h تسهیلات ارائه شده در بخش مسکن 77 درصد افزایش یافته است! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تسهیلات ارائه شده در بخش مسکن 77 درصد افزایش یافته است!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تسهیلات ارائه شده در بخش مسکن 77 درصد افزایش یافته است!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تسهیلات ارائه شده در بخش مسکن 77 درصد افزایش یافته است!

تسهیلات ارائه شده در بخش مسکن 77 درصد افزایش یافته است!

وزیر راه در ادامه سیاست سه سال اخیر یکبار دیگر به مسکن مهر حمله کرد و با فاجعه آمیز دانستن این طرح گفت:پیش از وزارت من برای خرید ۶ فروند هواپیما توافقی صورت گرفت که با رقم مورد توافق اخیر برای خرید همان تعداد هواپیما ۵ تا ۷ میلیارد دلار تفاوت دارد.

عباس آخوندی در نشست علنی امروز مجلس با اشاره به امضای پیش نویس قرارداد خرید 138 فروند هواپیمای ایرباس،‌اظهار کرد:  با حذف تمام واسطه‌ها و دلال‌ها «پیش نویس قرارداد خرید 138 فروند هواپیمای ایرباس» امضا و در آینده توافق با  هواپیمایی بوئینگ نیز اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه چه کسی فکر می‌کرد بدون تضمین دولت و با اتکا به بازار بتوان چنین خریدی را سازمان داد، تصریح کرد: ارزش اسمی خرید هواپیماهای صورت گرفته 25 میلیارد دلار است و این به مفهوم ورود قدرتمندانه ایران به بازار جهانی و آمادگی برای رقابت در سطح جهان است.

وی با تاکید بر اینکه امضای این قرارداد 16 سال به طول می‌انجامد که نشان از مفهوم امنیت بلندمدت اقتصاد ایران است، افزود: تامین مالی تمامی این هواپیماها عمدتا از بیش از 85 درصد بازار بین‌المللی صورت می‌گیرد و به شما این اطمینان را می‌دهم تمام مذاکرات فنی، مالی، فناوری و ... کاملا براساس برنامه زمان‌بندی شده در دست اقدام است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دست تمام دلالان و واسطه ها را از این معاملات قطع کرده‌اند، افزود: از فروشندگان خواستیم حتی یک سنت به یک دلال پرداخت نکنند و جالب است بدانید که توافقی که پیش از وزارت من برای خرید 6 فروند هواپیما صورت گرفته بود با رقم مورد توافق اخیر برای خرید همان تعداد هواپیما 5 تا 7 میلیارد دلار تفاوت دارد.

وی  با بیان اینکه این پول به جیب دلالان می‌رفت، گفت: دلال‌ها تمام تلاش خود را علیه ایران و این خرید صف‌آرایی می‌کنند، در حالی که سالانه بین 3 الی 4 میلیارد دلار هزینه خرید بلیتهای بین المللی، ایرانیان از شرکت های خارجی است. آیا گرفتن سهم برای ایران مایه خوشنودی رقبا است؟

آخوندی براساس نقشه کریدوری حمل و نقل کشور گفت: هنوز پس از 2000 سال از تمدن ایران، ایران چهارراه شرق و غرب و شمال و جنوب است؛ در عین حال بر اثر بی‌تدبیری و گاهی بی‌خردی، با بازی کردن در زمین رقیبان و بازی خوردن امتیازات کشور به دیگران تقدیم شده است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: این امتیازات تا جایی از کشور گرفته شد که پروازهای مستقیم به ایران و از ایران به جهان به پایین‌ترین حد خود تنزل یافته و مسافر ایرانی حتی برای سفر به آسیای میانه یا ابتدا باید به غرب رود و سپس تمام مسیر را به شرق بازگردد یا به جنوب برود و باز تمام مسیر را به شمال بازگردد بنابراین بزرگ‌ترین سیاست حمل و نقلی ما قرار دادن مجدد ایران در کانون شبکه ارتباطی و دالان‌های بین‌المللی است.وی افزود: لازمه قرار دادن ایران در کانون‌ شبکه‌های ارتباطی بازنگری تمامی توافق‌نامه‌ها و توافقات بین المللی، به روز رسانی و سرمایه‌گذاری گسترده در توسعه زیرساخت‌ها و نوسازی ناوگان در هر 4 شکل شبکه حمل و نقل به منظور افزایش رقابت پذیری حمل و نقل از کریدورهای عبوری از ایران است.

