h سرانجام تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج چه شد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سرانجام تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج چه شد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سرانجام تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج چه شد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سرانجام تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج چه شد؟

سرانجام تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج چه شد؟

حساب‌های تعیین تکلیف ‌نشده سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج از بیستم تیرماه سال‌جاری تا سقف 100 میلیون تومان به بانک عامل منتقل می‌شود.

حساب‌های تعیین تکلیف ‌نشده سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج از بیستم تیرماه سال‌جاری تا سقف 100 میلیون تومان به بانک عامل منتقل می‌شود.

به گزارش انتخاب،  مقرر شد حساب‌های سپرده و تسهیلات نزد آن تعاونی براساس شیوه نامه جدید، تا سقف تعیین شده به ازای هر مشتری به بانک عامل انتقال یابد.  بر این اساس مشتریان تعاونی یاد شده باید با دردست داشتن مدارک مورد نیاز به شعب تعاونی که در آن حساب افتتاح کرده‌اند مراجعه و گواهی تسویه حساب دریافت کنند. در این مرحله، پس از انتقال تدریجی حساب‌ها به بانک عامل، سقف‌های پرداختی اعلام شده تاکنون به همه مشتریان تعلق خواهد گرفت و به هر مشتری، حداکثر تا نصاب اعلام شده پرداخت می شود.

همچنین لازم است مشتریان، قراردادی مبنی بر عدم مطالبه وجوه حساب های خود طی مدت تعیین شده را با بانک عامل منعقد کنند تا در این مدت، فرصت کافی برای تبدیل دارایی های تعاونی به وجوه نقد به منظور بازپرداخت به سپرده گذاران فراهم شود. بدیهی است به تدریج سقف‌های قابل انتقال و همچنین با تبدیل دارایی‌ها، سقف‌های قابل پرداخت برای تمام سپرده گذاران افزایش خواهد یافت.

گفتنی است هر گونه تصمیم گیری در خصوص پرداخت سود به حساب های انتقال یافته طی مدت قرارداد مشتریان در بانک عامل به پس از نتایج ارزیابی املاک تعاونی و حصول اطمینان از تکافوی دارایی ها برای بازپرداخت اصل وجوه حساب‌های سپرده گذاران و اخذ مجوزهای لازم موکول خواهد شد.

در این مرحله مشتریانی که در قبال سپرده،تسهیلات دریافت کرده‌اند ابتدا می بایست در تعاونی نسبت به تهاتر سپرده و تسهیلات اقدام و خالص مطالبات خود را تا نصاب پیش گفت به صورت گواهی تسویه حساب برای انتقال به بانک عامل ارائه کنند. لازم به ذکر است مشتریان دارای تسهیلات در قبال سایر وثایق نیز باید خلاصه پرونده تسهیلاتی خود را از تعاونی دریافت و در اختیار بانک عامل قرار دهند.

این گزارش در ادامه می افزاید؛ به منظور جلوگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی، دریافت اقساط تسهیلات تعاونی از تاریخ 1395/2/27 در شعب و از طریق درگاه اینترنتی بانک عامل آغاز شده و تسهیلات گیرندگان باید اقساط خود را صرفاً به شماره حساب 5010219010214 نزد بانک پارسیان واریز کنند. بدیهی است از تاریخ یادشده، دریافت هرگونه اقساط در شعب تعاونی ممنوع بوده و قابل پذیرش نخواهد بود. شایان ذکر است بر اساس تصمیمات متخذه و به منظور کاهش هزینه ها و جلوگیری از هدر رفت منابع محدود موجود، درحال حاضر بیش از 130 شعبه تعاونی در سایر شعب ادغام شده و این فرآیند برای اغلب واحدهای استیجاری و برخی از واحدهای ملکی نیز تداوم خواهد داشت.

همچنین طی توافق انجام شده با بانک پارسیان، کارکنان تعاونی می‌توانند در آزمون استخدامی اختصاصی که شرایط و ضوابط مربوط به زودی از طریق آن بانک اطلاع رسانی خواهد شد، شرکت کنند.

در پی وقوع بحران مالی تعاونی اعتبار غیرمجاز ثامن الحجج و ناتوانی آن در بازپرداخت وجوه سپرده گذاران، موضوع سامان دهی تعاونی مذکور در جلسات شورای پول و اعتبار مطرح و تودیع سپرده های مردمی با نظارت بانک مرکزی و همکاری موثر قوه قضائیه و سایر نهادهای نظارتی از 1394/11/13 توسط بانک عامل، آغاز و تاکنون نیز بیش از 90 درصد حساب‌های تعاونی تعیین تکلیف شده است. / انتخاب

4 تیر 1395