h مبادله کالا به کالای ایران و اروپا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مبادله کالا به کالای ایران و اروپا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مبادله کالا به کالای ایران و اروپا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مبادله کالا به کالای ایران و اروپا

مبادله کالا به کالای ایران و اروپا

تبدیل گاز به برق و صادرات آن به جای صادرات مستقیم گاز، برای کشورهای حاشیه خزر که دارای منابع گازی عظیمی هستند به صرف تر است.

به نقل از پایگاه خبری ترند، ایران اخیرا میزبان نشستی برای ارائه یک پیشنهاد بلندپروازانه انرژی با عنوان «قطب انرژی خزر» بوده است. این نشست که با عنوان «نشست تخصصی تئوری شبکه انرژی خزر» برگزار شد بر ایده تبدیل گاز به برق برای صادرات به بازارهای منطقه ای و فرامنطقه ای از جمله اتحادیه اروپا متمرکز بود.

این ایده اولین بار در سال 2014، توسط کریس کوک، مدیر سابق موسسه اینترنشنال پترولیوم اکسچنج مطرح شد که هم اکنون مدیریت انستیتوی تحقیقاتی پترو اسکاتلند را در اختیار دارد.

بر اساس این ایده، تبدیل گاز به برق و صادرات آن به جای صادرات مستقیم گاز، برای کشورهای حاشیه خزر که دارای منابع گازی عظیمی هستند به صرف تر است.

عزیزالله رمضانی، مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران در نشستی که در این باره در تهران برگزار شد گفت، ترکمنستان و آذربایجان به همراه تامین کنندگان منطقه ای انرژی می توانند یک شبکه برق واحد ایجاد کنند تا برق از این طریق تولید و صادر شود.

وی افزود، برق تولید شده از گاز می تواند به کشورهای منطقه صادر شود و این سودده تر از صدور خود گاز خواهد بود.

محمود خاقانی، مدیرعامل سابق دفتر امور آسیای میانه و خزر وزارت نفت ایران در این باره گفت، کشورهای حوزه خزر باید عمدتا به عنوان کشورهای دارنده گاز تلقی شوند، زیرا منابع گاز طبیعی آنها در مقایسه با منابع نفتی بسیار بالاست. اما خاقانی معتقد است، ارسال گاز به بازارهای هدف دشوارتر از ارسال نفت خام است.

خاقانی که در فاصله سال های 1996 تا 2000 مدیر بخش انرژی مواد معدنی و محیط زیست دبیرخانه اکو بوده گفت: «گاز نمی تواند به آسانی نفت به بازار عرضه شود. احداث خط لوله مستلزم صرف هزینه های بالاست و در سال های اخیر به موضوعی بسیار سیاسی تبدیل شده است.»

«از سوی دیگر، در 2 سال اخیر زیمنس آلمان و برخی دیگر از شرکت های مهندسی دستاوردهای عظیمی را در زمینه تکنولوژی  جریان مستقیم ولتاژ بالا به دست آورده اند که انتقال برق به فاصله های دور را امکان پذیر و اقتصادی ساخته است. این موضوع چشم انداز امیدوار کننده ای را پیش روی شبکه انرژی خزر قرار می دهد.» / مشرق نیوز

3 تیر 1395