h آب سنگین اراک چند فروخته شد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آب سنگین اراک چند فروخته شد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آب سنگین اراک چند فروخته شد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آب سنگین اراک چند فروخته شد؟

آب سنگین اراک چند فروخته شد؟

آب سنگین اراک چند فروخته شد؟

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آب سنگین را طبق قیمت روز فروختیم و جایگزین شرکتهای کانادایی در بازار آمریکا شده ایم.

"بهروز کمالوندی" پیرامون روند اجرای برجام و مسئله آب سنگین اراک اظهار داشت: ما در حال انجام تعهدات هستیم . تعهد ما انجام شده و انتظار داریم طرف مقابل هم تعهدات خود را اجرا کند .

وی ادامه داد:علاوه بر 130 تن آب سنگینی که می توانیم طبق برجام حفظ کنیم، حدود 70 تن مازاد داریم که باید در بازارهای بین المللی عرضه شود.

به گفته کمالوندی از این 130 تن حدود 65 تن برای راکتور بازطراحی شده اراک مورد نیاز است که این میزان برای پنج سال دیگرلازم خواهد بود ضمن اینکه حدود65 تن دیگر هم به عنوان ذخیره نگه می داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درخصوص بازار بین المللی آب سنگین گفت: بازار بین المللی آب سنگین شامل دو بخش تحقیقاتی دارویی است و استفاده در راکتورهای قدرت آب سنگین است که با استفاده تحقیقاتی راکتور آب سنگینی فرق می کند.

کمالوندی ادامه داد: آب سنگین مصرفی راکتورها معمولا از سالها قبل ذخیره می شود. همه کشورها این کار را می کنند و آن چیزی که می ماند در بازار در مصارف غیر هسته ای و دارویی استفاده می شود.

به گفته معاون سازمان انرژی اتمی ، مصرف کل بازار دنیا 95 تن در سال است که 75 درصد آن مربوط به بازار آمریکاست ودر هر صورت هر مقدار آب سنگین به فروش برسد بخش عمده آن به این بازار می رود و نمی توان از آن صرفنظر کرد.

وی اضافه کرد:اینکه ما این را به بازار امریکا بدهیم کار معقولی است . امریکایی ها هم که به دنبال تعطیلی راکتور های ایران بودند اکنون از ما آب سنگین می خرند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد:آن چیزی که مایه افتخار است، این است که کارخانه ای که آنها دنبال تعطیلی اش بودند الان می پذیرند که باید کار کند و آب سنگینش را هم می خرند و به کیفیت خوب آن هم اذعان دارند.

کمالوندی تصریح کرد:کسانی که درباره قیمت حرف می زنند اطلاعی از وضعیت بازار ندارند؛اشکالی هم ندارد ؛ قیمت این ماده نسبت به کیفیت و وزن می تواند متفاوت باشد؛ اما در کل ما آب سنگین را بر اساس قیمت روز به فروش رسانده ایم و قیمتی که داده ایم حتی از جاهایی که می خریدند نیز مقداری بالاتر است.

وی اضافه کرد:آمریکا حتی بیشتر از مقداری که از کانادا می خرید از ما آب سنگین می خرد و در واقع ما جایگزین شرکت های کانادایی شده ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کیفیت آب سنگین برای مصارف راکتور و دارو متفاوت است خاطرنشان کرد:هدف ما بازارهایی است که کیفیت بالا را می خواهند در عین حال که کمیت را توسعه داده ایم کیفیت را نیز توسعه می دهیم.

کمالوندی در پایان گفت:در حال حاضر درجه آب سنگین ما بالاتر از هسته ای است به اصلاح اما بسنده نکردیم دنبال این هستیم اولین تولید کننده آب سنگین دنیا باشیم و فاصله زیادی هم با آن نداریم.

11 اردیبهشت 1395