h اوضاع سیاسی نابسامان دولت بریتانیا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اوضاع سیاسی نابسامان دولت بریتانیا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اوضاع سیاسی نابسامان دولت بریتانیا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اوضاع سیاسی نابسامان دولت بریتانیا

اوضاع سیاسی نابسامان دولت بریتانیا

وزیر خارجه دولت سایه بریتانیا در پی اقدام به کودتا برای کنار گذاشتن رهبر حزب کارگر، از سمت خود برکنار شد.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر بریتانیا بعد از رای مردم این کشور به جدایی از اتحادیه اروپا با فشارها برای کناره‌گیری از سمتش روبرو شده است.

به نوشته آبزرور، «هیلاری بن» وزیر دولت سایه با برخی از اعضای کابینه دولت سایه در پی کودتایی برای برکناری کوربین بودند اما کوربین بعد از اطلاع از این مساله، در بامداد روز یکشنبه وزیر خارجه دولت سایه را برکنار کرد. روزنامه آبزرور در واپسین ساعات روز شنبه (دیروز) افشا کرد که وزیر خارجه دولت سایه از دیگر نمایندگان کابینه سایه خواسته بود تا آخرین ساعات روز یکشنبه (امروز) از درخواست وی برای کنار گذاشتن کوربین حمایت کنند.

یک منبع در حزب کارگر گفت «نمایندگان پارلمان و اعضایی که نگران دورنمای خود با رهبری کوربین در انتخابات بعدی هستند، فکر می‌کردند که 4 سال فرصت دارند مسایل را تغییر دهند. اکنون اگر انتخاباتی ناگهانی برگزار شود، آن‌ها فکر می‌کنند تنها 4 ماه فرصت دارند.» در پی این افشاگری آبزرور، کوربین، هیلاری بن را در اولین ساعات بامداد روز یکشنبه از وزیر خارجه دولت سایه برکنار کرد. کوربین ساعت 1 بامداد روز یکشنبه، بن را از این تصمیم خود مطلع کرد و دلیل آن را از دست رفتن اعتماد رهبر حزب نسبت به وزیر کابینه اعلام کرد.

از آنجایی که بسیاری از حامیان حزب کارگر یا همان حزب اپوزیسیون رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و رهبر این حزب نتوانست آنها را قانع کند تا رای به ماندن بدهند،‌ برخی اعضای دولت سایه خواستار کناره‌گیری کوربین هستند. دیروز کوربین گفته بود که از رهبری حزب کارگر کنار نمی‌رود و قصد دارد در دور بعدی انتخابات سراسری بریتانیا، نخست وزیر شود.

روز پنج‌شنبه گذشته همه‌پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار شد و کمپین خروج با کسب بیش از 51 درصد آراء کمپین ماندن را شکست داد. / مشرق نیوز

6 تیر 1395