h روسیه اطلاعات ماهواره‌های نظامی آمریکا و اسرائیل را منتشر می سازد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

روسیه اطلاعات ماهواره‌های نظامی آمریکا و اسرائیل را منتشر می سازد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,روسیه اطلاعات ماهواره‌های نظامی آمریکا و اسرائیل را منتشر می سازد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,روسیه اطلاعات ماهواره‌های نظامی آمریکا و اسرائیل را منتشر می سازد

روسیه اطلاعات ماهواره‌های نظامی آمریکا و اسرائیل را منتشر می سازد

روسیه اعلام کرده قصد دارد اطلاعات حضور ماهواره‌های نظامی آمریکا و برخی متحدینش چون اسرائیل را در فضا منتشر سازد، اقدامی‌که واشنگتن با آن مخالفت می‌ورزد.

روسیه اعلام کرده که قصد دارد فهرست مدونی از ماهواره‌های موجود در مدار زمین از جمله ماهواره‌های نظامی آمریکا را منتشر سازد.

به نوشته روزنامه «ایزوستیا»، «ویکتور شیلین» از مقام‌های روسیه در امور فضایی و سرپرست هئیت این کشور در پنجاه و نهمین جلسه کمیته سازمان ملل متحد در امور بکارگیریی مسالمت آمیز از فضا اعلام کرد که این کشور قصد دارد علاوه بر رهگیری و انتشار حضور ماهواره‌ها در مدار زمین، اطلاعات مقر فرماندهی فضایی آمریکا را که عمومیت نیافته را در فهرستی مدون انتشار دهد.

این فهرست که «نوراد » نام دارد، داده‌ها درباره ماهواره‌های متحدان آمریکا چون فرانسه، آلمان، اسرائیل و ژاپن را مرتب و تنظیم می‌سازد و البته اطلاعات ماهواره‌های نظامی خود را نیز انتشار خواهد داد. روسیه قصد دارد دسترسی به این فهرست را برای هر کشوری که فعالیت‌ فضایی دارد، میسر سازد . در این فهرست میزان خطرهای بالقوه  در فضا برای ماهواره‌ها و اشیا در زمین و نیز خطرهای موجود در مسیر پرتاب راکت‌به فضا اشاره می‌شوند. یک مقام نزدیک به این موضوع از حمایت چین از طرح روسیه و مخالفت آمریکا با آن اشاره کرد.

این منبع مطلع در توجیه سخنان خود اظهار داشت : «آمریکا می‌خواهد انحصار خود در مرتب سازی تردد فضایی را حفظ کند و البته نمی‌خواهد اطلاعات امور نظامی فضایی‌اش در معرض عموم قرار گیرد.» بر اساس این گزارش، آمریکا سال گذشته ایده بازدارندگی در فضا را مطرح ساخت و چین و روسیه را به عنوان رقبای خود در این عرصه نام نهاد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا همچینن گفته که چین و روسیه در صدد تقویت حضور فضایی خود هستند در حالی که آمریکا در این امر عقب مانده است. دولت‌های روسیه و چین سال 2008 توافقنامه بین‌المللی را پیشنهاد دادند که بر اساس آن از استقرار جنگ افزار در فضا جلوگیری شود اما دولت‌های «جورج دابلیو بوش» و «باراک اوباما» روسای جمهور آمریکا با مذاکره در این زمینه مخالفت کرده‌اند. / راه دانا

6 تیر 1395