h آیا بیماری سرطان ارثی است؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیا بیماری سرطان ارثی است؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیا بیماری سرطان ارثی است؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیا بیماری سرطان ارثی است؟

آیا بیماری سرطان ارثی است؟

سرطان ها در بافت های مختلف بدن به وجود می آيند و هر سلولی توانايی تبديل شدن به يك سلول سرطانی را دارد.

اقدمی متخصص سلول درمانی رویان؛ گفت: سرطان در اصطلاح بیماری "چند فاکتوری" که عوامل مختلفی در بروز ان تاثیر گذار است.

اقدمی اظهار داشت: در بعضی افراد ژن های مستعد به سرطان وجود دارد که در عوامل محیطی متنوع می توانند فرد را به سرطان مبتلا کنند.به عنوان مثال ژن های کنترل کننده رشد و تکثیر P53 و P21 اگر دچار اختلال شوند احتمال ابتلای فرد به سرطان افزایش می یابد. این متخصص سلول درمانی رویان افزود: سرطان هایی مانند کلیه و دستگاه گوارشی بیشتر زمینه ژنتیکی دارند، از این رو افرادی که در خانواده آن ها سابقه این سرطان وجود دارند مدام باید تحت پزشک و آزمایش های خاص قرار بگیرند.

وی اذعان داشت:در بدن انسان روزانه چندین هزار تقسیم سلولی رخ می دهد.دراین حین امکان دارد در تقسیم  یک یا چند سلول نقصی به وجود آید که در این صورت سیستم ایمنی بدن به سرعت نقص وارده را از بین می برد، افرادی  که به علت داشتن بیماری هایی چون لوپوس (ایجاد شدن علامت ستاره روی صورت) که  از داروهای ضد ایمنی استفاده می کنند،احتمال ایجاد اختلال در سیستم ایمنی و  ابتلا به سرطان افزایش می یابد. وی افزود:فناوری به نام  پزشکی-شخصی فرایندی خونی است که  طی 10 سال آیندهاز ابتلای افراد به بیماری هایی نظیر سرطان،هپاتیت،ایدز و غیره خبر می دهد.

از بيش از نيمي از سرطان‌ها، مي‌توان با انجام تغييراتي در شيوه زندگي پيشگيري كرد؛ت غييراتي مثل ورزش و فعاليت بدني، رژيم غذايي سالم، پرفيبر، سرخ‌نشده و تازه. نقش استعمال دخانيات هم در بالا بردن خطر برخي سرطان‌ها، مثل سرطان ريه يا حنجره، شناخته شده است. / مشرق نیوز

6 تیر 1395