h اتحادیه اروپا لغو تحریم ایران را در دستور کار خود قرار داد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اتحادیه اروپا لغو تحریم ایران را در دستور کار خود قرار داد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اتحادیه اروپا لغو تحریم ایران را در دستور کار خود قرار داد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اتحادیه اروپا لغو تحریم ایران را در دستور کار خود قرار داد

اتحادیه اروپا لغو تحریم ایران را در دستور کار خود قرار داد

به نقل از یاکوب آداموویچ، سخنگوی کمیسیون اروپا، خبر داد که در سال 2010 ایران ایر به دلیل نگرانی‌هایی در مورد امنیت هواپیماهایش در لیست سیاه این اتحادیه قرار گرفت. با این حال 12 هواپیمای ایران ایر از این تحریم مستثنی شدند و این شرکت توانست برخی پروازهای اروپایی خود را ادامه دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، آداموویچ گفت: «در ماه مه برخی ارزیابی‌های فنی انجام می شود تا مشخص شود ایران ایر مشکلات مذکور را حل کرده یا خیر. این سفر برای انجام گفت و گوهای فنی انجام خواهد شد و سیاسی نیست. امنیت پروازها ارتباطی به تابعیت هواپیمایی‌ها ندارد.» پیش از این 8 کمیسیونر اتحادیه اروپا برای نخستین بار به تهران سفر کردند تا راههای بهبود روابط با ایران را بررسی کند. دو طرف پروژه‌های مشترکی را از بخش انرژی تا مهاجرت و تحقیقات در دست می گیرند تا این روابط دوجانبه را که بر سر برنامه هسته‌ای ایران محدود مانده بود گسترش دهند. در دوران تحریم، به علت اعمال تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه صنعت هواپیمایی کشورمان، ایران امکان خرید هواپیماهای نو را نداشت و برای بهبود وضعیت ناوگان مسافربری خود ناچار از خرید هواپیماهای دست دوم بود که این خود منجر به افزایش سن هواپیماها و کاهش سطح ایمنی آنها شد. هواپیمای شرکت «ایرفرانس» یکشنبه شب در فرودگاه امام خمینی تهران بر زمین نشست و به این ترتیب فعالیت خط پروازی پاریس- تهران که از سال 2008 میلادی به حالت تعلیق درامده بود، از سر گرفته شد. شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز» انگلیس نیز از سر گیری پروازهای لندن- تهران را در ماه ژوئیه (تیر/‌مرداد) پیش بینی کرده است. پس از توافق بین‌المللی هسته ای ایران در ماه ژوئیه (تیرماه 94) که راه را بر رفع تحریم‌ها علیه ایران گشود، شرکت هواپیمایی ایرفرانس در ماه دسامبر گذشته (آذر/‌دی 94) خبر از سرگیری پروازهای این شرکت به تهران را اعلام کرد.

1 فروردین 1395