h لقمه آماده قمه‌زن‌ها برای داعشی ها! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

لقمه آماده قمه‌زن‌ها برای داعشی ها!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,لقمه آماده قمه‌زن‌ها برای داعشی ها!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,لقمه آماده قمه‌زن‌ها برای داعشی ها!

لقمه آماده قمه‌زن‌ها برای داعشی ها!

لقمه آماده قمه‌زن‌ها برای داعشی ها!

یک نویسنده و پژوهشگر ادبی با اشاره به برخی از بدعت‌هایی که در حوزه دین در حال شکل‌گیری است، از مردم خواست از یاد نبرند که در چه زمانه‌ای زندگی می‌کنند و چه چشم‌هایی در پی آنان است که رفتارهای نابهنجار ما را دستاویز می‌سازند؛ برای آن که بگویند شیعیان کافرند!

غلامرضا امامی با اشاره به بخشی از گزارش خبری با عنوان «خطوط قرمزی که در محرم زیر پا می‌گذارند» که اخیرا در خروجی ایسنا قرار گرفت، گفت: من با دیدن این گزارش بسیار شگفت‌زده شدم؛ این که مردمی، زنان و مردانی در ایام عزاداری محرم بر پیکرشان خون جاری کنند چه فلسفه‌ و سودی دارد؟!

اینان که تن خود را می‌آزارند، از چه روی به این خودزنی می‌پردازند؟ شگفتا که شنیده‌ام در ایام عاشورا سنتی که به مردم محدود بود بانوان ما را هم در بر گرفته است. بانوان ایرانی در زیرزمینی رفته و بر سر خود قمه زده‌اند. بی‌شک این کار نه مبنای عقلی و نه مبنای شرعی دارد.

او با تصریح بر این که فقها این کار را حرام دانسته‌اند و آزار بر جسم را گناهی کبیره شمرده‌اند، گفت: شاید این رسم از آیین‌های سوگواری مسیحیان آمده است. من که سالها در رم پایگاه مسیحیت زندگی کرده‌ام، دیده‌ام که گاهی مومنان مسیحی مراسمی برپا می‌دارند در مصیبت مسیح. اما در سالیان دور آنان بر خود قفلی می‌بستند. برادر بزرگم زنده یاد جلال آل احمد می‌گفت در روشنگری جامعه شیعی در آغاز نوجوانی کتابی ترجمه و نشر داده‌ام به نام عزاداری‌های نامشروع از علامه سیدمحسن جبل عاملی در اعتراض و انتقاد از اعمال ناشایست و در آن زمره قمه زنی. اما آن روزها در ایران که خواندن کتاب مرسوم نبود و سواد کم بود، این کتاب در اندک زمانی نایاب شد و جلال که نخست سخت خرسند شده بود، روز دیگری دریافت که بازاریان تمامی کتاب‌ را خریداری کرده و نابود ساخته‌اند!

این نویسنده تصریح کرد: من از دوستی شنیده‌ام هنگامی که این کتاب در عراق نشر یافت، دسته‌های سینه و قمه زنی پرچمی در روز عاشورا برافراشتند و بر روی آن این جمله را نگاشتند که المذنب ابن المذنب عاملی یعنی گناهکار پسر گناهکار عاملی و غوغایی برانگیختند..

به یاد دارم در ایام کودکی که در قم بودم زمان مرجع شیعیان مرحوم آیت‌الله بروجردی، ایشان کار قمه زنی را حرام دانستند و مقلدان خود را از آن برحذر کردند. اما آنان در پاسخ به فتوای شرعی آیت‌الله بروجردی چنین گفتند: ما در تمامی 11 ماه سال مقلد ایشان هستیم اما در ماه محرم از ایشان تقلید نمی‌کنیم، و کار خویش را می‌کردند.

غلامرضا امامی یادآور شد: نمی‌دانم از چه روی کسانی که داعیه‌ی دین دارند و شور و شوق حسینی در دل‌هایشان موج می‌زند، چنین می‌کنند. این کار شایسته شیعیان نیست که اکنون از هر سوی بر آنان می‌تازند و این مذهب را که از اصول دینش عدالت است، چنین وحشتناک به جامعه جهانی معرفی می‌کنند. شاید قرن‌ها و سالها پیش در دهی دور یا در شهر شیعه‌نشینی مردی کفن‌پوش که خون از سرش بر پارچه‌ای سفید روان می‌شد چندان چشمگیر نبود اما اکنون هر کار کوچک و تصویری به فاصله‌ای اندک در سطح جهانی منتشر می‌شود.

این نویسنده گفت: باور کنید یک بار در عاشورا صحنه قمه‌زنی را دیدم، عده‌ای پارچه‌ای سفید به نشانه کفن بر تن کرده بودند و قمه‌های تیز بر سر می‌زدند و شگفتا در میان آنان کودکانی خردسال هم بودند که پدران بر سر آنان تیغ می‌کشیدند و خون بر پیکرشان جاری می‌شد. آنان این را نذر و هدیه‌ای به امام حسین (ع) که درود بر او باد می‌دانستند اما هنوز که هنوز است این منظره دلخراش در یاد من مانده است و با یادآوری آن بر خود می‌لرزم.

این پژوهشگر تاکید کرد: دستاوردی به دست داعشیان ندهیم و گذشته از آن نسل جوان را از دین و ایمان با مراسم این چنینی بری نسازیم.

15 آبان 1394