h نگرانی آمریکا از دستیابی ایران به اطلاعات هواپیمای جاسوسی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نگرانی آمریکا از دستیابی ایران به اطلاعات هواپیمای جاسوسی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نگرانی آمریکا از دستیابی ایران به اطلاعات هواپیمای جاسوسی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نگرانی آمریکا از دستیابی ایران به اطلاعات هواپیمای جاسوسی

نگرانی آمریکا از دستیابی ایران به اطلاعات هواپیمای جاسوسی

مقام های آمریکایی ضمن اعتراف مجدد به سقوط یک هواپیمای شناسایی این کشور در شرق ایران، نسبت به احتمال دستیابی تهران به اطلاعات محرمانه چنین هواپیماهایی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش مهر، این مقام ها که آسوشیتدپرس نامی از آنها نبرده می گویند: ایران با دستیابی به این هواپیمای بدون سرنشین رادار گریز ممکن است به اطلاعات طبقه بندی شده درباره این نوع هواپیماها دست یافته باشد.

روز یکشنبه (۴ دسامبر/۱۳ آذر) رسانه های ایران از "سرنگونی" و دراختیار گرفتن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی خبر دادند که در حال گشت زنی و جاسوسی حریم هوایی شرق ایران را نقض کرده بود.

هواپیمایی که بدست ایران افتاده از نوع RQ 170 معروف به "سنتینل" است. این هواپیما از نوع هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا وجود این نوع هواپیما را تایید کرد.

آنطور که گفته می شود این هواپیمای هدف حمله "واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی" جمهوری اسلامی قرار گرفته و اکنون با کمترین آسیب در اختیار ایران است.

در حالی که ایران اعلام کرده این هواپیما را تقریباً سالم بدست آورده اما متخصصین آمریکایی این گفته را رد می کنند.

آنها در این رابطه می گویند: حتی اگر ایرانی ها قسمت ها و تکه هایی از این هواپیماها را بدست آورده باشند ممکن است این قطعات بسیار کوچک باشد زیرا که احتمالاً این هواپیما از ارتفاع بسیار بالا سقوط کرده و ممکن است قطعات بزرگ زیادی به دست ایرانی ها نیفتاده باشد.

16 آذر 1390