h افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به 900 هزار تومان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به 900 هزار تومان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به 900 هزار تومان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به 900 هزار تومان

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به 900 هزار تومان

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با افزایش حقوق 14 درصدی در سال 95 به 900 هزار تومان رسید.

سید تقی نوربخش در نشست خبری که امروز درباره افزایش حقوق بازنشستگان و بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش‌حساب برگزار شد، اظهار داشت: روز گذشته بنا به پیشنهاد تامین اجتماعی در هیات وزیران دو مصوبه انجام شد.

وی ادامه داد: یکی از این مصوبات افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی بود که بر این اساس حقوق بازنشستگان در سال 95، 14درصد افزایش می‌یابد. بر اساس ماده 111 قانون تامین اجتماعی حداقل بگیران تامین اجتماعی 14 درصد حقوق‌شان افزایش می‌یابد و سایر سطوح نیز به این میزان افزایش حقوق خواهند داشت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در تامین اجتماعی علاوه بر حداقل مستمری که پرداخت می‌شود یکسری مزایای انگیزشی به بازنشستگان پرداخت خواهد شد سرجمع دریافتی مستمری‌بگیران به بیش از 900 هزار تومان می‌رسد و سرجمع دریافت یک مستمری‌‌بگیر اعم از حداقل حقوق و دستمزد کمتر از 900 هزار تومان نخواهد بود.

نوربخش گفت در دولت یازدهم مستمری مستمری‌بگیران 79 درصد افزایش یافته است و در این سال‌ها هر سال افزایش نرخ مستمری بالاتر از نرخ تورم و صندوق بازنشستگی کشوری بوده است و دلیل آن نیز عقب‌ماندگی در دولت‌های نهم و دهم بوده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: هر ساله در دولت فعلی بیش از نرخ تورم مستمری‌ها افزایش یافته است تا بتوانیم عقب‌ماندگی‌های دولت‌های قبل را جبران کنیم و گام‌های دیگری نیز در این زمینه برداشته‌ایم.

نوربخش با اشاره به اینکه افزایش 14 درصدی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی بار مالی 3400 میلیارد تومانی برای تامین اجتماعی دارد گفت: مجموعه افرادی که حداقل حقوق را در تامین اجتماعی دریافت می‌کنند 53 هزار نفر هستند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بازنشستگانی که با 10 سال حق بیمه و 60 سال سن نیز بازنشست شده‌اند شامل دریافتی 900 هزار تومان حداقل حقوق می‌شوند یا خیر گفت: این افراد با توجه به اینکه 10 سال بیمه پردازی داشته‌اند و بر اساس مصوبه مجلس با 60 سال سن بازنشسته می‌شوند تنها حقوق‌شان 14 درصد افزایش می‌یابد و بر همین اساس دریافتی خاص خود را دارند و تعداد آنها 306 هزار و 43 نفر است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه 2 میلیون و 900 هزار نفر بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی دارد گفت: این تعداد با احتساب خانواده‌هایشان به بیش از 5 میلیون نفر می‌رسد.

نوربخش تاکید کرد: بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس حق بیمه‌ای که در طول سالیان فعالیت خود پرداخت می‌کنند حقوق بازنشستگی دریافت خواهند کرد.

وی تاکید کرد: ما براساس ماده 96 و 111 قانون نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی پرداخت کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد: حقوق خرداد ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران همراه با افزایش حقوق پرداخت می‌شود و مابه‌التفاوت حقوق فروردین و اردیبهشت بازنشستگان نیز در تیر و مرداد ماه پرداخت خواهد شد.

نوربخش بیان داشت: حداکثر حقوق بازنشستگان 7 برابر حداقل حقوق و حدود 5 میلیون و 700 هزار تومان در سال 95 است و میانگین حقوق نیز یک میلیون و 400 هزار تومان محاسبه شده است.

وی درباره بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب نیز اظهار داشت: مهمترین چالش‌های کشور مسایل اقتصادی، اشتغال، رشد اقتصادی، تورم و شاخص‌های جغرافیای اقتصادی است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بیان داشت: از فروردین سال 93 با تشکیل شورای درباره تبیین نقش سازمان در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اقدامات خود را آغاز کرده‌ایم.

نوربخش یادآور شد: با  توجه به اینکه اولین فراز اقتصاد مقاومتی فرهنگ‌سازی است به همین دلیل یک برنامه عملیاتی در دانشگاه‌های کشور آغاز گردید و 70 دوره آموزی را با عنوان جایگاه تامین اجتماعی در اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌های مختلف برگزار شد.

وی یادآور شد: در سال 94، توانستیم بدون تکیه به منابع عمومی خدمات درمانی و بیمه‌ای خود را به 41 میلیون نفر از آحاد جامعه ارائه دهیم و پرداخت مطالبات ما به دانشگاه‌ها و داروخانه‌ها به روز شد.

به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بودجه سال جاری تامین اجتماعی مبتنی بر برنامه راهبردی 5 ساله است. نوربخش به بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش‌حساب اشاره کرد و گفت: در این شرح به کارگاه‌هایی که به دلیل نوسانات ارزی و تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه شده‌اند کمک می‌شود و در این راستا دو اقدام با هماهنگی ستاد فرماندهی ستاد مقاومتی انجام شده است.

وی یادآور شد: اولین اقدام که 10 روز قبل اعلام شد این بود که برای گرفتن تسهیلات بانکی کارگاه‌های تولیدی نیاز به مفاصا حساب نیست و تامین اجتماعی هیچگونه برداشتی را به مدت یک سال از این تسهیلات برداشت نخواهد کرد. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: بر اساس ماده 13 قانون تامین اجتماعی در مورد کارفرمایان خوش‌حساب با توجه به شرایط قانونی که نسبت به بخشودگی جرائم، تقسیط و حتی خرید دین وجود دارد این کارفرمایان می‌توانند نسبت به این موارد اقدام کنند.

نوربخش یادآور شد: بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش‌حساب در هیات وزیران تصویب و مشوقی برای کارفرمایان خوش‌حساب محسوب می‌شود.

* بدهی 8 هزار میلیارد تومان یک میلیون کارگاه به سازمان تامین اجتماعی

وی یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی 8 هزار میلیارد تومان از اشخاص حقیقی و حقوقی طلب دارد و یک میلیون کارگاه به این سازمان بدهکار هستند.

17 خرداد 1395