h سیدعلی خمینی: شایستگی به جای وابستگی از آرمان های انقلاب بود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سیدعلی خمینی: شایستگی به جای وابستگی از آرمان های انقلاب بود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سیدعلی خمینی: شایستگی به جای وابستگی از آرمان های انقلاب بود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سیدعلی خمینی: شایستگی به جای وابستگی از آرمان های انقلاب بود

سیدعلی خمینی: شایستگی به جای وابستگی از آرمان های انقلاب بود

نوه امام راحل و استاد حوزه و دانشگاه گفت: معتقدم برخی از مهم ترین آرمان های انقلاب هنوز به طور کامل محقق نشده است که باید برای تحقق حداکثری آن تلاش کرد.

حجت الاسلام سیدعلی خمینی شامگاه پنجشنبه در مراسم سالروز رحلت معمار کبیر انقلاب اسلامی در مصلی وحدت گرگان افزود: مهم ترین آرمان های انقلاب را می توان در چند مورد خلاصه کرد که آرمان های امروز هم هست و جمهوری اسلامی موظف است برای تحقق حداکثری آن ها تلاش کند.

وی با تاکید بر این که بحث شایستگی به جای وابستگی یکی از آرمان های انقلاب ما بود، تصریح کرد: اگر شخصی قرار است مسوولیت بگیرد و جایی را اشغال کند باید به جای نگاه کردن به وابستگی وی به جریان ها و خانواده او شایستگی او را بررسی کنیم و این در ادبیات دینی ما هم به روشنی مشخص است.

حجت الاسلام خمینی با بیان این که خداوند می فرمایند اول ابراهیم را امتحان کردیم و وقتی موفق بیرون آمد امام پیروان خود شد، ادامه داد: در جمهوری اسلامی هم باید کسانی مسوولیت داشته باشند که دارای شایستگی باشند، صِرف این که وابسته به جریان یا گروهی هستند نباید به کسی پُست و سِمت داد.

وی دومین آرمان انقلاب را شایستگی به جای ثروت عنوان کرد و گفت: ثروت در جمهوری اسلامی چیز بدی نیست به شرط این که از راه درست به دست آید لذا برای این که کسی مقامی بگیرد نباید ثروت معیار انتخاب او باشد.

وی با تاکید بر این که اسلام ما را از ثروت برحذر نداشته اما نباید گفت کسی که ثروت دارد با کرامت تر است، خاطرنشان کرد: تجربه نظام جمهوری اسلامی و تجربه امام (ره) نشان داده همیشه پابرهنگان بیشتر از بقیه اقشار پای نظام می ایستند.

نوه امام راحل گفت: آن هایی که در بزنگاه های تاریخی پشت امام (ره) ایستادند و امروز پشت مقام معظم رهبری هستند همان اقشار به ظاهر متوسط و پایین تر از متوسط هستند.

حجت الاسلام خمینی به حضور خود در شهرهای مختلف و برگزاری جلسات خود جوش اشاره کرد و افزود: باوجود اینکه برخی جلسات ما اطلاع رسانی نمی شود اما با استقبال اقشار مختلف مردم مواجه می شود و پس از 27 سال محبت مردم به امام راحل جریان دارد؛ باید گفت هرچه هست از خود امام است.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان باید ببینند هرچه تخریب می کنند عشق به امام راحل قوی تر می شود.

وی با بیان این که امام تاکید و توجهش به اقشار مستضعف بیشتر بود، اضافه کرد: تمام وجود امام (ره) توجه به قشر مستضعف بود.

وی افزود: روزهای دفاع مقدس را هم که بررسی کنیم می بینیم مستضعفان شهدای زیادی داده اند، پیرمرد و پیرزن هایی را می بینیم که تمام داشته آنها فرزندانشان بود که در جنگ تقدیم کردند و اکنون هیچ چیزی ندارند، مواردی داشتیم که پدر و سه فرزند به جبهه رفته ولی فقط پدر به سلامت برگشته است، این ها را باید بررسی کرد تا دید چه تعداد از این خانواده ها از قشر ثروتمند بوده اند.

نوه امام راحل با تاکید بر این که نباید در جمهوری اسلامی پولدار بودن ارزش شود، اظهار کرد: اینطور نباشد که اگر کسی ثروتمند است در جمهوری اسلامی موقعیت بگیرد و اگر فقیر است هیچ پیشرفتی نکند.

