h دیدار شمخانی با وزیر دفاع روسیه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دیدار شمخانی با وزیر دفاع روسیه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دیدار شمخانی با وزیر دفاع روسیه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دیدار شمخانی با وزیر دفاع روسیه

دیدار شمخانی با وزیر دفاع روسیه

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هدف آمریکا و هم‌پیمانانش در بحران سوریه را ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی خواند و تصریح کرد هیچکس به غیر از مردم سوریه صلاحیت تعیین نظام حکومتی و حاکمان این کشور را ندارد.

ارتشبد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع فدراسیون روسیه که برای شرکت در اجلاس سه‌جانبه وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه به تهران سفر کرد، بعدازظهر پنج‌شنبه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار شمخانی به عنوان مقام عالی هماهنگ کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی ایران با سوریه و روسیه اظهار داشت: لازم می‌دانم از سیاست‌ها و اقدامات شجاعانه ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور فدارسیون روسیه برای پشتیبانی موثر از مقابله همه‌جانبه با تروریسم در سوریه قدردانی کنم.

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به افزایش پیچیدگی‌های سیاسی، امنیتی و نظامی در بحران سوریه که تداوم رنج و کشتار مردم این کشور را به‌ دنبال دارد، عنوان کرد: نحوه  مواجهه و روند تاثیرگذاری آمریکا و هم‌پیمانان غربی و منطقه‌یی‌اش بر موضوع بحران در سوریه نشان می‌دهد که هدف آنان صرفا ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی و انجام نمایش‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی به نفع اهداف سیاسی و انتخاباتی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ضرورت حفظ وحدت سرزمینی حاکمیتی سوریه و تامین حقوق آحاد اقوام و مذاهب در این کشور در چارچوب قانون اساسی مورد وفاق را یادآور شد و افزود: برگزاری اجلاس سه‌جانبه وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه نشان‌دهنده اراده خلل‌ناپذیر سه کشور برای مقابله همه‌جانبه با تروریسم تکفیری و حامیان آنان و تداوم حمایت از دولت قانونی و مردم مظلوم سوریه برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور است.

به گزارش فارس، دبیر شورای عالی امنیت ملی با تقبیح برخی اظهارات و اقدامات مداخله‌جویانه که با ندیده گرفتن حقوق قانونی مردم سوریه برای تعیین سرنوشت خود به‌دنبال تحمیل اراده خارجی به مردم این کشور هستند، گفت: هیچکس به غیر از مردم سوریه صلاحیت تعیین نظام حکومتی و حاکمان این کشور را نداشته و باید همه تلاش‌ها معطوف به فراهم آوردن شرایط لازم به منظور ایجاد فضای امن و سالم انتخاباتی برای تعیین آینده سوریه شود.

شمخانی همکاری نزدیک، تاثیرگذار و رو به گسترش سه کشور و جریان مقاومت را اصلی‌ترین عامل شکست و انهدام قابل توجه شبکه تروریسم در منطقه عنوان کرد و افزود: جامعه بین‌المللی می‌بایست با شناخت این واقعیت، ضمن همراهی و پشتیبانی از تلاش پرهزینه ایران، سوریه و روسیه همه ظرفیت‌های خود را برای تنبیه و محدودسازی کشورهایی که با پشتیبانی‌های آشکار و پنهان به ارتقا‌ی توان تروریسم تکفیری کمک می‌کنند، بسیج کند.

وی با تاکید بر تداوم تلاش جاری به منظور جایگزین کردن گفت‌وگوهای سیاسی طرف‌های سوری به جای تداوم جنگ و خونریزی افزود: متاسفانه برخی کشورها، گفت‌وگوهای سیاسی را تبدیل به عملیات تاخیری به منظور تداوم پشتیبانی از گروه‌های تروریستی برای جبران شکست‌های سنگین در مقابل  ارتش و گروهای مقاومت مردمی کرده‌اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت افشای تحرکات گسترده برخی کشورها که به‌دنبال بازسازی گروه‌های تروریستی تحت عناوین جدید و وارد کردن آنها به روند مذاکرات سیاسی هستند، خاطرنشان کرد: پذیرش این روند، معادل فرهم کردن امکان فعالیت قانونی برای گروه‌های تکفیری به منظور ایجاد ارتش مجهز تروریسم و توسعه اقدامات خشونت‌بار در سراسر جهان است.

ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع فدارسیون روسیه نیز در این دیدار با تشکر از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اجلاس سه‌جانبه وزاری دفاع ایران، روسیه و سوریه اظهار داشت: مقابله همه جانبه با تروریسم وظیفه‌ای بین‌المللی است که باید همه کشورها برای ایجاد جهانی امن‌تر در آن مشارکت داشته باشند.

وی با ابراز خرسندی از گفت‌وگوها و هماهنگی‌های انجام شده در اجلاس تهران ابراز امیداواری کرد که برگزاری این اجلاس موجب افزایش همکاری سه کشور در روند مقابله موثر با تروریسم و براقراری امنیت و ثبات پایدار در سوریه شود. / مشرق نیوز

21 خرداد 1395