h ترکیدگی لوله در محدوده عملیاتی شرکت نفت و گاز گچساران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ترکیدگی لوله در محدوده عملیاتی شرکت نفت و گاز گچساران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ترکیدگی لوله در محدوده عملیاتی شرکت نفت و گاز گچساران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ترکیدگی لوله در محدوده عملیاتی شرکت نفت و گاز گچساران

ترکیدگی لوله در محدوده عملیاتی شرکت نفت و گاز گچساران

عملیات برشکاری سرد بر روی خط لوله 4 اینچ گاز احیا در محدوده عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران منجر به ترکیدگی لوله و شکل گیری رویدادی شد که متاسفانه به جان باختن یک تن از مجریان، قطع عضو یکی دیگر از ایشان و وارد آمدن جراحاتی به 5 تن دیگر شد.

به نقل از تابناک، عملیات برشکاری سرد بر روی خط لوله 4 اینچ گاز احیا در محدوده عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران منجر به ترکیدگی لوله و شکل گیری رویدادی شد که متاسفانه به جان باختن یک تن از مجریان، قطع عضو یکی دیگر از ایشان و وارد آمدن جراحاتی به 5 تن دیگر شد.

علی‌مراد کاظم‌پور، مدیر روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در این باره به خبرنگار «تابناک» گفت: این حادثه ظهر امروز در منطقه «لیشتر» در حالی به وقوع پیوست که عوامل پیمانکار این شرکت در حال برشکاری سرد روی یکی از خطوط انتقال گاز ترش به چاه های نفت جهت عملیات احیا بودند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در این حادثه یکی از عوامل شرکت پیمانکاری «مارون نیک» از ناحیه پا دچار قطع عضو شد و با کمال تاسف پیمانکار پروژه نیز جان خود را از دست داد. علاوه بر ایشان، 5 نفر دیگر از کارگران و عوامل اجرایی این شرکت که در محل حادثه حضور داشتند هم مجروح شدند که با انتقال به بیمارستان بعثت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران تحت مداوا قرار گرفتند.

کاظم‌پور در ادامه با تاکید بر اینکه علت بروز این حادثه تحت بررسی قرار دارد، گفت: این حادثه در حالی در نزدیکی چاه شماره 100 گچساران به وقوع پیوست که پیش از شروع عملیات برشکاری، جریان گاز عبوری از این خط لوله قطع شده بود. این حادثه آتش سوزی در پی نداشت و تنها انفجار در این خط لوله به وقوع پیوست.

مدیر روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در پاسخ به این سوال که آیا این حادثه به وقفه در عملیات تزریق گاز به این چاه و اختلال در تولید نفت منجر شد یا خیر؟، گفت: خیر. این خط لوله یکی از خطوط انتقال گاز احیا به این چاه بود و وارد آمدن آسیب به آن وقفه ای در عملیات بهره برداری از چاه ایجاد نکرده است.

در پایان گفتنی است عملیات احیا به فرایند تزریق گاز ترش استحصال شده در مناطق گازی جنوب کشورمان (عمدتا از محل پارس جنوبی) به درون آن دسته از چاه های نفت که ذخایرشان پایین رفته و استحصال نفت خام از آنها بسیار دشوار و حتی غیر ممکن شده، می‌گویند و به این منظور از سالها پیشتر خطوط انتقال گاز ترش از مناطق گازی کشورمان به مناطق نفتی از جمله گچساران کشیده شده که گاه نیازمند مرمت، تعمیر یا انشعاب هستند. / راه دانا

29 اردیبهشت 1395