h افزایش قیمت برخی فرآورده‌های لبنی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افزایش قیمت برخی فرآورده‌های لبنی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افزایش قیمت برخی فرآورده‌های لبنی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افزایش قیمت برخی فرآورده‌های لبنی

افزایش قیمت برخی فرآورده‌های لبنی

یک دامدار گفت: اگرچه صنایع بیش از دو سال است که به بهانه عدم کشش بازار قیمت خرید شیرخام از دامداران را افزایش نداده‌اند، اما قیمت برخی فرآورده‌های لبنی را در این مدت تا 120 درصد افزایش داده‌اند.

افزایش قیمت برخی فرآورده‌های لبنی

سیدمحمد خلیلی دامدار و تولید‌کننده شیرخام امروز در حاشیه دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی با دامداران گفت: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی متولی امور تولید‌کنندگان شیرخام است، اما حل برخی از معضلات پیش آمده برای دامداران واقعا از عهده این وزارتخانه خارج است.

وی با بیان اینکه دامداران با مشکل جذب بازار مواجه‌اند، افزود: در دو سال گذشته قیمت نهاده‌ها و سایر اقلام مورد نیاز دامداران وضعیت خوبی داشته است، اما علیرغم اقداماتی که وزارت جهاد کشاورزی در راستای جمع‌آوری شیرمازاد انجام داده هنوز هم نتوانسته صنایع را مجاب به خرید شیرخام به قیمت مصوب کنند.

این تولید‌کننده شیرخام اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی فاقد ابزار نظارتی است، بنابراین باید سازمان حمایت و سایر سازمان‌های نظارتی باید عهده‌دار نظارت بر صنایع باشند.

وی با انتقاد از منحل شدن سازمان صنایع شیر اظهار داشت: آن سازمان وظیفه نظارت بر صنایع را عهده‌دار بود، اما اکنون به علت عدم نظارت شاهدیم که که روز به روز دامداران ضعیف‌تر و صنایع‌لبنی قوی‌تر می‌شوند.

خلیلی با اشاره با بیان اینکه روزانه 50 تن شیرخام تولید و تحویل صنایع می‌دهد، بیان داشت: نقطه ضعف دامدار فساد‌پذیری محصولش است و صنایع هم از این نقطه برای اینکه خواسته‌های خود را به دامداران تحمیل کنند، سوء استفاده می‌کنند.

این تولید‌کننده با اشاره به عدم جذب بخشی از شیرخام تولیدی دامداران در هفته‌های اخیر گفت: صنایع با این کار دامدار را تحت فشار قرار می‌دهند و تولید‌کننده را مجاب به پذیرفتن بدترین شرایط می‌کنند.

وی افزود: صنایع لبنی حدود 4 ماه است که مطالبات دامداران را پرداخت نکرده‌اند و با این شرایط دامداران در مضیقه‌اند، به طوری توان تأمین مخارج و پرداخت دستمزد کارگران را هم ندارند.

خلیلی گفت: اگرچه صنایع لبنی بیش از 2 سال است که در مقابل افزایش قیمت خرید شیرخام به بهانه نداشتن کشش بازار مقاومت می‌کنند و مصوبه 1440 تومانی تیرماه سال 92 را اجرا نمی‌کنند، اما قیمت برخی فرآورده‌های خود را تا 120 درصد افزایش داده‌اند. / راه دانا

28 اردیبهشت 1395