h روشی جدید برای یافتن بمب در فرودگاه‌ها! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

روشی جدید برای یافتن بمب در فرودگاه‌ها!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,روشی جدید برای یافتن بمب در فرودگاه‌ها!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,روشی جدید برای یافتن بمب در فرودگاه‌ها!

روشی جدید برای یافتن بمب در فرودگاه‌ها!

اسکن کردن ساک‌ها و چمدان ها با استفاده از لیزر طیف تراهرتز روشی ایده آل برای یافتن بمب هایی است که به شیوه‌هایی ماهرانه در لابه لای وسائل تروریست‌ها مخفی شده‌اند.

روشی جدید برای یافتن بمب در فرودگاه‌ها!

اما این روش تا به حال به دلایل مختلف اجرایی نشده بود. بزرگ بودن دستگاه هایی که باید برای این کار مورد استفاده قرار می گرفتند و زمان طولانی این کار برای هر چمدان که ممکن است تا نیم ساعت هم زمان ببرد، دو چالش اصلی پیش روی ماموران امنیتی بوده اند.

حال محققان دو دانشگاه ام آی تی و  پرینستون برای غلبه بر این مشکل راه حلی پیدا کرده اند. آنان یک سیستم لیزر آبشاری کوانتومی ابداع کرده اند که شناسایی سریع بمب و مواد منفجره در چمدان ها را تسهیل می کند. این سیستم با تاباندن یک شانه کوچک فرکانس برق اندکی مصرف کرده و نیاز به استفاده از تجهیزات غول پیکر را نیز برطرف می کند.

انتظار می رود با افزودن یک تراشه کوچک به اسکنرهای فرودگاهی که نیازی به واحدهای عظیم خنک کننده ندارد، در آینده نزدیک بتوان از سیستم یاد شده استفاده کرد. این سیستم برای شناسایی مواد مشکوک به تنها 100 میکروثانیه زمان نیاز دارد. لذا موجب معطلی مسافران در فرودگاه ها نمی شود. هنوز زمانی برای استفاده علمی از سیستم یاد شده اعلام نشده است. / مشرق نیوز

3 خرداد 1395