h سوئیس و پرداخت دستمزد ثابت ماهانه به مردم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سوئیس و پرداخت دستمزد ثابت ماهانه به مردم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سوئیس و پرداخت دستمزد ثابت ماهانه به مردم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سوئیس و پرداخت دستمزد ثابت ماهانه به مردم

سوئیس و پرداخت دستمزد ثابت ماهانه به مردم

مردم سوئیس روز یکشنبه با اکثریت قریب به اتفاق، با طرح پرداخت ماهانه 2500 فرانک به مردم مخالفت کردند.

مردم سوئیس روز یکشنبه برای اظهارنظر در مورد طرح جنجالی پرداخت دستمزد ماهانه به بیکاران پای صندوق‌های همه‌پرسی رفتند و با درصد بالایی با این طرح مخالفت کردند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، حامیان طرح پرداخت ماهانه 2500 فرانک (2563 دلار) به افراد بزرگسال و 625 فرانک به افراد زیر 18 سال، موجب ارتقا شأن افراد و بهبود خدمات اجتماعی می‌شود.

با این حال، مخالفان، که دولت هم طرفدار آن‌ها بود، تأکید داشتند که چنین کاری هزینه زیادی را به کشور تحمیل کرده و اقتصاد سوئیس را تضعیف می‌کند.  شبکه اس‌اف‌آر سوئیس بر اساس نظرسنجی‌های پای صندوق که عموما با اختلافی اندک عموما صحیح هستند، گزارش داده است که از هر 5 رأی دهنده، 4 نفر با این طرح مخالفت کرده‌اند.

پیشنهاد این طرح را «دانیل هائنی» مالک یک کافه در سوئیس مطرح کرد. او با جمع‌آوری 100 هزار امضا دولت را به برگزاری همه‌پرسی ملزم کرد. نوع حکومت در سوئیس دموکراسی مستقیم است و دولت بسیاری از طرح‌ها را به همه‌پرسی عمومی می‌گذارد. هائنی شکست در همه‌پرسی را پذیرفته، اما در عین حال مدعی شده است که برگزاری این همه‌پرسی یک پیروزی اخلاقی بوده است.

وی می‌گوید: «من به عنوان یک تاجر، فرد واقع‌بینی هستم و روی حمایت 15 درصدی حساب کرده بودم، اما الان می‌بینم که بیش از 20% یا شاید حتی 25% حمایت کرده‌اند. خوب به نظرم این رویایی و شورانگیز است.»

سوئیس اولین کشوری در جهان است که برای پرداخت بدون قید و شرط دستمزد ماهانه به شهروندانش همه‌پرسی برگزار می‌کند. با این حال کشورهای دیگر چون فنلاند هم در حال بررسی این طرح هستند، چراکه این کشورها جهانی را در نظر دارند که در آن ربات‌ها جایگزین نیروی کار می‌شوند.

الیویور، نجار 26 ساله سوئیسی می‌گوید در همه‌پرسی رأی مثبت داده است. وی گفت: «این طرح برای من فرصتی بود که تمرکز خود را بر چیزهایی که نسبت به آن‌ها اشتیاق دارم بگذارم و نیازی نباشد که برای زندگی کردن به سر کار بروم.» حامیان این طرح پوستر بزرگی، به اندازه یک زمین فوتبال طراحی کرده و روی آن نوشته بودند که «اگر درآمدتان تأمین بود، چه می‌کردید؟»

با این حال، مخالفان این طرح هم کم نبودند. زنی به نام «مائلین» که در همه‌پرسی رأی منفی داده، می‌گوید: «به نظرم اینکه افراد احساس کنند که نیازهای اولیه‌شان تأمین شده، یک خطر واقعی است، چراکه جامعه دیگر نسبت به کسانی که واقعا نمی‌توانند اوضاع خود را اداره کنند، احساس مسئولیت نخواهد کرد.» دولت سوئیس به رأی‌دهندگان توصیه کرده بود که این طرح را رد کنند، چراکه هزینه سنگینی بر دوش دولت گذاشته و یکپارچگی جامعه را تضعیف می‌کند. بر اساس این طرح، قرار بود به ازای پرداخت دستمزد ماهانه به مردم، بخش یا کل مزایای اجتماعی افراد لغو شود. / مشرق نیوز

17 خرداد 1395