h بحران ایجاد شکاف، تخت جمشید را تهدید می کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بحران ایجاد شکاف، تخت جمشید را تهدید می کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بحران ایجاد شکاف، تخت جمشید را تهدید می کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بحران ایجاد شکاف، تخت جمشید را تهدید می کند

بحران ایجاد شکاف، تخت جمشید را تهدید می کند

بحران ایجاد شکاف در تخت جمشید، این مجموعه جهانی را تهدید می کند.

مدیر داخلی مجموعه جهانی تخت جمشید در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: به تازگی یک فرو چاله به عمق 2 و نیم و قطر 4 و نیم متر جلو در ورودی تخت جمشید به وجود آمده که با 5 کامیون بزرگ خاک پر شد تا برای بازدید کنندگان از این مجموعه مشکلی ایجاد نشود. شهرام رهبر افزود: 5 سال پیش شکاف ها تنها در قسمت شرقی به وجود آمد اما در این پنج سال بیشتر شده و در شرق، غرب و جنوب تخت جمشید دیده می شود.

استاد دانشگاه شیراز هم می گوید: دقیقا چنین نشانه و شکاف هایی در استهبان دیده شد و بعد از آن فرو چاله 100 متری ایجاد شد و این نگرانی وجود دارد که چنین مشکلی در اطراف تخت جمشید نیز ایجاد شود و شکاف ها به فروچاله های عمیق تبدیل شوند.

دکتر حبیب آگهی با بیان اینکه علت ایجاد این شکاف ها برداشت آب از سفره های زیر زمینی در اطراف تخت جمشید برای کشاورزی است افزود: با برداشت بی رویه آب این شکاف ها به فروچاله های بزرگی تبدیل می شود که ممکن است خطرات جدی را برای تخت جمشید ایجاد کند.

پدر هیدرولوژی آب های زیرزمینی ایران نیز می گوید : از زمانی که این مشکل در تخت جمشید به وجود آمده ما برای این مجموعه حریم برداشت آب را در سه درجه 1 ،2 و 3 تقسیم کردیم و اعلام کردیم که برداشت آب از حریم درجه 1 خطرات زیادی را متوجه این مجموعه می کند.

پروفسور عزت الله رئیسی اردکانی با بیان اینکه حریم درجه یک تخت جمشید به فاصله هشت کیلومتر از این اثر جهانی تعیین شده و در این محدوده به هیچ وجه نباید چاهی وجود داشته باشد افزود: هم اکنون چاه های زیادی در حریم درجه یک تخت جمشید وجود دارد که حتی عمق آن ها به 300 متر هم می رسد. وی افزود: تنها راه کوتاه و بلند مدت نجات تخت جمشید از مشکلات به وجود آمده انتقال چاه ها از حریم درجه یک به جایی دیگر است . / راه دانا

24 خرداد 1395