آخوندی ضمن بیان اینکه باید به دنیا اطمینان دهیم که عبور از ایران امنیت و ایمنی بیشتر زمان کوتاه‌تر، قیمت ارزان‌تر، دقت بیشتر و همراه با آسایش حداکثری است، گفت: نخستین گام نوسازی صنعت هوانوردی با توجه به فراگیری جهانی آن و سریع‌ الوصول بودن آن است، برای این منظور در این مدت مذاکرات مجدد با سازمان‌های هوایی جهانی و معتبر آغاز شده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برقراری پروازهای مستقیم ایران به اقصی نقاط جهان را یکی پس از دیگری فراهم خواهیم کرد. همچنین بازنگری در راه‌های هوایی که از فراز ایران عبور می‌کند، رفع موانع پروازی، کوتاه‌ کردن مسیر و افزایش موقعیت رقابت اقتصادی آن از اصلی‌ترین سیاست‌های این موضوع است.

وی از دو برابر شدن تعداد پروازهای عبوری از فراز ایران خبر داد و گفت: نوسازی سیستم هوایی ایران از دیگر سیاست‌هایی است که  با آن، تمام سیستم‌های راداری و هدایت هواپیما در ایران را بازنگری کرده است و تاکنون 250 میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است.

آخوندی افزود: بدون سیستم نوآوری مطمئن پروازهای عبوری را نمی‌توان ایمنی بخشید.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سال‌هاست در فرودگاه‌های ایران سرمایه‌گذاری نشده و بسیاری از فرودگاه‌ها مازاد بر ظرفیت خود عمل می‌کنند و به زودی به حد اشباع می‌رسند و رشد مستمر پروازها شاهد این مدعا است. به عنوان نمونه در همین خردادماه پروازهای فرودگاه مهرآباد برابر با پیک(زمان اوج) پروازهای عید نوروز است.آخوندی افزود: فرودگاه امام سال 83 افتتاح شده اما تاکنون مورد بهره‌برداری جدیدی قرار نگرفته است و سال‌هاست بیش از 6 درصد از ظرفیت آن استفاده می‌شود، این وضعیت را در فرودگاه‌های شیراز، اصفهان و سایر فرودگاه‌های بین‌المللی نیز داریم.وی با بیان اینکه قرار بود ظرفیت فرودگاه بین المللی تهران به 50 میلیون نفر مسافر برسد، اضافه کرد: در حال حاضر این فرودگاه تنها 6 میلیون مسافر دارد اما خوشبختانه برنامه توسعه این فرودگاه را در دست اقدام داریم به همین منظور ترمینال سلام در فرودگاه امام خمینی طی سال جاری افتتاح خواهد شد و افزایش 80 درصدی این فرودگاه از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به زودی مناقصه ترمینال 22 میلیون نفری امام خمینی اعلام می‌شود و امیدواریم بتوانیم برنامه افزایش ظرفیت این فرودگاه را به 30 میلیون مسافر طی 4 سال آینده عملیاتی کنیم. همین برنامه را برای سایر فرودگاه‌های بین‌المللی همچون تبریز، شیراز، مشهد، اصفهان، اهواز و ... داریم.

آخوندی با بیان اینکه قرار بود فرودگاه امام به محل حمل و نقل کل منطقه تبدیل شود، افزود: برای دست‌یابی به این هدف، برنامه تشکیل شبکه حمل و نقل ترکیبی شامل شبکه حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی را در دست داریم تا تمام عملیات بندری در فرودگاه‌ها انجام شود و برای اولین بار در ایران مفهوم حمل و نقل بین‌المللی تحقق یابد.

