h اوحدی: محرومیت زائران ایرانی از حج امسال سناریوی تلخی بود - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اوحدی: محرومیت زائران ایرانی از حج امسال سناریوی تلخی بود,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اوحدی: محرومیت زائران ایرانی از حج امسال سناریوی تلخی بود,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اوحدی: محرومیت زائران ایرانی از حج امسال سناریوی تلخی بود

اوحدی: محرومیت زائران ایرانی از حج امسال سناریوی تلخی بود

رئیس سازمان حج و زیارت، جزئیات روند پیگیری حج ۹۵ را تشریح کرد و گفت: در موسم تمتع متوسط سن زائرین 60 تا 63 سال است و با توجه به معدل سنی بالایی که با آن مواجه هستیم ضرورت دارد اقدامات مناسبی در بحث اعزام زائرین صورت گیرد.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با اشاره به کارشکنی‌های دولت عربستان در اعزام حج 95، گفت: در موسم تمتع متوسط سن زائرین 60 تا 63 سال است و با توجه به معدل سنی بالایی که با آن مواجه هستیم ضرورت دارد اقدامات مناسبی در بحث اعزام زائرین صورت گیرد.

وی افزود: در سال‌های قبل بر اساس تفاهم‌نامه‌های قبلی که انجام می‌شد یک برنامه و جدول زمانی مشخصی داشتیم که با این برنامه برای اعزام حجاج برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام می‌دادیم.

اوحدی ادامه داد: هر ساله در تاریخ 7 ربیع‌الثانی به دعوت عربستان هیأت ایرانی وارد این کشور می‌شد و پس از مذاکرات و امضای تفاهم‌نامه و قراردادها، برنامه‌ریزی برای اعزام زائرین صورت می‌گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در راستای اعزام حجاج صد قرارداد مختلف به امضا می‌رسد، گفت: قرارداد اقامت، حمل‌ونقل هوایی و حمل‌ونقل زمینی از جمله این قراردادهاست ضمن اینکه در بحث تغذیه و تدارکات نیز 70 تا 80 قرارداد بسته می‌شود. البته در ایام ویژه حج که از 8 تا 12 حج ذی‌الحجه است و همه زائران در صحرای عرفات هستند قراردادهای جداگانه‌ای ویژه این ایام به امضا می‌رسد.

وی افزود: دو،‌سه روز پیش از قطع رابطه سیاسی، وزیر حج عربستان از ما درخواست کرد تا زمان امضای قراردادها را دو ماه به تأخیر بیندازیم و زمان قرارداد بعدی را 19 اسفند مشخص کرد، علی‌رغم قطع رابطه سیاسی، اراده ما بر این بود که حج تمتع به روال سابق برگزار شود.

اوحدی ادامه داد: طی نامه‌ای به وزیر حج عربستان اعلام کردیم که چگونه با توجه به قطع رابطه سیاسی ویزای هیأت ایرانی را دریافت کنیم. پاسخی نداشتیم تا اینکه طی یک پیامک جوابی از عربستان اعلام شد که ویزای هیأت ایرانی در دبی صادر می‌شود و برای ما این سؤال پیش آمد که چرا باید دبی انتخاب آنها باشد ضمن اینکه گرفتن ویزای دبی 10 روز زمان می‌برد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه تصریح کرد: ما چاره‌ای نداشتیم و در نهایت گذرنامه هشت نفر هیأت ایرانی را به دبی رساندیم اما ویزاها صادر نشد و اعلام کردند که با وزارت خارجه عربستان هماهنگ نشده است و به ما گفتند باید منتظر بمانیم؛ مجدد نامه زدیم و باز هم از طریق پیامک به ما پاسخ دادند که 26 فروردین ماه ویزای هیأت ایرانی در دبی آماده است اما باز هم بداخلاقی سیاسی و گره زدن حج به مسائل سیاسی باعث شد از تعداد 8 نفر تنها برای 5 نفر نمایندگان ایران ویزا صادر کنند و در زمان ورود این 5 نفر به عربستان نیز اخلاق و رفتار اسلامی سیاسی را رعایت نکردند.