وی ادامه داد: افتخار جمهوری اسلامی است که رجایی اش از قشر ساده زیست (به عنوان رییس جمهور) انتخاب شد، در آمریکا یک ثروتمند فقط و فقط به خاطر این که پول دار است مقابل حزب خودش ایستاده و موفق می شود، صدا و سیما اینجا باید مسائل آمریکا را پررنگ کند تا مردم ببینند.

وی بیان این که امانت داری از دیگر آرمان های مهم انقلاب است، تصریح کرد: مسوول باید امانتداری جزو اولین صفت های او باشد، در جمهوری اسلامی چند هزار میلیارد تومان اختلاس می شود حال چه کسی باید پاسخ بدهد و چه کسی پاسخگوی فسادها است؟

این مدرس حوزه و دانشگاه بیان کرد: ملت انقلاب نکرده اند که یک فاسد را بیرون کنند و فاسد دیگر سرکار بیاید، آرمان ملت این بود که اگر مسوولی آمد علی وار زندگی کند.

حجت الاسلام خمینی ادامه داد: سال ها شنیدیم که حضرت علی (ع) قلم بیت المال را نازک می برید، لذا باید به بیت المال توجه کنیم، امام (ره) اسنادی را مربوط به مسائل داخلی بود گوشه روزنامه می نوشت و حتی رادیوی شخصی خود را یک عمر همراه خود داشت و اخبار را با آن گوش می کرد.

وی افزود: زندگی امام و اتاقی که داشتند تغییری نکرد و ایشان به کمترین ها قناعت می کردند، اینها شعار نیست و اگر خیال کنیم با تجمل گرایی می توان عزت ایجاد کرد فرو رفتن در فرهنگ غربی است.

حجت الاسلام خمینی اضافه کرد: این افتخار روحانیت شیعه است که در بین مردم و مثل مردم زندگی کرده است، ائمه جمعه باید در دل مردم و در کنار مردم زندگی کنند، ائمه جمعه ای که امام منصوب کردند را ببینید چگونه زندگی می کنند. وی تصریح کرد: مسوولیت، مقامی برای به دست آوردن ثروت نیست، مسوولیت در جمهوری اسلامی باید همراه با امانتداری باشد.

وی بیان کرد: آرمان دیگر انقلاب ما راستگویی است، باید طوری زندگی کرد که اگر قرار شد به مردم همه چیز را بگویید شرمنده مردم نشوید، جوری نباشد اگر مساله روشن شد شرمنده مردم شویم.

نوه امام راحل اظهار کرد: وعده دادن هم از نکاتی است که باید توجه کرد زیرا وعده برای عمل کردن است، وعده فقط برای انتخابات نیست بلکه برای این است که اگر وعده دادیم با تمام وجود انجام دهیم.

وی با بیان این که صداقت از آرمان های انقلاب ما بود، تصریح کرد: اجرای عدالت بدون اغماض و افراط آرمان دیگر انقلاب است، عدالت باید اجرا شود، این که من چه کسی و با چه جناح و گروهی هستم نباید ملاک و معیار عدالت شود، عدالت مساله دقیقی است و با شعار حل نمی شود بلکه بدتر می شود و بدتر این است که شعار اسلام و انسان را تو خالی می کند.

وی خاطرنشان کرد: این که زیاد گفته ولی عمل نشود باعث می شود وعده تو خالی شود، عدالت نباید شعار شود؛ این که عده ای گناهکار بزرگ را رها کنیم و عده ای فقیر را بگیریم که اجرای عدالت نیست.

حجت الاسلام خمینی افزود: در سخنان رهبری توجه کنید و ببینید چقدر درباره عدالت و مقابله با مفسدین تاکید دارند، این ها آرمان است و باید با دقت نسبت به آن توجه کرد، تحقق آرمان تنها یک راه دارد و آن این است که مردم هوشیار باشند و به این مسائل توجه کنند، نباید اینطور شود که بگویم فلان کس دشمن سیاسی ما است و کوچکترین مشکل او را بزرگ کنیم.

وی بیان کرد: قدرتمندی دفاعی درون زا هم آرمان انقلاب است، امروز به برکت حضور مردم قدرت خوبی در دنیا داریم، باید قدرتمند باشیم، اسلام همان است که می گوید با کفر یک تار مو فاصله دارد.

