h درباره فساد اخیر در ماجرای « اوراق پاناما » چه می‌دانید؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

درباره فساد اخیر در ماجرای « اوراق پاناما » چه می‌دانید؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,درباره فساد اخیر در ماجرای « اوراق پاناما » چه می‌دانید؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,درباره فساد اخیر در ماجرای « اوراق پاناما » چه می‌دانید؟

درباره فساد اخیر در ماجرای « اوراق پاناما » چه می‌دانید؟

درباره فساد اخیر در ماجرای « اوراق پاناما » چه می‌دانید؟

اسناد ۲۱۴هزار شرکت صوری که توسط یک دفتر وکالت در پاناما تاسیس شده‌اند،رو شد.تاسیس شرکت در آن سوی مرزها خلاف قانون نیست، اما در اینجا کسانی را ببینید که پول‌هاشان را در این شرکت‌ها "پارک" کرده‌اند.

❌حجم اطلاعات پیدا شده چقدر است؟ تقریبا ۶ /۲ ترابایت سند (برای مقایسه: ویکی لیکس ۷ / ۱ گیگا بایت سند بود) مربوط به تاسیس ۲۱۴ هزار شرکت فرامرزی از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۵ توسط فردی ناشناس فاش شده‌اند. این شرکت‌ها در دفتر وکالت "Mossack Fonseca" در پاناما به ثبت رسیده‌اند

❌دردسری برای روزنامه آلمانی!! حجم اسناد افشاشده به قدری زیاد است که روزنامه "زود‌دویچه" از سازمان بین‌المللی خبرنگاران برای بررسی اسناد کمک خواسته است. در حال حاضر ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ۱۰۰ روزنامه و شبکه رسانه‌ای از ۸۰ کشور جهان در حال بررسی "اسناد پاناما" هستند که نتایج آن به‌مرور منتشر خواهد شد.

❌نام ایران و تحریم ها و احمدی‌نژاد! این ادعاهای اثبات نشده درباره ایران با توضیحاتی که منتشر می‌شود بیشتر مربوط به مسائل پیرامون دور زدن تحریم‌ها می‌باشد!

❌پدرخوانده دختر پوتین هم حاضر است! شرکت‌هایی با سرمایه‌های میلیونی که صاحبان آن‌ها بسیار نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هستند توسط دفتر وکالت "موساک فونسکا" در پاناما به ثبت رسیده‌اند. یکی‌از آن‌ها سرگئی رولدوگین است. او موزیسینی است که در سال ۱۹۸۵ سمت پدرخواندگی دختر پوتین را در مراسم غسل تعمید بر عهده گرفته بود.

❌رئیس جمهور اوکراین شرایط بد اوکراینی ها را درک نکرد! دو ماه پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور اوکراین در سال ۲۰۱۴، پترو پروشنکو، شرکت فرامرزی خود را به وسیله دفتر وکالت "موساک فونسکا" به ثبت می‌رساند. بر اساس گزارش مجله فوربس ثروت پروشنکو برابر ۸۵۸ میلیون دلار است. او ماهانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار به حساب شرکت واریز کرده و از آنجا پول‌ها روانه اتریش و لتوانی شده‌اند.

❌خانواده الهام علی‌اف گُل کاشتند! نام تعدادی از شرکت‌هایی که در آن سوی مرزهای آذربایجان تاسیس شده‌اند با اعضای خانواده الهام علی‌اف، رئیس جمهور کشور پیوند خورده است. بیشتر این شرکت‌ها در تجارت طلا فعال هستند. دفتر وکالت "موساک فونسکا" در پاناما که به "بهشت مالیاتی" شهرت دارد این شرکت‌ها را به ثبت رسانده است.

❌دفتر رئیس جمهور آرژانتین تکذیب میکند! نام ماریسیو ماکری، رئیس جمهور آرژانتین در میان "اسناد پاناما" دیده می‌شود. دفتر ریاست جمهوری آرژانتین اعلام کرده که "شرکت فرامرزی" تاسیس شده، شرکتی خانوادگی بوده است و آقای رئیس جمهور سرمایه‌ای در این شرکت ندارند.

❌پادشاه عربستان پای ثابت فسادهای دنیا! شرکت وابسته به ملک سلمان، پادشاه عربستان در "اسناد پاناما" نیز وجود دارد. وظیفه این شرکت تامین مالی خرید مسکن لوکس در لندن است.

❌از لیونل مسی انتظار نداشتیم! "مگا استار اینترپرایز" نام شرکتی صوری است که نیمی از آن در تملک لیونل مسی، ستاره جهانی فوتبال است. خورخه هورایکو، پدر مسی نیز در این شرکت شریک است. این شرکت فرامرزی حتی تا چند هفته پیش نیز فعال بوده است.

❌پدر نخست وزیر انگلیس هم ترکوند! ایان کامرون، پدر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا شرکت‌هایی را در آن سوی مرزهای کشورش به ثبت رسانده بود تا بتواند مالیات کمتری در بریتانیا بپردازد. ایان کامرون روز ۸ دسامبر سال ۲۰۱۰ درگذشت. دیوید کامرون هنوز به سئوالات خبرنگاران گاردین در این زمینه پاسخ نداده است. اسامی ۶ تن از اعضای مجلس اعیان بریتانیا نیز در "اسناد پاناما" دیده می‌شود.

❌پدر در زندان ؛ پسران سرگرم پول بازی! پسران حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر. یکی از شرکت‌های علا مبارک که در خارج از کشور ثبت شده به موضوع تحقیقات ماموران اداره دارایی مصر تبدیل شده است.

❌دو فرزند بشار اسد هم متهم شدند! حافظ و رامی مخلوف دو پسر خاله بشار اسد هستند که نام آن‌ها در چند شرکتی که در پاناما به ثبت رسیده، دیده می‌شود. شرکتی نیز با نام ایاد علاوی، سیاستمدار عراقی به ثبت رسیده است.

❌خلیفه ابوظبی هم بود! شرکت برون‌مرزی متعلق به خلیفه بن زیاد آل نهیان، نخست وزیر و خلیفه ابوظبی اعلام کرده است که "قادر به توضیح و تفسیر اتهامات نیست". @Secretnewss

18 فروردین 1395