h از روز شنبه سیستم گمرکات کشور قطع شده است! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

از روز شنبه سیستم گمرکات کشور قطع شده است!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,از روز شنبه سیستم گمرکات کشور قطع شده است!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,از روز شنبه سیستم گمرکات کشور قطع شده است!

از روز شنبه سیستم گمرکات کشور قطع شده است!

یک واردکننده مواد اولیه گفت: کل سیستم گمرکات کشور 3 روز تعطیل شد!

مجتبی پیشوایی ا انتقاد از وضعیت نابسامان گمرک در روزهای اخیر اظهار کرد: اوضاع در گمرکات کشور خوب نیست و اکثر فعالان اقتصادی با مشکل روبه‌رو هستند. از روز شنبه سیستم کل گمرکات کشور قطع شده است. وی افزود: متاسفانه مسئولان بدون این که زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند، سیستم گمرک را یکپارچه کرده‌اند و شرایطی ایجاد شده که سیستمی که نباید یک ثانیه هم قطع شود، چند روز است که قطع شده است.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: مهم‌ترین عواقب خطرناکی که مشکلات این روزهای گمرک برای اقتصاد کشور ایجاد کرده است، رونق بیشتر انبارداری و تعطیلی خط تولید کارخانجاتی است که منتظر مواد اولیه هستند. مسئولان گمرک مدتی است بدون اینکه زیرساختها را مهیا کنند، سیستم تشریفات گمرکی را اینترنتی کرده‌اند و از ابتدای شروع این سیستم، روزی نبوده که سیستم گمرکات قطع نباشد و ترخیص‌کارها مدام از این موضوع گله دارند.

پیشوایی تصریح کرد: از شنبه این هفته تا روز دوشنبه 3 روز کامل کل سیستم گمرک کشور قطع بود. ما برای ترخیص کالا از شنبه منتظر وصل شدن سیستم گمرک هستیم. با چند گمرک دیگر هم در تماس هستیم ولی آنها هم وضع را افتضاح توصیف می‌کنند. وی گفت: معلوم نیست خساراتی که مشکلات چند روز اخیر گمرک بر فعالان اقتصادی تحمیل کرده، به عهده کیست. بالاخره یک ارگان باید در این زمینه پاسخگو باشد. هزینه دموراژ، انبارداری، فساد کالا در گمرک و انتظار مواد اولیه خیلی از کارخانجات برعهده کیست؟

این فعال اقتصادی با انتقاد از اینترنتی شدن سیستم گمرک عنوان کرد: وقتی ما در تهران، جهت دانلود یک کلیپ 20 ثانیه‌ای مشکل و قطعی داریم، چه اصراری هست که سیستم را اینترنتی کنند؟ علی القاعده باید بستر را آماده کرده و سپس سیستم راه‌اندازی می‌شد. درست نیست که با روش آزمون و خطا بخواهیم مسائل گمرک را حل و فصل کنیم. / مشرق نیوز

2 تیر 1395