h آیت‌الله مصباح: خام فروشی نفت برای کشور افتخاری ندارد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیت‌الله مصباح: خام فروشی نفت برای کشور افتخاری ندارد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیت‌الله مصباح: خام فروشی نفت برای کشور افتخاری ندارد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیت‌الله مصباح: خام فروشی نفت برای کشور افتخاری ندارد

آیت‌الله مصباح: خام فروشی نفت برای کشور افتخاری ندارد

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: خام فروشی نفت برای کشور افتخاری به همراه ندارد، بلکه ما باید به سمت ایجاد ارزش‌افزوده برای منابع طبیعی خود برویم.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در جلسه درس اخلاق ویژه ماه مبارک رمضان که در دفتر مقام معظم رهبری در قم برگزار شد، بابیان این‌که ما نباید منابع نفتی خود را خام فروشی کرده و بعد افتخار کنیم به این‌که صادراتمان فلان میزان افزایش‌یافته است، اظهار داشت: رهبر انقلاب سالیان طولانی است که همواره تأکید می‌کنند ما باید از منابع خدادادی خود به سمت ایجاد ارزش‌افزوده حرکت کنیم نه این‌که صرفاً محصولاتمان به‌ویژه در زمینه نفت و گاز را به‌صورت خام به کشورهای دیگر بفروشیم.

وی همچنین با تأکید بر این‌که تلاش در مسیر حفظ و تقویت اقتدار علمی و اقتصادی کشور از جمله بالاترین عبادت‌هاست، گفت: وقتی ما از جهت علمی و اقتصادی خود را قوی کنیم و در برابر دشمن به استقلال برسیم، این مسئله سبب حفظ آبروی اسلام و مسلمین می‌شود که خود از بزرگ‌ترین عبادت‌هاست.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: البته در این میان نیت افراد نیز بسیار مهم است، به این معنا که ما باید بکوشیم همه برنامه‌ها و اهدافمان در خدمت به اسلام عزیز باشد نه این‌که حالا به‌دنبال منافع دنیوی خویش بوده و به کشور و اسلام و مسلمین کاری نداشته باشیم.

وی همچنین بابیان اینکه یکی از دستورات مؤکد اسلام حفظ محیط‌زیست و استفاده درست از منابع طبیعی و خدادادی است، افزود: محیط‌زیست و منابع طبیعی امروز فقط متعلق به ما نیست بلکه نسل‌های آینده نیز حق‌دارند که از آن‌ها به نحو مطلوب برخوردار باشند بنابراین دقت در حراست از آن‌ها یک تکلیف قانونی و شرعی محسوب می‌شود.

آیت‌الله مصباح‌یزدی بابیان اینکه به لطف الهی و به برکت انقلاب اسلامی، کشور ما پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه‌های مختلف علمی داشته است، ابراز کرد: در گذشته وضع چنین بود که بسیاری از مردم برای درمان بیماری‌های خود به خارج از کشور می‌رفتند چراکه در ایران پزشک و بیمارستان به‌اندازه کافی وجود نداشت، اما امروز شاهد هستیم که به عنایت الهی و به برکت نهضت امام خمینی (ره) بسیاری از مردم کشورهای دیگر برای درمان به ایران می‌آیند و ما باید قدردان این توفیقات و پیشرفت‌ها باشیم.

وی گفت: مقام معظم رهبری نیز چندی پیش در دیدار با مسئولان نظام به همین مسئله اشاره کردند که ما در عرصه‌هایی چون فناوری هسته‌ای، نانو، پزشکی و بیوتکنولوژی به موفقیت‌های بسیار بزرگی رسیدیم و این در حالی بوده که دشمن همه گونه سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی در مسیر کار و تلاش جوانان برومند ایرانی انجام می‌داد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بابیان این‌که تلاش در مسیر عزت ایران اسلامی امروز جزء بالاترین عبادت‌هاست، تصریح کرد: این‌که ما می‌گوییم نباید نسبت به دنیا حب و دل‌بستگی داشت، این سخن به آن معنا نیست که از کار و تلاش در مسیر خدمت به مردم و اسلام و کشور غافل شویم چه آن‌که این تلاش‌ها اگر خالصانه باشد و در خدمت به اسلام باشد، بالاترین اجر و ثواب را نزد خدای متعال به همراه دارد. / راه دانا

11 تیر 1395