وی تاکید کرد: ناوگان هوایی ایران برای کسب رقابت در جهان و افزایش رفاه ملت ایران نیاز به 400 فروند هواپیمای دوربرد، میان برد و 100 هواپیمای کوتاه‌برد دارد که تامین آن به 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح فاجعه‌آمیز مسکن مهر با وجود اینکه صدهزار میلیارد تومان هزینه به همراه داشت، اما در گزارش وزیر کشور اعلام شد حدود 19 میلیون بد مسکن در کشور وجود دارد و 9 میلیون نفر حاشیه‌نشین؛ البته وزارت راه و شهرسازی به تکمیل مسکن‌های مهر متعهد است و حدود 2 میلیون و 215 هزار پروژه را مورد رسیدگی قرار داده است. نکته دیگر اینکه 117 هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی هستند که جای تأمل دارد.

آخوندی همچنین گفت: میزان قابل توجهی منابع برای تجهیز فاز 2 بندر شهید رجایی هزینه شده و مناقصه‌های 1و 3در دست اقدام است و همین توسعه در بنادر شمالی شهید رجایی و امیرآباد انجام شده است. بیش از 5 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باید انجام شود و اتصال ریلی ایران به چین، آلمان و مسکو از جمله اهداف در دست بررسی است و در حوزه ریلی توافق‌نامه‌ها در حال بازنگری است و برای رسیدن به این اهداف باید تمام تلاشها به صورت منسجم انجام شود.

وی ادامه داد: باید تمامی خطوط کلانشهرها تا خطوط چهارخطه ریلی ارتقا یابد، در سال 94 در حدود 750 کیلومتر در زمینه توسعه خطوط ریلی کار شده و در سال جاری این میزان ارتقا می‌یابد. پروژه‌های بزرگی در زمینه توسعه ریلی در دست اقدام است که راه‌آهن سریع‌السیر تهران- اصفهان نمونه آن است و قرارداد دوم برقی کردن راه‌آهن تهران- مشهد و همچنین برقی کردن راه‌آهن تهران- تبریز در دست اقدام است و در این خصوص سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تا چند سال گذشته، قطارها با عمر 69 سال اقدام به سیر می‌کردند، اما قطارهای فرسوده به مرور در حال نوسازی هستند و قصد داریم تا سال آینده قطارها با عمر بالای 35 سال دیگر فعالیت انجام ندهند و باید 28 هزار و 500 واگن باری و 618 لکوموتیو و به میزان کافی واگن مسافری خریداری شود و مقرر شده 20 هزار میلیارد تومان از منابع توسط بخش خصوصی و 15 هزار میلیارد تومان توسط دولت تامین شود.

آخوندی گفت: اگر می خواهیم به موضوع آلودگی هوای تهران رسیدگی کنیم باید خطوط ریلی ارتقا یابد و در این‌خصوص سرمایه‌گذاری‌ها باید انجام شود و امیدواریم در سال 95 رکورد جابجایی 7 میلیون مسافر عملی شود.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در سال 93 فقط 5 هزار کیلومتر روکش جاده‌ای صورت گرفت و در سال 94 این میزان تا 6 هزار کیلومتر ارتقا یافت. همچنین بیش از 160 میلیارد تومان در پایانه‌های مرزی کشور سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وی ادامه داد: پایانه‌های مرزی چزابه، خرمشهر، شلمچه و کردستان تقویت شده‌اند و در حوزه جاده 65 هزار کامیون با عمر بالای 35 سال در حال تردد هستند که باید این موضوع رفع شود و در این رابطه باید با وزارت نفت هماهنگی انجام شود.

