h زبان فارسی در مدارس آلمان به رسمیت شناخته شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

زبان فارسی در مدارس آلمان به رسمیت شناخته شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,زبان فارسی در مدارس آلمان به رسمیت شناخته شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,زبان فارسی در مدارس آلمان به رسمیت شناخته شد

زبان فارسی در مدارس آلمان به رسمیت شناخته شد

زبان فارسی به عنوان یک واحد درسی در مدارس آلمان تا سطح دیپلم یا Abitur به رسمیت شناخته شد.

زبان فارسی در مدارس آلمان به رسمیت شناخته شد

به نقل از رویکرد ، سنای فدرال آلمان در مصوبه‌ای، آموزش زبان فارسی را در چارت مدارس تمام ۱۶ ایالت این کشور در کنار زبان‌های فرانسه و انگلیسی تا سطح دیپلم به رسمیت شناخت. از این پس زبان فارسی در تمام ایالات آلمان در چارت درسی مدارس به رسمیت شناخته می‌شود، حتی اگر در ایالتی تدریس نشود.

وزیر آموزش مکلنبورگ فورپومن نیز قرار است برنامه‌ای را به نام "طرح زادگاه یا وطن" اجرا کند. در این طرح علاوه بر ساخت و تجهیز موزه باستان‌شناسی برای دانش‌آموزان و کودکان قرار است از کلاس هفتم در دبیرستان علاوه بر زبان های فرانسه و انگلیسی و فارسی و واحدهای درسی دیگر مانند بهداشت و سلامت، زبان پلات دویچ (لهجه‌ای مخصوص در شمال آلمان) Plattdeutsch نیز ارائه شود.

این طرح در ایالت مکلنبورگ فورپومن با ۶/۵ میلیون یورو برای احیای روحیه و حس تعلق بیشتر به وطن، یعنی همان ایالت، حمایت می‌شود. به گفته سیدعلی موجانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین؛ با این مصوبه سنای آلمان، تمام ایرانیان و فارسی‌زبانان می‌توانند از زبان مادری به عنوان یک واحد درسی که نتایج آزمون‌های آن در کارنامه تحصیلی‌شان رسماً درج و قابل استناد خواهد بود به عنوان زبان دوم و یا سوم بهره ببرند.

موجانی ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به جمعیت ۳۰۰ هزار نفری ایرانیان مقیم و بیش از نیم میلیون نفری فارسی‌زبانان در آلمان، فضای جدیدی برای فراگیری زبان فارسی در این کشور پیشرفته اروپایی فراهم شود. / راه دانا

28 اردیبهشت 1395