h هواداران مقتدی صدر چه درخواستی دارند؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

هواداران مقتدی صدر چه درخواستی دارند؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,هواداران مقتدی صدر چه درخواستی دارند؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,هواداران مقتدی صدر چه درخواستی دارند؟

هواداران مقتدی صدر چه درخواستی دارند؟

هواداران مقتدی صدر چه درخواستی دارند؟

شیعیان هوادار مقتدی صدر توانستند از سد موانع امنیتی گذشته و وارد ساختمان پارلمان عراق شوند.

آن‌ها با نمایندگان درگیر شده و به خودروها و ساختمان مجلس آسیب رساندند. معترضان خواهان تشکیل کابینه‌ی جدیدی هستند.

معترضان شیعه مذهب در عراق روز شنبه (۳۰ آوریل/۱۱ اردیبهشت ماه) وارد ساختمان پارلمان عراق در "منطقه سبز" بغداد شدند و شعارهایی علیه دولت عراق سر دادند و خواهان تشکیل کابینه‌ای جدید در این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تقریبا همگی این معترضان از حامیان مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه هستند.

مقتدی صدر با کابینه حیدرعلی عبادی، نخست‌وزیر شیعه‌مذهب عراق، مخالف است و خواهان آن است که عبادی افرادی را در کابینه منصوب کند که وابستگی‌های حزبی ندارند.

به گزارش آسوشیتدپرس این اولین‌بار است که معترضان توانستند از سد دیوارها، سیم خاردارها و حفاظ‌های امنیتی "منطقه سبز" بغداد عبور کرده و خود را به ساختمان‌های مهم رسمی و دولتی برسانند. بیشتر وزارت‌خانه‌ها، سفارت‌خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی عراق در منطقه سبز بغداد قرار گرفته است.

ویدئوهایی که معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند نشان می‌دهد که آن‌ها درحالی که پرچم عراق و تصاویری از مقتدی صدر را در دست دارند، با اشاره به تصاویر صدر فریاد می‌زنند:«ما همیشه کنار تو هستیم.»

در ویدئو دیگری چند معترض به یکی از نمایندگان مجلس که سعی دارد آن‌ها را آرام کند، حمله‌ور شده و او را کتک می‌زنند. برخی دیگر از معترضان نیز فریادزنان صندلی‌های پارلمان عراق را از جا کنده و به این سو و آن سو پرتاب می‌کنند.

برخی دیگر از معترضان نیز جلوی درب ورودی پارلمان ایستاده و خطاب به نمایندگانی که قصد خروج از ساختمان را دارند، فریاد می‌زنند:« ترسوها و بزدل‌ها فرار می‌کنند.»

به گزارش رسانه‌ها بیشتر معترضانی که وارد صحن مجلس شدند جوان یا نوجوان‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه معترضان به محل پارک خودروهای نمایندگان نیز حمله‌ور شده و به بسیاری از خودروها آسیب جدی زدند.

در ویدئو دیگری یک معترض جوان رو به دوربین فریاد می‌زند:« کشور را دیگر ما اداره می‌کنیم. دوران فساد تمام شد.»

معترضان بعد از آن با نیروهای محافظ "منطقه سبز" درگیر و وارد پارلمان شدند. نمایندگان بار دیگر در جلسه‌ی روز شنبه نتوانستند برای اختلاف‌ها چاره‌اندیشی کنند و به برخی از افراد پیشنهادی کابینه‌ی حیدر علی عبادی رای دهند.

مقتدی صدر پیش از این در ماه گذشته تهدید کرده بود که اگر عبادی نتواند دست به تغییرات اصلاحی اساسی در ترکیب کابینه دست بزند، از هواداران خود خواهد خواست تا تظاهرات و تحصن کنند.

عبادی نیز به نمایندگان پارلمان عراق هشدار داده بود که اگر رای اعتماد به کابینه پیشنهادی را باز هم به تاخیر بیندازند، در عمل جنگ با گروه تروریستی "دولت اسلامی" به بن‌بست می‌رسد و نمی‌توان برای پس گرفتن مناطق اشغالی عراق چاره‌اندیشی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز نیروهای ضدشورش عراق وارد منطقه‌ی سبز و ساختمان پارلمان شدند و زدوخورد میان آن‌ها و معترضان ادامه دارد.

هنوز به طور مشخص اعلام نشده که در زدوخورد میان دو طرف چه تعداد زخمی شده‌اند.

وزارت کشور عراق اعلام کرد که درب ورودی به منطقه سبز بغداد به طور موقت بسته شده و رفت‌وآمد در منطقه سبز به حالت معلق درآمده است. وزارت کشور همچنین اعلام کرد که تدابیر امنیتی در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و ساختمان بانک مرکزی عراق، تشدید شده است.

حمله معترضان به پارلمان عراق درحالی رخ داد که در صبح روز شنبه (۳۰ آوریل/۱۱ اردیبهشت) انفجار یک خودرو در منطقه‌ی نهروان بغداد نیز دست‌کم جان ۲۳ تن را گرفت و ۲۸ تن دیگر را مجروح کرد.

13 اردیبهشت 1395