h عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: آمریکا حق ندارد برای ایران تایین تکلیف کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: آمریکا حق ندارد برای ایران تایین تکلیف کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: آمریکا حق ندارد برای ایران تایین تکلیف کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: آمریکا حق ندارد برای ایران تایین تکلیف کند

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: آمریکا حق ندارد برای ایران تایین تکلیف کند

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: آمریکا حق ندارد برای ایران تایین تکلیف کند

716453در سفر رییس جمهور به فرانسه در بهمن سال گذشته قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس بین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و ایرباس فرانسه امضا شد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این قرار داد، گفت: در سال جاری 8 فروند هواپیمای ایرباس به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) اضافه می‌شود اما اکنون بیش از 4 ماه از پایان سال 2015 گذشته اما هنوز خبری از ورود هواپیماهای ایرباس به ایران نیست.

طبق ماده 22 برجام که شامل رفع تحریم های هواپیمایی علیه ایران است به صراحت بیان شده که شرکت های آمریکایی حق ارتباط تجاری مستقیم با ایران را ندارند و این ارتباط تنها در قالب اشخاص غیر آمریکایی و تحت کنترل شرکت های آمریکایی مجاز است و از آنجایی که بخش عمده‌ای از سهام موتورهای ایرباس توسط آمریکا خریداری شده است، شاید بتوان این موضوع را دلیل اصلی وارد نشدن ایرباس ها به ایران دانست؛ چرا که آمریکا اگرچه اجازه ضمنی به مذاکره با ایران را به ایرباس داده است اما همچنان فرانسوی ها منتظر دریافت OFAC LICENSEاز سوی آمریکا برای فروش هواپیما به ایران هستند.

به عبارت ساده تر اگر قرار است ایرباسی در ایران مورد استفاده قرار بگیرد لازمه آن ثبت آن هواپیما به نام ایران و خارج شدن آن از مالکیت ایرباس است که در صورتی که آمریکا اجازه ندهد چنین اتفاقی رخ نخوهد داد.

شاهد بداخلاقی‌هایی از سوی فرانسوی‌ها هستیم

محمد جواد کولیوند عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «رازق» با اشاره به خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس از فرانسه و عدم تحویل آن به ایران با اشاره به اینکه انتقال هواپیماهای خریداری شده طی یک ماه امکان پذیر نیست و فرصت مناسبی را می خواهد، اضافه کرد: در این راستا شاهد بد اخلاقی هایی از سوی فرانسوی ها هستیم.

 کولیوند با اشاره به اینکه فرانسه باید بدون تضمینی مانند اجازه از امریکا هواپیماهای خریداری شده را به ایران منتقل کند، ابراز کرد: آمریکا حق تعیین تکلیف برای ایران را ندارد.

وی با بیان اینکه نباید تن به اینگونه مدل قرارداد ها با این شروط را به فرانسه بدهیم، تصریح کرد: آن ها می خواهند نظام جمهوری اسلامی ایران را به شکل پلکانی در محدودیت قرار دهند.

فروش هواپیماهای ایرباس فرانسه نباید با چراغ سبز آمریکا انجام شود

 عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تاکید براینکه آمریکا و همقطاران غربی اش سابقه بی اعتمادی بزرگی با دست داشتن در رخ دادهای داخل کشور و بحث تحریم های ناجوانمردانه در تاریخ نظام جمهوری اسلامی دارند،  اضافه کرد: ایران اکنون کشوری با نقش تعیین کننده در معادلات جهان و منطقه است.

کولیوند با اشاره به این نکته که فروش هواپیماهای ایرباس فرانسه به ایران نباید با چراغ سبز آمریکا انجام شود، ابراز کرد: خیلی از پول های بلوکه شده هم در قالب تحریم ها، آلوده به دستان تحریم کننده فرانسوی ها است.

 عضو کمیسیون اصل ۹۰مجلس در خاتمه اظهار کرد: اگر امریکا در این روابط و انتقال هواپیما ها نقش تعیین کننده ای دارد، دولت نباید به دنبال آن برود.

30 فروردین 1395