نوه امام راحل اضافه کرد: جلوگیری از فقر یکی از آرمان های انقلاب است، تمام خیر، سلامتی و دارایی و تمام شر فقر و مرض است، برخی فکر می کنند اگر اسلام می خواهد حکومت کند باید همه فقیر باشند، اگر حکومت اسلامی به طور واقعی محقق شود نباید فقر وجود داشته باشد، تلخ ترین مسائل در جامعه فقر است، هر حکومتی در هر جای دنیا باید مقابل فقر بایستد.

وی اظهار کرد: باید مردم ببینند در حکومت فاصله ای بین آنها و مسوولان نیست، مردم باید ببینند مسوولان اگر چیزی را نهی می کنند خود نیز رعایت می کنند و مسوولان هم باید در سطح جامعه باشند.

وی با تاکید بر این که حکومت باید یاور مستضعفان باشد و این آرمان ملت ایران بود، خاطرنشان کرد: اگر کسی در جای دیگری از دنیا مشکل داشته باشد نباید بگوییم به ما چه ربطی دارد، امروز جمهوری اسلامی یک قدرت موثر در جهان است. استاد حوزه علمیه بیان کرد: در مذاکرات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا روزها پای میز مذاکره با ما نشستند، این به دلیل موثر بودن کشور ما در دنیا است.

وی گفت: باید عراق و سوریه را نگاه کرد، من مطلع هستم که جمهوری اسلامی هیچ کار تبلیغاتی برای اعزام مردم خود به کشورهای دیگر نمی کند.

وی با تاکید بر این که ملت اثبات کرده که حاضر است برای جمهوری اسلامی خون دهد، خاطرنشان کرد: ما مسوول و نظام خود را با هیچ شخص و چیزی عوض نمی کنیم، ما معتقد نیستیم فرد دیگری می تواند ما را موفق تر کند، این راهی که می رویم راه عزت است اما باید آرمان های اساسی ملت را فراموش نکنیم، مسولیت ما هم نقد سازنده و پشتیبانی کوبنده است.

نوه امام (ره) تصریح کرد: آنجا که لازم باشد باید نقد کرد، دشمن دنبال اختلاف افکنی است، لذا باید مراقب بود، هر جا به سمت اختلافات رفتیم ضربه خوردیم.

وی همچنین با اشاره به تنوع اقوام و مذاهب و وحدت آنها در گلستان گفت: آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان نماد وحدت منطقه هستند.

به گزارش ایرنا نوه امام راحل همچنین در دیدار با اعضای حاضر در اردوی تیم ملی کشتی نوجوانان کشور و تعدادی از جوانان نخبه استان گلستان گفت: اگر می خواهید عملی برای سعادت خود بردارید به توصیه های امام (ره) درباره سعادت عمل کنید، باید زندگی خود را زمان بندی کنیم و بگوییم یک هفته آدم خوبی می شوم و سپس اثرات آن را ببینیم.

به گزارش دیگر خبرنگار ایرنا حجت السلام خمینی در آیین رونمایی از کتاب 'از مرگ تا قیامت' به قلم آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در موسسه فرهنگی میرداماد گرگان نیز گفت: توبه کسانی که آن را تا قبل از مرگ عقب بی اندازند بی فایده است، هرچقدر پیر شویم امکان اصلاح سخت تر می شود و دیگر وجود ندارد، در پیری نمی توان تغییری در رفتار ایجاد کرد، توبه این نیست که وقتی مرگ رسید توبه کنید، این اصلا توبه نیست.

وی افزود: مرگ و حیات را خداوند آفرید تا انسان را امتحان کند و اساس خلقت امتحان است، آماده ایم امتحان دهیم تا بدانیم کدام یک در شرایط خود عمل بهتری داریم.

استاد حوزه ادامه داد: اگر زمین نمی توانست بدن های ما را در خود جذب کند دیگر جایی برای زندگی نبود، این یک نعتمی است که در قرآن هم ذکر شده است.

وی تشویق به کار خیر پیش از فرا رسیدن مرگ را هم از نکات قرآنی بیان کرد و ادامه داد: قرآن گفته از آنچه به شما روزی داده شده انفاق کنید قبل از آن که بمیرید. / جام نیوز

14 خرداد 1395