h ابهام در پرداخت وام 150 میلیونی ساخت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ابهام در پرداخت وام 150 میلیونی ساخت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ابهام در پرداخت وام 150 میلیونی ساخت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ابهام در پرداخت وام 150 میلیونی ساخت

ابهام در پرداخت وام 150 میلیونی ساخت

ه نقل از اقتصادآنلاین، بخش مسکن چه در حوزه خرید و فروش و چه در حوزه ساخت و ساز حدود از حدود دو سال گذشته با رکود روبه رو شده و طی این مدت دولت با تصویب طرح های مختلف در زمینه افزایش تسهیلات خرید مانند افزایش سقف وام به 35 میلیون و سپس 60 میلیون، پرداخت تسهیلات به زوج های خانه اولی و ... سعی در تحریک تقاضا و خروج این بخش از رکود کرده است.

این بار اما دولت نسخه دیگری را برای بخش مسکن درنظر گرفته و قصد کرده که با تحریک عرضه برای خروج این بخش از رکود گام بردارد، در واقع دولت قصد دارد با پرداخت تسهیلات انبوه سازان را نسبت به ساخت واحدهای مسکونی میزان عرضه را افزایش دهد، اما آیا در شرایط فعلی مشکل بخش مسکن فقط عرضه است؟ آیا تسهیلاتی طی دو سال گذشته افزایش یافت توانست بخش تقاضا را تحریک کند؟ ایرج رهبر، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه هدف از این برنامه ها حل مشکل رکود بخش مسکن است، تصریح کرد:پایین بودن قدرت خرید مردم و همچنین بالا بودن هزینه های ساخت از عواملی است که باعث بروز رکود شده است. وی با اشاره به پرداخت تسهیلات به متقاضیان برای تقویت قدرت خرید آنها، اضافه کرد:اکنون نیز تسهیلات برای ساخت در نظر گرفته شده که اگرچه خوب است اما با توجه به سود 22 درصدی که در نهایت با طولانی شدن دوره مشارکت به 30 درصد هم می رسد. عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان گران بودن این تسهیلات را از مشکلات آن دانست و گفت: این تسهیلات به سازنده ها کمک خواهد کرد اما با توجه به گران بودن آن باعث افزایش هزینه ساخت خواهد شد و شاید بهتر بود که از منابع ارزان تر برای کمک به این بخش استفاده می شود. وی افزود:همچنین اعلام شده که نیمی از این تسهیلات قابل انتقال به خریدار است اما نکته دیگر این است که اعلام شده که حداکثر تا سقف 80 درصد هزینه ساخت تسهیلات داده می شود که با محاسبه هزینه متری یک میلیون تومان و در نظر گرفتن یک واحد 100 متری، حداکثر تسهیلات 80میلیون خواهد بود. رهبر ادامه داد:ضمن اینکه با این شرایط هزینه زمین و سایر هزینه هایی که توسط انبوه ساز صورت می گیرد مورد توجه قرار نگرفته است بنابراین ابهاماتی در زمینه پرداخت این تسهیلات وجود دارد. عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با بیان اینکه اکنون واحدهای مسکونی آماده برای فروش وجود دارد و مشکل کمبود واحد مسکونی نیست، تاکید کرد:تولیدات صورت گرفته هنوز روی دست انبوه سازان باقی مانده و اگر این واحدها به فروش برسد انگیزه برای تولید مجدد ایجاد خواهد شد.

30 فروردین 1395