاق سیاسی تا حدودی از بازار خارج شده و بازار به یک ثبات نسبی دست پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در رابطه با سرمایه گذاری جدید از سوی مردم در بازار طلا و سکه، یادآور شد: مردم تجربه خوبی از بازار طلا و سکه در پی روند بازار در سال‌های 90 و 91 ندارند و این موضوع عاملی شده تا به جز افراد حرفه‌ای بازار فرد دیگری در بازار طلا و سکه سرمایه گذاری نکنند. / راه دانا

16 تیر 1395