h مردم برای تهیه داروهای گیاهی به مراکز معتبر مراجعه کنند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مردم برای تهیه داروهای گیاهی به مراکز معتبر مراجعه کنند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مردم برای تهیه داروهای گیاهی به مراکز معتبر مراجعه کنند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مردم برای تهیه داروهای گیاهی به مراکز معتبر مراجعه کنند

مردم برای تهیه داروهای گیاهی به مراکز معتبر مراجعه کنند

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: عطاری‌ها، آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی جزء مراکزی هستند که به ما ضربه می‌زند و ما به مردم برای مراجعه به این مراکز هشدار می‌دهیم.

ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار سینا در مورد فعالیت غیرقانونی عطاری‌ها در کشور اظهار کرد: نظارت بر عطاری‌ها دو گانه است و مراکز مختلفی در این خصوص مسئول هستند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: نیاز مردم به مکمل‌ها و داروهای گیاهی واقعیتی است که در جامعه وجود دارد و صلاح نیست این مراجعه و تقاضا را فراموش یا با یک دستورالعمل حذف کنیم.

حریرچی افزود: اما صنف عطاری‌ها نیز مثل تمام صنوف دیگر درمواردی دست به خلاف وتقلب می‌زنند و یک داروی گیاهی با عنوان‌های مختلف که در آن روان‌گردان یا مواد مخدر استفاده می‌شود را عرضه می‌کنند.

مردم برای تهیه داروهای گیاهی به مراکز معتبر مراجعه کنند

وی تصریح کرد: علاوه برعطاری‌ها، آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی نیز جزء مراکزی هستند که به ما ضربه می‌زند و ما به مردم برای مراجعه به این مراکز هشدار می‌دهیم.

قائم مقام وزارت بهداشت اضافه کرد: واقعیت این است که مردم علیرغم همه توصیه‌های مسئولین و گران بودن این دارو و مکمل‌ها باز هم به این گونه مراکز مراجعه می‌کنند که عواقب جبران‌ناپذیری نیز به همراه دارد. حریرچی گفت: بسیاری از عوارض مثل نارسائی کبد، مسمومیت‌های شدید در مردم دیده شده است که ناشی از استفاده محصولات عرضه شده در عطاری‌ها بوده که ما در این گونه موارد آن را پیگیری کرده و اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: ما از واحدهای صنفی درخواست می‌کنیم که در این خصوص موارد لازم را رعایت کنند گرچه ما از قدرت نظارتی خود در این زمینه استفاده خواهیم کرد. وی در ادامه در پاسخ به سؤالی در زمینه نامه معاون نظام پرستاری به وزارت بهداشت گفت: ما مسئولین اجرایی هستیم و بنا نیست پاسخگوی افراد مختلف باشیم که با هر ادبیاتی اظهارنظر می‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: با افراد و مجموعه‌های مختلف بنا بر وظیفه تولیتی در اقناع آنها اقدام می‌کنیم که در بعضی موارد به دلیل توجه به مسائل اجرائی سازمان خیلی به این گونه مسائل نمی‌پردازیم. حریرچی تأکید کرد: اگر وزارت بهداشت در مواردی تشخیص دهد که فضای مناسبی برای تحلیل کارشناسی در خصوص مشکلات به وجود آمده نباشد از افراد شکایت خواهد کرد و این افراد نیز باید موارد مورد اتهام را اثبات کنند.

وی در پایان گفت: در زمینه مسائلی که در چند روز گذشته مطرح شده وزارت بهداشت از شخص محمد شریفی‌مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری شکوائیه‌ای ارائه کرده که در حال بررسی است. / راه دانا

24 خرداد 1395