h افشای اسناد جدید از سوی ادوارد اسنودن - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افشای اسناد جدید از سوی ادوارد اسنودن,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افشای اسناد جدید از سوی ادوارد اسنودن,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افشای اسناد جدید از سوی ادوارد اسنودن

افشای اسناد جدید از سوی ادوارد اسنودن

اسناد جدید فاش شده از سوی ادوارد اسنودن فاش کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) در بازجویی از مظنونان در زندان گوآنتانامو نقش داشته و ارتش آمریکا هم در برنامه انتقال غیرقانونی مظنونان به تروریسم به بوسنی برای بازجویی دست داشته است.

افشای اسناد جدید از سوی ادوارد اسنودن

پایگاه خبری اینترسپت 166 سند مربوط به سال 2003 به بعد را از مجموعه اسناد فاش شده از سوی ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به انتشار رسانده و روند انتشار این اسناد تا زمان انتشار یک مجموعه اسناد جدید ادامه می‌یابد.

در این مجموعه از اسناد فاش می‌شود که ان‌اس‌ای در کنار سایر آژانس‌های دولتی آمریکا بر روی بازجویی از زندانیان در گوآنتانامو کار می‌کرده و از جمله آنکه سوالات و استراتژی‌های بازجویی طراحی می‌کرده است. طبق اسناد، وظیفه ماموران ان‌اس‌ای هماهنگی روزانه با بازجویان وزارت دفاع آمریکا، سیا و اف‌بی‌ای بوده است تا به موجب آن اطلاعات دریافتی از زندانیان بررسی شود. علاوه بر این، داده‌های اطلاعاتی جمع‌آوری شده توسط آژانس امنیت ملی آمریکا برای کمک به انجام بازجویی‌ها استفاده می‌شده است.

طبق این اسناد، یکی از رابط‌های ان‌اس‌ای در گزارش خود گفته بود که می‌تواند در راستای حمایت از بازجویی‌های آتی، سوالات و استراتژی‌هایی طراحی کند که برای بازجویی مورد استفاده قرار بگیرد و خودش هم در بازجویی حضور داشته باشد.

براساس گزارش پایگاه اینترسپت، آژانس امنیت ملی آمریکا در رابطه با این گزارش اظهارنظری نکرده است.

در سند دیگری، یک عضو ان‌اس‌ای درباره انتقال هوایی مظنونان تروریستی به کشورهای ثالث در سال 2002 گزارش داده است. اکثر عملیات‌های انتقال هوایی مظنونان به دست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انجام شده و این تنها مورد تاکنون بوده که گفته شده آژانس امنیت ملی آمریکا انجام داده است.

در میان اسناد منتشر شده همچنین اطلاعاتی درباره نقش آژانس امنیت ملی آمریکا در حمله سال 2003 به عراق، یک عملیات جاسوسی موفق علیه کره‌شمالی‌ و اطلاعاتی درباره خرابکاری در ماهواره‌های خارجی وجود دارد. / مشرق نیوز

28 اردیبهشت 1395