h سینمای ایران واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سینمای ایران واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سینمای ایران واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سینمای ایران واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند

سینمای ایران واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: امروز با سینمایی مواجه هستیم که بسیاری از واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند، هیچ نگاهی به آن‌ها ندارد و هیچ کاری برای آن نمی‌کند.

وحید جلیلی ظهر امروز در دیدار دست‌اندرکاران «همایش ملی علمی قیام گوهرشاد» با آیت‌الله علم‌الهدی، بابیان اینکه ماجرای قیام گوهرشاد مشهد به‌عنوان یکی از ارکان هویتی این شهر مطرح است، اظهار کرد: طی بیش از 80 سالی که از این واقعه گذشته نسبت به آن غفلت شده و به آن میزانی که باید در مقام تجلیل از آن واقعه بزرگ کار می‌کردیم، نکردیم.

وی به تشریح اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در حوزه قیام مسجد گوهرشاد پرداخت و عنوان کرد: از سال گذشته کارهایی صورت گرفته که در ادامه آن، امسال در مجموعه شهر و استان فعالیت‌های خوبی شکل‌گرفته، هم آستان قدس رضوی و هم صداوسیمای استان پای‌کار آمده‌اند، ازاین‌رو می‌توان این واقعه را به‌عنوان یک مناسبت ملی مطرح کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد ادامه داد: در جلسه‌ای که با هنرمندان مشهدی داشتم، برایشان سؤال بود که نگاه من در معاونت فرهنگی به هنر چیست؟ مطرح می‌کردند که دنبال هنر انقلابی هستید یا هنر دینی که عرض کردم دنبال هنر انقلابی و دینی هم هستیم اما من دنبال هنر طبیعی هستم.

وی در توضیح معنای هنر طبیعی، گفت: هنر طبیعی یعنی در هر شهر بزرگ دنیا که در یک‌شب، صدها نفر را به خاطر یک مطالبه فرهنگی قتل‌عام کرده بودند، هشتاد سال بعد به‌اندازه یک موزه باید اثر هنری وجود داشته باشد اما شما تمام مشهد را بگردید، یک کارت‌پستال هم در این خصوص وجود ندارد.

جلیلی تصریح کرد: نظام و انقلاب را به سانسور و فیلتر کردن متهم می‌کنند اما خودشان شدیدترین بایکوت‌ها و سانسورها را به مهم‌ترین واقعیت‌ها اعمال می‌کنند؛ در سینما بحث می‌شود که سینمای ایران را سانسور می‌کنند و نظام، آن را فیلتر می‌کند که من عرض کردم مسئله ما سانسور در سینما نیست بلکه سینمای سانسور است؛ سینمایی که بسیاری از واقعیت‌های تاریخ معاصر را سانسور می‌کند، هیچ نگاهی به آن‌ها ندارد و هیچ کاری برای آن نمی‌کند.

وی افزود: آقا می‌فرمودند «چرا در مورد وقایع اصلی انقلاب، کار هنری قوی نداریم؟» در سینما با چنین چیزی مواجه هستیم که البته متأسفانه در حوزه فضای دانشگاهی نیز این‌گونه است، در حوزه فضای دانشگاهی نیز می‌بینم که این واقعه بایکوت شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد گفت: کار در حوزه هنر، فضای نخبگانی، فضای علمی تحقیقاتی، تاریخ شفاهی و فرهنگ عمومی آغاز شد که تاکنون با 800 نفر مصاحبه انجام‌شده که حاصل آن، گردآوری بیش از 17 هزار دقیقه فیلم بوده است.

وی بابیان اینکه در حوزه هنر نیز 15 نقاشی فاخر توسط اساتید پیشکسوت و جوان آماده‌شده که به‌زودی رونمایی می‌شود، عنوان کرد: در حوزه موسیقی نیز با یکی از اساتید موسیقی کشور صحبت شده که قطعه موسیقی با شعر آقای دکتر سیار تولید می‌شود؛ در حوزه علمی نیز همایش ملی در 21 و 22 تیرماه برگزار می‌شود.

جلیلی، ساخت «موزه قیام گوهرشاد» را یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌ها در این حوزه عنوان کرد و گفت: «موزه قیام گوهرشاد» دیگر فعالیتی است که در این موضوع در دست اقدام است که موزه‌ای مشابه آنچه در تهران تحت عنوان موزه عبرت در زندان کمیته مشترک ایجادشده، خواهد بود و در آن مجسمه مومی 30، 40 نفر از افرادی که در قیام نقش داشتند ساخته‌شده است.

وی اضافه کرد: برخی می‌گفتند «شهرداری را چه به این موضوع‌ها؟» که من می‌گفتم این مسئله جزء عمارت تاریخی مشهد است، آبادی مشهد در حوزه فرهنگ در این است که این حماسه‌ها زنده بماند، این کار کاملاً جزء مأموریت‌های شهرداری است. / مشرق نیوز

7 تیر 1395