h بهروز کمالوندی: سناریوهای برگشت‌پذیری هسته‌ای در دسترس است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بهروز کمالوندی: سناریوهای برگشت‌پذیری هسته‌ای در دسترس است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بهروز کمالوندی: سناریوهای برگشت‌پذیری هسته‌ای در دسترس است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بهروز کمالوندی: سناریوهای برگشت‌پذیری هسته‌ای در دسترس است

بهروز کمالوندی: سناریوهای برگشت‌پذیری هسته‌ای در دسترس است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در صورت نیاز می‌توانیم با سرعت تعجب‌برانگیز به حالت قبل از برجام بازگردیم، گفت: سناریوهای برگشت‌پذیری هسته‌ای در دسترس است و هرگز اجازه نمی‌دهیم دستاوردهای هسته‌ای مخدوش شود.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه زمانبندی مشخص برای بازگشت به مرحله پیش از برجام طراحی شده است، اظهار داشت: از ابتدا برای سناریوهای برگشت‌پذیری تدبیر کرده‌ایم و این آمادگی را داریم که در صورت نیاز با سرعت در شرایطی قرار بگیریم که طرف مقابل حتماً از آن متعجب شود.

وی افزود: ما اهمیت حفظ دستاوردهای هسته‌ای را که به بهای خون شهدای هسته‌ای به دست آمده است به خوبی می‌دانیم و کارکنان و مسئولان سازمان انرژی اتمی همه هم خود را بر این خواهند گذاشت که این دستاوردهای عظیم حفظ شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار با مسئولان و کارگزاران نظام عنوان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام تاکید کردند که ما تعهداتمان را در فردو، اراک و دیگر مسائل اجرا کردیم و از اینکه طرف مقابل تعهداتش را در زمینه مختلف اجرا نکرده است به شدت انتقاد کردند.

وی گفت: طرف مقابل تلاش می‌کند تفسیری غیر از آنچه در برجام هست مطرح کند اما با توجه به اشراف رهبر معظم انقلاب بر مسائل فنی، مواضعی که اتخاذ کردند برای ما به عنوان مجری و مذاکره‌کننده وضع بهتری را ایجاد می‌کند.

کمالوندی افزود: وقتی بالاترین مقام کشورمان موضعی را اعلام می‌کنند علی‌القاعده دیگر هیچ جایی برای تفسیر به رأی طرف مقابل باقی نمی‌گذارد و همواره این نوع رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دوره مذاکرات و اجرای برجام کمک‌کننده بوده است. سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: هدف ما از ابتدا این بود که این محدودیت‌ها ساختار صنعت هسته‌ای را مخدوش نکند که خوشبختانه مذاکرات به همین سمت رفت و ظرفیت‌ها به نحوی است که در صورت نیاز بتوانیم به حالت برگشت‌پذیری برسیم.

کمالوندی با بیان اینکه همانطور که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند ظرفیت ما در عرصه صنعت هسته‌ای به‌ویژه در حوزه غنی‌سازی بسیار بالاست و در مسیر رو به رشد در این عرصه محدودیت‌هایی را پذیرفتیم، تاکید کرد: اگر بنا باشد به علت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش به گذشته بازگردیم طبعاً با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته به سرعت می‌توانیم در شرایط بسیار خوبی قرار بگیریم.

وی ابراز امیدواری کرد: طرف مقابل این هشدار به‌هنگام را به خوبی درک کند و چیزی را که تا به حال به دست آمده است و می‌تواند به نفع طرف باشد مخدوش نکند.

کمالوندی درباره تهدید برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پاره کردن برجام گفت: البته ممکن است در تبلیغات انتخاباتی آمریکا حرف‌های زیادی گفته شود اما واقعیات جمهوری اسلامی به نحوی است که اگر آنان بخواهند آمالشان را عملی کنند قطعاً با مشکلات بسیار مواجه خواهند شد زیرا در صورت نیاز به اقدام متقابل یا بازگشت به عقب ظرفیت بالایی داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: هرگز اجازه نمی‌دهیم که این دستاوردها مخدوش شود؛ ما به عهد و پیمانی که با خون شهدا بسته‌ایم پایبندیم و از این دستاوردها حفاظت می‌کنیم و آینده امیدبخشی را برای صنعت هسته‌ای کشورمان پیش‌رو می‌بینیم. / مشرق نیوز

27 خرداد 1395