h آزادی بیش از حد پسر 16 ساله را تبدیل به «قاتل ستایش» کرد! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آزادی بیش از حد پسر 16 ساله را تبدیل به «قاتل ستایش» کرد!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آزادی بیش از حد پسر 16 ساله را تبدیل به «قاتل ستایش» کرد!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آزادی بیش از حد پسر 16 ساله را تبدیل به «قاتل ستایش» کرد!

آزادی بیش از حد پسر 16 ساله را تبدیل به «قاتل ستایش» کرد!

سرپرست دادسرای اصفال، آزادی بیش از حد امیر حسین ۱۶ ساله و عدم آگاهی والدین او را موجب قتل ستایش ۶ ساله افغانستانی دانست.

آزادی بیش از حد پسر 16 ساله را تبدیل به «قاتل ستایش» کرد!

قوام فروزان در همایش آموزش حقوقی به دانش آموزان اظهار کرد: طبق قواعد دین اسلام آموزش های همگانی وظیفه حکومت اسلامی است و در اجرای آموزش های حقوق همگانی برنامه ویژه ای داریم تا برای جمعیت کمتر از 18 سال آموزش های حقوقی و قضایی را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به آمار سازمان ثبت احوال در پایان سرشماری سال 1390 گفت: حدود 23 میلیون نفر جمعیت نوجوان کشور را تشکیل می دهند و بنا بر پیش بینی این آمار تا سال 94 به 25 میلیون نفر می رسد و تعداد نوجوانان در تهران جمعیت 3 میلیون نفری است.

سرپرست دادسرای اطفال تصریح کرد: اگر برای جوانان و نوجوانان برنامه ریزی های آموزشی جدی نداشته باشد در مواجهه با محرک های خطرناک فضای مجازی دچار آسیب و خطرات عدیده ای می شوند.

فروزان اذعان کرد: به درستی زمینه رشد و پویایی نوجوان را آنگونه که باید فراهم نکردیم و ممکن است منجر به بروز بحران شود در حالیکه در دهه شصت رقابت نوجوانان ددر امور معنوی بود و امروز به نوعی وارونگی ارزش ها در بین نوجوانان شایع شده و انجام بعضی از کارهای هنجارشکن در بین نسل نوجوان رقابت محسوب می شود و چه بسا یک نخبه علمی در زمان فعلی به ندرت مورد اقبال جامعه باشد در حالیکه جامعه و حتی رسانه ملی برنامه های اساسی را به هنرمندان و بازیگران اختصاص می دهند.

وی توجه به برخی از رفتارهای افراطی را موجب وارونگی ارزش ها دانست و گفت: ارزش های معنوی و نسل عالم و قانونمدار به مراتب از سرمایه های معدنی و ذخایر نفت ارزشمندتر است.

سرپرست دادسرای اطفال خاطر نشان کرد: دادسرای اطفال به نام شهید فهمیده شهید 13 ساله کشورمان است که به فرموده بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران او رهبر 13 ساله است.

فروزان یادآور شد: وقتی اعلام می شود هفت بازیگر بنام در محل نامناسب و غیر اخلاقی دستگیر شدند نشان می دهد که ناهنجاری در این گروه بروز دارد.

وی همچنین عنوان کرد: سن نوجوانی ما بین دوران کودکی و جوانی است و نه مانند کودکان فاقد مسئولین است و نه مانند جوانان در آستانه پذیرش مسئولیت است و به همین دلیل مجامع بین المللی قوانینی برای کودکان و نوجوانان وضع کردند و مهمترین این قوانین کنوانسیون حقوق کودک است.

سرپرست دادسرای اطفال به پیوست جمهوری اسلامی ایران در سال 1372 به کنوانسیون حقوق کودک اشاره کرد و افزود: چهتر موضوع مهم در این کنوانسیون مورد توجه است مانند حق حیات که در سال 93 256 هزار سقط جنین در ایران صورت گرفته و حق حیات تضییع شده است.

فروزان تصریح کرد: از این میزان سقط انجام شده شش هزار مورد قانونی و مابقی غیر قانونی بوده و با توجه به سابقه دینی حق حیات کشور ما به نوعی از مدعیان جهانی آن پیشی گرفته است.

وی عدم تبعیض بین کودکان را از دیگر اصول کنوانسیون حقوق کودک معرفی کرد و ادامه داد: در قرآن نیز به این حق تأکید شده است و حق مشورت و مشارکت نیز از دیگر حقوق کودکان است.

سرپرست دادسرای اطفال به توجه قانونگذار اصل مصالح عالیه حقوق کودک در قوانین داخلی و سیاست جنایی و کیفری اشاره و اظهار کرد: از انعقاد نطفه تا تولد و رسیدن به دوران جوانی اسلام مصالح حقوق کودک را در نظر دارد و ضرورت دارد مقامات و نهادهای نوزده گانه متولیان امور کودکان به اصول اساسی حقوق کودک توجه کنند و اولین اقدام ضروری آنها باید مصالح عالیه حقوق کودک باشد.

فروزان با یادآوری عزم قوه قضاییه به آموزش حقوق کودک گفت: لازم است در آموزش به کودکان و نوجوانان پیمان نامه حقوق کودک و انطباقش با قوانین داخلی را در نظر بگیرند و این موارد مهم در حقوق کودک و آموزش های آن را به والدین نیز انتقال دهیم.

وی به قاتل ستایش اشاره کرد و گفت: آزادی بیش از حد و در اختیار قراردادن یک طبقه به پسر شانزده ساله و در اختیار داشتن موبایل و اینترنت بدون نظارت والدین موجب بروز این قتل شد هر چند که امیر حسین مدعی بوده که در مستی مرتکب این تجاوز قتل شده است.

سرپرست دادگاه اطفال همچنین ناآگاهی ستایش را و عدم آموزش از سوی والدین را زمینه بروز این قتل دانست و افزود: همچنین نا آگاهی نوجوانان در بسیاری از موارد موجب می شود که خلافکاران و سارقان حرفه ای نوجوانان را طعمه اهداف غیر قانونی قرار دهند و موردی بوده که کودک 11 ساله 98 مورد سرقت موستوجب حد داشته است چه بسا که می دانند قانون ملاحظاتی برای نوجوانان دارند.

22 اردیبهشت 1395