این عضو کابینه دولت یازدهم افزود: بحث تکمیل آزادراه تهران- شمال که به آرزو تبدیل شده است در حال پیگیری است و در هر 300 متر یک کارگاه احداث شده و امیدواریم در بهار سال آینده قطعه 32 کیلومتری به بهره‌برداری برسد و باید توجه داشت که بهره‌برداری از این قطع باعث صرفه‌جویی 60 کیلومتری خواهد شد. آخوندی بیان کرد: در بخش مسکن، سوداگران در موضوعات تراکم‌فروشی و شهرفروشی جولان داده‌اند و مقررات در بخش مسکن خرید و فروش شده است. نمایندگان شهر مقدس مشهد اطلاع دارند که آیا اینگونه تخریب و ساخت و ساز در اطراف حرم مطهر قابل قبول است؟ در این رابطه 300 پرونده غیرقانونی تشکیل شده است.

آخوندی افزود: وزارت راه و شهرسازی قصد دارد پروژه‌های مسکن مهر را تا پایان سال 95 یا نهایتاً سال 96 به اتمام برساند، و موضوعات دیگر اینکه 370 هزار واحد مسکن مهر فاقد انشعاب آب و 459 هزار فاقد انشعاب فاضلاب هستند که باید دولت در این رابطه تلاش کند.

وی تصرح کرد: باید در زمینه خدمات روبنایی بیشتر کار شود و نباید فراموش و شود حجم بالای ساخت و سازی که در مسکن مهر انجام شد بدون لحاظ اندیشه ساخت مدرسه و مراکز بهداشتی بود و باید در این زمینه‌ها کار شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مقدار تسهیلات ارائه شده در بخش مسکن نسبت به 5 سال قبل 77 درصد افزایش یافته است

آخوندی  در ابتدای سخنانش با بیان این‌که مهم‌ترین سیاست در دولت دهم، بازیابی مجدد موقعیت ایران در منطقه و جهان است؛ به خصوص پس از یک دوره سردرگمی و اتلاف منابع ملی و بی‌توجهی به منافع ملی ایران، اظهار کرد: این مهم در حوزه سیاست‌ توسط وزیر امور خارجه راهبری شده و نتیجه آن تحت عنوان برجام شناخته می‌شود. برجام برای دولت، صرفا یک توافقنامه نیست بلکه یک تغییر رویکرد کلی‌ به بازخوانی موقعیت ایران در سطح منطقه و جهان است.

وی با بیان اینکه به برجام در حوزه حمل و نقل؛ ترمیم و توسعه شبکه‌های حمل و نقل ایران و ارتباط آن با شبکه‌های حمل و نقل جهانی در تمام حوزه‌های هوایی، دریایی، ریلی و زمینی نگاه می‌شود، گفت: برجام در سطح بین‌المللی به مفهوم به رسمیت شناخته شدن موقعیت و قدرت ایران اسلامی توسط قدرت‌های جهانی است.

آخوندی ادامه داد: برجام به برکت خون شهدا و توان نظامی و راهبری رهبری و هدایت رئیس جمهوری و تیم مذاکره کنندگان حاصل شد البته این ساده‌ترین بخش برجام بوده است لیکن هسته سخت آن در بخش داخلی است که به مفهوم پایان بخشیدن به دلالی، سوداگری، فساد، اتلاف منابع داخلی و حراج گذاشتن ثروت ملی است.

وزیر راه و شهرسازی، سوی مثبت برجام را بهره‌گیری از منابع مادی و انسانی ایران و سرمایه‌گذاری گسترده در زیرساخت‌ها با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری ملی دانست که به گفته وی، پس از یک دوره بی‌توجهی به سرمایه‌گذاری و اتلاف گسترده منابع صورت گرفته و با هدف رأی‌آوری و کسب محبوبیت نیست.

وی تاکید کرد: اتکای کشور در توسعه ملی به توان داخلی مردم است البته این بسیار ساده‌لوحانه است که تصور شود دیگران قرار است ایران را بسازند لیکن بی‌توجهی به موقعیت ایران در سطح منطقه و جهان نیز از دست دادن منافع و منابع است بنابراین همواره باید در پی افزایش قدرت رقابت‌پذیری ایران در سطح منطقه و جهان و کسب سهم حداکثری از عرصه بین‌المللی باشیم. / مشرق نیوز

24 خرداد 1395