h داعش و از دست دادن مناطقی مهم در سوریه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

داعش و از دست دادن مناطقی مهم در سوریه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,داعش و از دست دادن مناطقی مهم در سوریه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,داعش و از دست دادن مناطقی مهم در سوریه

داعش و از دست دادن مناطقی مهم در سوریه

وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه، با انتشار گزارشی اعلام کرد که "داعش" حدود نیمی از سرزمین هایی را که در عراق اشغال کرده بود، از دست داده است.

داعش و از دست دادن مناطقی مهم در سوریه

پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، با بیان اینکه "داعش" حدود 45% از اراضی تحت اشغال خود در عراق را از دست داده است، گفت: این گروه 16 تا 20% درصد سرزمین های تحت کنترل خود در سوریه را نیز از دست داده است.

چندی پیش هم گری فولیسکی، ژنرال آمریکایی، در یک ویدئو کنفرانس در بغداد اعلام کرده بود که "داعش" «روزانه در حال از دست دادن زمین است» و برای بازآرایی دوبارۀ صفوف خود، پس از هر حمله، با مشکل رو به رو شده است.

فولیسکی، که در مقر فرماندهی ائتلاف بین المللی در بغداد فعالیت می کند، افزود: «قبلا، 50 یا 60 یا 70 تروریست یک کامیون بمب گذاری شدۀ داعش را همراهی می کردند، اما این تعداد الآن به 5 تا 8 نفر و حداکثر 15 نفر رسیده است».

فولیسکی، همچنین، گفت که در زمان حاضر، تروریست ها بعد از هر حملۀ نیروهای عراقی و هم پیمانانشان به 2 تا 3 هفته زمان برای سر و سامان دادن به وضعیت خود نیاز دارند.

گروه تروریستی "داعش" حدود دو سال پیش با حمله ای غافلگیر کننده به غرب عراق مناطق گسترده ای را از غرب عراق را که از مرز استان های الانبار و نینوی با سوریه تا حومه های غربی و شمالی بغداد می رسید، اشغال کرد. این گروه تروریستی در ادامه نیز توانست شهر الرمادی در الانبار را اشغال کند.

با وجود شکست های متعدد "داعش" از نیروهای عراقی، این گروه هنوز بخش های مهمی از استان الانبار، به ویژه شهر فلوجه، و بیشتر مناطق استان نینوی، از جمله موصل را، که دومین شهر بزرگ عراق است، در کنترل دارد.

در سوریه نیز "داعش" مناطق مهمی در شمال شرق کشور و نیز برخی مناطق مرکزی را، مانند شهر تاریخی پالمیرا (تدمر)، از دست داده است. / مشرق نیوز

28 اردیبهشت 1395