h رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی است. - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی است.,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی است.,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی است.

رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ تصمیمی برای اخذ مالیات از سود سپرده‌ها اتخاذ نشده است، گفت: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی به سطوح نزدیک به تورم است.

رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ما کاهش نرخ سود بانکی است.

ولی الله سیف در حاشیه اختتامیه بیست و ششمین همایش سالانه پولی و ارزی در جمع خبرنگاران درباره دور زدن نرخ سود بانکی به روش‌های مختلف از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها اظهارداشت: هر بانکی که با این بهانه‌ها بخواهد ضوابط را زیر پا بگذارد با آن برخورد خواهد شد.

وی افزود: اخیرا 5 بانک را بعد از طی فرایند رسیدگی به تخلفات در هیات انتظامی بانک‌ها، مجازات کردیم اما به دلیل اینکه برای اولین بار این تخلف را انجام داده بودند، اسامی آنها را اعلام نکردیم.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: اگر لازم شود اسامی بانک‌ها متخلف را هم اعلام می‌کنیم تا مردم در جریان قرار بگیرند و متوجه شوند اگر بانک تخلف کند، بانک مرکزی با آن برخورد خواهد کرد.

وی درخصوص دریافت مالیات از سود سپرده‌ها، گفت: هیچ تصمیمی در این باره اتخاذ نشده و آقای دکتر طیب نیا به من گفتند قصد ارائه این ایده را ندارند. سیف ادامه داد: ایشان با توجه به تفاوت بالای نرخ سود و تورم، گفتند اگر قرار باشد این وضعیت ادامه یابد، استحقاق این وجود دارد که ما مالیاتی برای آن تعریف کنیم،اما باید این را هم در نظر بگیرید که قرار نیست نرخ سود در این سطح باقی بماند.

وی با بیان اینکه نرخ سود به دامنه‌های نرخ تورم کاهش خواهد یافت، گفت: ما از سال گذشته برنامه کاهش نرخ سود را دنبال کردیم و در گام اول نرخ سود بازار بین بانکی از 29 درصد به 17 درصد رسیده که تا سطح نرخ مجاز که نزدیک به تورم است، تلاش بانک مرکزی ادامه می‌یابد. به گفته رئیس کل بانک مرکزی دستیابی به هدف کاهش نرخ سود در این روش، نرخ سود را پایدار و باثبات خواهد کرد.

سیف درخصوص لیزینگ مسکن گفت: مجوز لیزینگ مسکن داده شده و بانک مسکن می‌تواند از کار را انجام دهد. / مشرق نیوز

6 خرداد 1395