h دریافت وجه توسط مدارس دولتی امری غیر قانونی است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دریافت وجه توسط مدارس دولتی امری غیر قانونی است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دریافت وجه توسط مدارس دولتی امری غیر قانونی است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دریافت وجه توسط مدارس دولتی امری غیر قانونی است

دریافت وجه توسط مدارس دولتی امری غیر قانونی است

با فرا رسیدن فصل تابستان دغدغه والدین برای ثبت نام دانش آموزان خود در مدارس ،میزان و نحوه پرداخت شهریه آغاز می شود شهریه هایی که گریبان گیر خانوده هاست ، مدارس دولتی و غیر دولتی را شامل می شود.

با فرا رسیدن فصل تابستان دغدغه والدین برای ثبت نام دانش آموزان خود در مدارس ،میزان و نحوه پرداخت شهریه آغاز می شود.

شهریه هایی که گریبان گیر خانوده هاست ، مدارس دولتی و غیر دولتی را شامل می شود به گونه ای که کمتر می توان مدرسه ای را یافت که بدون دریافت وجه از والدین دانش آموزان آن ها را ثبت نام کنند.

با سر زدن به مدارس مختلف و صحبت کردن با والدین دانش آموزان به مواردی پی بردیم که جای بحث و تامل دارد.

مدارس و شهریه هایی که پایان سال افزوده می شود!

یکی از والدین دانش آموزان در گفت گو با خبرنگار آرمان کرمان اظهار داشت: سال گذشته فرزند خود را در یک پیش دبستانی غیر دولتی ثبت نام کردم در ابتدا مبلغ ۹۰۰ هزار تومان به عنوان شهریه پرداخت کرده و در طول سال به مناسبت های مختلف جمعا حدود ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کردم.

وی افزود: اما آنچه که برای من شگفت انگیز بود نامه ای از جانب پیش دبستانی بود که در آن ذکر شده بود به علت کمبود منابع مالی شهریه افزایش یافته و تا تسویه حساب کامل صورت نگیرد وسایل فرزندانتان تحویل داده نخواهد شد.

این مادر دانش آموز تاکید کرد: نکته عجیب تر این بود که تنها یک هفته مانده به تعطیلی مدرسه این نامه به دست ما رسید و سوالی که برای من پیش آمده این است که آیا مدارس حق افزایش شهریه آن هم در پایان سال را دارند.

به دنبال پیگیری های خبرنگار آرمان و سوال از مسئولین آموزش و پرورش این پاسخ را دریافت کردیم که افزایش شهریه در پایان سال غیر قانونی می باشد.

دریافت وجه توسط مدارس دولتی امری غیر قانونی با عنوان کمک به مدرسه

حال اگر این امر غیر قانونی است چرا از  سوی مسئولین امر پیگیری نمی شود در صورتی که در نامه ارسال شده از سوی پیش دبستانی این امررا از سوی آموزش و پرورش قانونی دانسته و اعلام کرده مجاز به افزایش شهریه در پایان سال می باشد.

مادر یکی دیگر از دانش آموزان که فرزندش در مدرسه دولتی مشغول به تحصیل است به خبرنگار آرمان کرمان گفت: توانایی مالی من به قدری ضعیف است که کفاف خرج ماهانه مرا هم نمی دهد چه رسد به پرداخت شهریه مدرسه.

وی عنوان کرد: برای ثبت نام مدرسه مبلغی را به عنوان کمک می خواهد و تا این مبلغ پرداخت نشود فرزندم را ثبت نام نمی کنند.

این مادر دلسوز ادامه داد:متاسفم که این مطلب را بیان می کنم اما اگر من توان پرداخت شهریه را داشتم فرزندم را به مدرسه بهتری با امکانات بهتری می فرستادم نه این مدرسه که تنها امکانات اولیه برای تحصیل را دارد.

وی در خاتمه تاکید کرد: مدرسه برای ثبت نام فرزندم مبلغ ۲۰۰ هزار تومان می خواهد مگر نه این که دریافت شهریه توسط مدارس دولتی غیر قانونی است پس این هزینه ها چه معنی دارد؟

آموزش و پرورش دارای بخشی به نام بازرسی و ارزیابی عملکرد می باشد آیا پیگیری چنین مواردی که انگشت شمار هم نیستند در حیطه این بخش قرار ندارد؟

افزوده شدن شهریه مدارس تحت نظارت ابلاغیه ارسالی از وزارت خانه

علی صباحی رئیس اداره آموزش دوره دوم متوسطه نظری در ارتباط با شهریه مدارس غیر دولتی به خبرنگارآرمان کرمان گفت: بر اساس ابلاغیه وزارت خانه آموزش و پرورش ستاد اجرایی ثبت نام همچنین ستاد اجرایی نظارت بر ثبت نام در کرمان تشکیل شده است.

وی افزود: بر این اساس دریافت وجه در مدارس دولتی به جز مواردی از قبیل دریافت وجه برای طرح سنجش سلامت ، بیمه و دریافت هزینه کتب درسی مدارس حق دریافت هیچ گونه وجهی در هنگام ثبت نام ندارند.

رئیس اداره آموزش دوره دوم متوسطه نظری عنوان کرد: در بحث مدارسی از قبیل مدارس استعدادهای درخشان ، شاهد غیر دولتی و هیئت امنایی بر اساس مقررات مجاز به دریافت شهریه برای انجام اقدامات آموزشی و پرورشی هستند.

صباحی اظهار داشت: مدارس غیر انتفاعی دارای یک شورا می باشند و آن ها بر اساس برنامه هایی که در طول سال باید انجام شود پیشنهاد خود مبنی برمیزان شهریه را به اداره مشارکت های آموزش و پرورش ابلاغ می نمایند.

وی ادامه داد: این پیشنهاد شهریه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت قانونی بودن تائید می شودهمچنین در مدارس هیئت امنایی مجاز به دریافت کمک های مردمی را به صورت مشروط دریافت کنند البته این مدارس دارای شهریه ثابت نیز می باشند که از طریق کمک های مردمی مدیریت می شوند.

رئیس اداره آموزش دوره دوم متوسطه نظری یادآور شد: در مدارس هیئت امنایی با تشکیل جلسه ای پیشنهادات برای میزان شهریه داده می شود که بعد از تایید در آموزش و پرورش به آن ها ابلاغ می شود.

صباحی بیان کرد: هیچ مدرسه ای حق دریافت وجه در هنگام ثبت نام به عنوان فوق برنامه را ندارد لذا والدین بدانند دریافت هرگونه وجهی به صورت اضاف خلاف قانون محسوب می شود.

حال با توجه به پیگیری های انجام شده از مسئولین محترم آموزش و پرورش خواهشمند هستیم که با بازرسی های به موقع مانع تخلف برخی مدارس شوند تا گامی در جهت مشکلات مردم بردارند. / راه دانا

9 خرداد 1395