h اظهارنظر عجیب رهبر کاتولیک های جهان در ارمنستان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اظهارنظر عجیب رهبر کاتولیک های جهان در ارمنستان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اظهارنظر عجیب رهبر کاتولیک های جهان در ارمنستان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اظهارنظر عجیب رهبر کاتولیک های جهان در ارمنستان

اظهارنظر عجیب رهبر کاتولیک های جهان در ارمنستان

"پاپ فرانسیس" رهبر کاتولیک های جهان که در ایروان پایتخت ارمنستان به سر می برد، از مردم دنیا خواست تا کشتار ارامنه در دوره حکومت عثمانی ها در جنگ جهانی اول را فراموش نکنند.

پاپ که در سفر تاریخی خود به ایروان ابتدا با حضور در بنای یادبود قربانیان "زیزرناکابرد" تاج گلی بر سر مزار آنها اهدا کرد، طی سخنانی کشتار هزاران ارمنی در ابتدای قرن گذشته (سال 1915) را  نسل کشی توصیف کرد. ارمنستان معتقد است که یک میلیون و پانصد هزار مسیحی به دست نیروهای عثمانی در سال 1915 کشته شدند، اما ترکیه به استفاده ازواژه نسل کشی اعتراض دارد و می گوید که ارامنه در جنگ داخلی (جنگ جهانی اول) کشته شده اند و فقط ارامنه قربانیان آن نبودند.

ترکیه همچنین نسبت به شمار قربانیان تردید دارد.

گفتنی است اختلاف ها درباره واقعه کشتار ارامنه در ترکیه به بحرانی شدن روابط ترکیه و ارمنستان منجر شده و به غیر از ارمنستان کشورهای همانند آلمان نیز از واژه نسل کشی استفاده می کنند. پاپ در سخنرانی خود درحضور"سرژ سرکیسیان" رئیس جمهوری ارمنستان و دیپلماتها گفت: «امروزه برخی از طریق سخنرانی های نژادپرستانه فرقه ای و ایدئولوژی های منحرف و مسموم کردن اندیشه های مردم، فکر نابودی ملت ها در اذهان را می پرورانند».

تا این لحظه ترکیه واکنشی به اظهارات پاپ نشان نداده، اما سال گذشته آنکارا به خاطر اظهارات مشابهی از سوی پاپ، سفیر خود در واتیکان را فرا خواند. رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه سال 2014 برای اولین بار با تسلیت گفتن به فرزندان قربانیان کشتار ارامنه گفته بود که درست نیست ارمنستان این موضوع را به عنوان بهانه ای برای درگیری های سیاسی قرار دهد. / مشرق نیوز

6 تیر 1395