h استفاده العربیه از عکس آرشیو مقاومت عراق برای صحنه سازی در سوریه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

استفاده العربیه از عکس آرشیو مقاومت عراق برای صحنه سازی در سوریه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,استفاده العربیه از عکس آرشیو مقاومت عراق برای صحنه سازی در سوریه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,استفاده العربیه از عکس آرشیو مقاومت عراق برای صحنه سازی در سوریه

استفاده العربیه از عکس آرشیو مقاومت عراق برای صحنه سازی در سوریه

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به دمشق، از بدو آغاز تحولات در سوریه شبکه های تلویزیونی العربیه و الجزیره برای انحراف افکار عمومی این کشور و تحریک مردم علیه نظام بشار اسد فعالیت های گسترده ای آغاز کردند و در این راستا برای تحریک بیشتر مردم از کاه کوه ساختند و اخبار دروغ زیادی را نیز منتشر کردند.

در یکی از ماجراها شبکه العربیه تصویر مادری را نشان می دهد که بر جنازه خونین فرزندش گریه می کند و می گوید که این مادر از اهالی درعاست.

در این تصویر عکس یک مادری را می بینیم که جنازه خونین کودک خردسال خود را در آغوش گرفته و در حالی که به صورت او نگاه می کند، گریه می کند.

البته العربیه برای اینکه افکار عمومی سوریه را بیشتر منحرف کرده و حس نفرت را علیه نظام سوریه در بین مردم ایجاد کند، کارشناسان اجاره ای خود را به استودیو آورده و با آنها در این رابطه مصاحبه می کند و به ماجرا شاخ و برگ فراوانی می دهد.

بعد از انتشار این تصویر حقیقت ماجرا اینگونه فاش می شود این تصاویر برگفته از آرشیو مقاومت عراق در سال 2009 است و در تاریخ 17/7/2009 در یکی از روزنامه های عراقی به چاپ رسیده است.

کارشناس اجاره ای العربیه در این فیلم مدعی می شود که عکس را از صفحه معترضان سوری در فیس بوک گرفته است. العربیه در تمام بخش های مختلف خبری خود این تصویر را پخش می کرد و از این طریق بدنبال ایجاد نفرت نسبت به نظام سوریه بود.

اصل ماجرا از زبان روزنامه نگار سوریه

"محمد عبدالغفار برکات" از شهروندان سوریه که در آن زمان در عراق کار می کرده و از روزنامه نگاران و نویسندگان عراقی بوده، اصل ماجرای این عکس را چنین شرح می دهد:

«من در سال 2009 به عنوان نویسنده و تحلیلگر سیاسی در شبکه الرای مشغول کار بودم. در آن زمان در روزنامه ها نیز مقالاتی را منتشر می کردم. در یکی از مقالات با عنوان "عراق و نقشه راه صهیونیسم" از تصویر یک مادر عراقی که فرزند آغشته به خون خود را در آغوش گرفته بود استفاده کردم ولی در سال 2011 در کمال ناباوری دیدم که برخی کانال های تلویزیونی مانند الجزیره، العربیه ، الوصال و صفا این تصویر را بعنوان یکی از فجایع نظام سوریه پخش کردند و ادعا کردند که این عکس در درعاست و این کودک در درعا به قتل رسیده و مادرش وی را در آغوش گرفته است. »

عبدالغفار برکات که برای افشای واقعیت موجود از این سناریو سازی العربیه به شبکه تلویزیونی سوریه مراجه کرده بود، خطاب به ملت سوریه اعلام کرد: من با قاطعیت به شما عرض می کنم که تصویر مذکور کاملاً جعلی و بازسازی شده است و از اساس طبق آنچه که رسانه های مخالف سوریه ادعا می کنند، دروغ است.

وی افزود: چنین سوء استفاده از عکس به این دردناکی هیچ توجیهی ندارد و این عکس برگرفته از آرشیو مقاومت عراق است. در بخش های بعدی و گزارش های آینده موارد مستند بیشتری از دروغ پردازی های الجزیره و العربیه و بی بی سی عربی در ماجرای سوریه منتشر خواهیم کرد.

22 آذر 1390