h بانک­‌هایی که خود سپرده­‌گذار می­شوند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بانک­‌هایی که خود سپرده­‌گذار می­شوند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بانک­‌هایی که خود سپرده­‌گذار می­شوند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بانک­‌هایی که خود سپرده­‌گذار می­شوند!

بانک­‌هایی که خود سپرده­‌گذار می­شوند!

جعفری دولت‌آبادی در نشستی که روز یکشنبه ششم تیرماه با گروهی از قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران داشت، به بررسی نقش پیش‌گیرانه‌ی سرپرستان دادسراها پرداخت.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در این جلسه جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران با اشاره به همکاری بانک مرکزی در پرونده‌­ی ثامن‌الحجج در تبیین گستردگی ابعاد این پرونده، اظهار داشت: طی دو سالی که پرونده در دادسرای تهران تحت رسیدگی است، حداقل 6 هزار حساب بانکی توقیف شده و 2 هزار و دویست میلیارد تومان وجوه سپرده‌گذاران مسترد شده است که شامل وجوه تا 35 میلیون تومان است. وی افزود: در همین رابطه در مورد 1/350/000 حساب تعیین تکلیف شده و کمتر از 150/000 حساب باقی مانده است که در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

انتقاد از بانک­‌هایی که خود سپرده­‌گذار می­شوند

وی به آثار سوء اقدامات برخی بانک‌­ها و مؤسسات که با دادن سودهای کلان، سپرده‌­ها را جـذب می­کنند پرداخـت و با اشـاره به ایـن که حتی برخی بانـک­‌ها در مـؤسسه­‌ی ثامن‌­الحجج سپرده­‌گذاری نموده و تبادل و تهاتر وجوه با رقم‌های کلان کشف گردیده است، چنین روندی را موجب رکود تولید به لحاظ عدم سرمایه­‌گذاری در این حوزه‌­ها دانست و گفت: وقتی یک تعاونی اعتباری سود 35 درصد می­دهد، نتیجه این می‌­شود که فردی 23 میلیارد تومان را سپرده­‌گذاری می­‌کند تا بی‌­هیچ فعالیتی، از سود هنگفت برخوردار شود.

جعفری دولت‌آبادی در بیان اقدامات دادسرای تهران در پرونده­‌ی ثامن‌­الحجج اظهار داشت: در این پرونده، برای حل مشکلات سپرده‌گذاران و استرداد وجوه آنان علاوه بر تشکیل جلسات متعدد با حضور نمایندگان بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها، در فرآیند قضایی بازپرس پرونده ابتدا قرار نظارت قضایی صادر کرد، اما در ادامه به لحاظ لزوم حفظ حقوق سپرده‌گذاران، به قرار وثیقه پنج هزار میلیاردی تومانی تبدیل شد که با توجه به عدم تودیع آن منجر به بازداشت متهم گردیده است.

دادستان تهران افزود: به پیشنهاد بانک مرکزی شعبات مؤسسه­‌ی ثامن‌­الحجج که حدود پانصد شعبه در سراسر کشور است کاهش خواهد یافت، وی علت این اقدام را کاهش هزینه‌ها و فراهم شدن زمینه­‌ی استرداد وجوه سپرده‌گذاران اعلام کرد.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به این که متهم در مورد فروش اموال تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج به بانک مرکزی وکالت داده است، اظهار امیدواری کرد با فروش اموال در استرداد وجوه سپرده‌گذاران تسریع شود. وی از سپرده‌گذاران خواست جهت پیگیری امور خود به شعب بانک پارسیان در سراسر کشور مراجعه نمایند.

وی از دریافت‌کنندگان تسهیلات از این موسسه خواست نسبت به پرداخت تسهیلات دریافتی به شعب بانک عامل (پارسیان) اقدام نمایند تا در بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران تسریع لازم صورت گیرد. / راه دانا

8 تیر 1395