h برخورد یک گلوله توپ به آذربایجان شرقی|هشدار ایران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

برخورد یک گلوله توپ به آذربایجان شرقی|هشدار ایران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,برخورد یک گلوله توپ به آذربایجان شرقی|هشدار ایران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,برخورد یک گلوله توپ به آذربایجان شرقی|هشدار ایران

برخورد یک گلوله توپ به آذربایجان شرقی|هشدار ایران

برخورد یک گلوله توپ به آذربایجان شرقی|هشدار ایران

d1821bed-91e0-4744-aad7-bb4abf4e909e

به گزارش ظهور۱۲، بامداد دوشنبه (16 فروردین) در جریان درگیری‌ها در منطقه مورد مناقشۀ قره‌باغ یک گلوله توپ به خانه‌ای روستایی در شهرستان خداآفرین برخورد کرد. سعید شبستری، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در این رابطه گفت: «بامداد دوشنبه در جریان درگیری در منطقه مورد مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، یک گلوله توپ بعد از اصابت به حیاط یکی از خانه‌های روستایی در منطقه قلی‌بیگلو شهرستان خداآفرین منفجر شد که بر اثر این حادثه، خانه مذکور آسیب دید و شیشه‌های خانه‌های مجاور نیز شکست اما خوشبختانه تلفاتی در بر نداشت.» وی افزود: «طبق نظر کارشناسان نظامی، این گلوله توپ از سوی نیروهای ارمنستان شلیک شده است.» دبیر شورای تامین استان همچنین با بیان اینکه مراتب اعتراض رسمی مرزبانی به طرف ارمنی ابلاغ شده است، افزود: «تمام اقدامات لازم از سوی شورای تامین استان انجام شده و روند کار از طریق وزارت امور خارجه و مراجع دیپلماتیک به طور جدی در حال پیگیری است.» این در حالی است که  ساعت 19 روز شنبه (14 فروردین) نیز در پی اصابت سه گلوله انفجاری به نزدیکی یکی از روستاهای شهرستان خداآفرین، تذکر جدی و اخطار رسمی به طرفین درگیری داده شد و دو طرف متعهد شدند این اتفاق تکرار نشود. این حادثه به غیر از وارد آوردن خسارت مختصر به یکی از تیرهای برق فشار قوی که باعث قطع برق در منطقه شد، خوشبختانه هیچ گونه خسارت مالی و جانی دیگری در بر نداشت. تماس تلفنی وزاری خارجه ایران و ارمنستان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با همتای ارمنستانی خود با تاکید بر ضرورت توقف درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ، خواهان بازگشت آرامش به منطقه و حل مسالمت‌آمیز اختلافات ارمنستان و آذربایجان شد. محمدجواد ظریف در این تماس تلفنی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ایفای نقش در این زمینه در صورت تمایل طرفین درگیر اعلام کرد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است سه‌شنبه (17 فروردین) در رامسر با همتای آذربایجانی خود دیدار و گفت‌و‌گو کند. ظریف هم اینک برای شرکت در چهارمین نشست اجلاس سه جانبه ایران-آذربایجان ترکیه عازم رامسر است. جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز توقف درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان را خواستار شده است. سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران چند روز پیش از همتایان خود در جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواست با خویشتن‌داری و گفت‌وگو بحران قره‌باغ را حل و فصل کنند.
پیشتر حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرده بود: «تشدید درگیری‌ها در منطقۀ قره‌باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان موجب نگرانی شدید جمهوری اسلامی ایران است.» منطقۀ قره‌باغ در داخل خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد، اما ارامنه بر آن کنترل دارند. ارامنه پس از پایان جنگ جدایی‌طلبانۀ خود با آذربایجان در سال 1994 این منطقۀ خودمختار را تحت حمایت نظامی و مالی کشور ارمنستان اداره می‌کردند. نیروهای تحت حمایت ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را متهم به نقض آتش‌بسی کرده‌اند که در سال 1994 و پس از کشته شدن حدود 30 هزار نفر در درگیری‌های چند ساله به دست آمد.
17 فروردین 1395