وی گفت: روز جلسه سه موضوع را با وزیر حج عربستان مطرح کردیم اول اینکه چرا انقدر دیر قراردادها باید بسته شود دوم اینکه چگونه می‌خواهند بعد از سه ماه تأخیر برای 64 هزار زائر ایرانی ویزا تهیه کنند و سوم اینکه پروازهای ما به چه شکلی انجام می‌شود و صحبت بعدی ما این بود که با توجه به سه حادثه تعرض به نوجوانان ایرانی، سقوط جرثقیل و فاجعه منا که حوادثی تلخ، غیرقابل قبول و توجیه‌ناپذیر بود، برای زائران ایرانی امسال چه تمهیداتی را اندیشیده‌اند. اما وزیر حج عربستان پاسخ قابل تأمل و تعجب‌برانگیز داد و گفت که من هم تعجب می‌کنم و فکر می‌کردم برای دو پلیس متخلفی که قصد تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی را داشتند حکم صادر شده است.

اوحدی ادامه داد: زمانی که این صحبت‌ها مطرح شد آنها اعلام کردند که در قراردادهای جدید محدودیت‌هایی را برای ایران در نظر گرفته‌ایم. مثلاً یکی از این محدودیت‌ها این بود که ویزا در کشور ثالث صادر شود ضمن اینکه تیم‌های پزشکی هم محدود شوند. ما گفتیم چه شده که این گونه رفتار می‌کنید. آنها از ما خواستند دو روز برگشت خود را به عقب بیندازیم تا نتیجه جلسه‌شان را در ریاض به ما اعلام کنند بعد هم در پاسخی قاطع به ما گفتند که حتی یک واو از این تفاهم‌نامه تغییر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه عربستان به دنبال تسویه‌حساب سیاسی با ایران است و این تسویه حساب را با زائران ما انجام داد،  گفت: عربستان در تفاهم‌نامه جدید محدودیت‌های جدی را برای ایران اعمال کرد.

وی با اشاره به این محدودیت‌ها گفت: عدم استفاده از پرچم ایران در مکان‌های استقرار، اعلام اسامی ساختار تشکیلاتی بعثه و سازمان حج و سوابق آنها به دولت عربستان، محدود کردن مراکز پزشکی حج و زیارت در منا و عرفات، عدم ورود داروهای مورد نیاز زائران و جلوگیری از برگزاری دعای کمیل از جمله محدودیت‌هایی بود که در تفاهم‌نامه جدید از سوی عربستان اعمال شد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: محرومیت زائران ایرانی از حج امسال سناریوی تلخی بود که از مدت‌ها قبل از سوی مسئولین سعودی نوشته شده بود اما مردم در نظرسنجی‌ها از ما خواستند جایی که منافع ملی و خون شهدای منا پایمال می‌شود، قراردادی را امضا نکنید.

اوحدی گفت: زمانی که موضوع دعای کمیل را در مذاکرات مطرح کردند ما اعلام کردیم که حتی یک دستگیری در دعای کمیل نداشتیم اینها بهانه‌ای بیش نیست مثلاً چرا باید مراکز پزشکی حج و زیارت محدود شود در حالی که در حادثه منا 600 زائر ایرانی و  غیرایرانی توسط مرکز پزشکی حج و زیارت و مراکز امدادی ایران نجات پیدا کردند.

وی با بیان اینکه قطعاً سال آینده حج را خواهیم داشت، گفت: سهمیه زائرانی را که امسال از حج محروم شدند برقرار است و در اولویت هستند و ما برای حج سال آینده برنامه‌ریزی‌های زیادی خواهیم داشت؛ عربستان باید بداند هزینه سنگینی را بابت این رفتار و محروم کردن زائران و تبعیض در پذیرش زائران باید پرداخت کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آمار انصراف‌دهندگان گفت: 25 هزار زائر ثبت‌نام کردند که 15 هزار نفر از آنها  انصراف دادند که برای گرفتن قسط اول خود مشکلی ندارند، زائرین دیگری که انصراف نداده‌اند پولشان را بگذارند تا نوبتشان محفوظ بماند.

اوحدی در خصوص پیگیری حقوق شهدای منا، گفت: راهبرد سازمان حج و زیارت بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این است که مناسک حج با روابط سیاسی گره نخورد اما ما مسئول بلندگوی عربستان نیستیم که در این جنگ رسانه‌ای امام جماعت آنها اعلام می‌کند که خون شیعه حلال است. در هر صورت وزارت خارجه و قوه قضاییه پیگیر حقوق شهدای منا هستند و پرداخت دیه بر عهده دولت عربستان است. / مشرق نیوز

13 خرداد 1395