h ترکیه و تعیین ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ترکیه و تعیین ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ترکیه و تعیین ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ترکیه و تعیین ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا!

ترکیه و تعیین ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا!

ترکیه پیش از این با تعیین ضرب الاجل، به 28 کشور عضو اتحادیه اروپا مهلت داد تا پایان ماه ژوئن (تیر) شهروندان ترکیه را از روادید معاف کنند، اما منابع آگاه در اتحادیه ارپا گفته اند عمل به این درخواست در مهلت مقرر تقریبا غیرممکن است.

به نقل از پرس تی وی، ییگیت بولوت ، مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز دوشنبه (3 خرداد) اعلام کرد: « بگذارید آنها به معیارهای دوگانه خود ادامه دهند، بگذارید همچنان به وعده های خود به شهروندان ترکیه عمل نکنند، اما باید بدانند در صورت ادامه این رویکرد، ترکیه به زودی زود تصمیم‌های بسیار تندی اتخاذ خواهد کرد.»

بولوت هشدار داد، آنکارا در همه روابط خود با اتحادیه اروپا، از جمله در توافقات اتحادیه گمرکی و توافقات مربوط به پذیرش مجدد مهاجران تجدید نظر خواهد کرد.

اتحادیه اروپا و ترکیه درباره آیندۀ توافقی که در ماه مارس امضا شد با چالش مواجه شده‌اند. این توافق به منظور جلوگیری از بحران گسترده ورود مهاجران و پناهجویان به اروپا امضا شد.

بر مبنای این توافق، ترکیه متعهد شده است پناهجویان و آوارگانی را که از دریای اژه استفاده کرده و به طور غیرقانونی به یونان رسیده اند، بپذیرد.

اتحادیه اروپا در ازای بازگرداندن هر یک از پناهجویان، یک پناهجوی سوری را که در حال حاضر در ترکیه به سر می برد، تحویل می گیرد؛ اتحادیه اروپا همچنین در این توافق با مواردی چون کمک مالی به ترکیه، تسریع روند مذاکرات درباره معافیت مسافران ترکیه از دریافت روادید و تسهیل روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا موافقت کرده است.

روند مذاکرات دو طرف درباره توافق نامه سفر بدون روادید با مشکل مواجه شده است. بر اساس گزارشها، ترکیه از تغییر در قوانین ضد تروریستی خود، بر مبنای درخواست اتحادیه اروپا،  امتناع می کند .

ترکیه پیش از این با تعیین ضرب الاجل، به 28 کشور عضو اتحادیه اروپا مهلت داد تا پایان ماه ژوئن (تیر) شهروندان ترکیه را از روادید معاف کنند، اما منابع آگاه در اتحادیه ارپا گفته اند عمل به این درخواست در مهلت مقرر تقریبا غیرممکن است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، نگرانی فزاینده درباره امکان بن بست در روند توافق با ترکیه، مقامات اتحادیه اروپا در صددِ اجرای «طرح B» (جایگزین) هستند که در آن، به جای ترکیه، توافقی مشابه با یونان به امضا خواهد رسید.

صدها هزار آواره و پناهجو که از مناطق ناآرام و جنگ زده در آفریقا و خاورمیانه، به ویژه سوریه، فرار می کنند، سعی دارند بدون روادید به اروپا وارد شوند.

موج آوارگان و پناهجویان، کشورهای اتحادیه اروپا و به ویژه کشورهایی را که در مرزهای این حوزه قرار دارند، با بحران مواجه کرده است. / راه دانا

4 خرداد 1395