h جیبوتی کشوری که مجلسش را ایران ساخت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جیبوتی کشوری که مجلسش را ایران ساخت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جیبوتی کشوری که مجلسش را ایران ساخت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جیبوتی کشوری که مجلسش را ایران ساخت

جیبوتی کشوری که مجلسش را ایران ساخت

جیبوتی کشوری که مجلسش را ایران ساخت جنگ در یمن باعث شده نام یکی از کشورهای کمتر شناخته شده بر سر زبان ها بیافتد و آن جیبوتی است. به گزارش عصرایران، جیبوتی کشور کوچکی در شاخ آفریقاست. اهمیت این کشور کوچک به دلیل قرار گرفتن در ساحل تنگه استراتژیک باب المندب است. باب المندب آبراهی است که دریای سرخ را به اقیانوس هند و آب های آزاد وصل می کند. تنگه باب المندب را می توان نقطه اتصال شرق و غرب جهان دانست. دریای سرخ از دو نقطه به آب های آزاد راه دارد. از شمال از طریق کانال سوئز به دریای مدیترانه و آب های آزاد و از جنوب از طریق تنگه باب المندب به اقیانوس هند و آب های آزاد راه دارد.
جیبوتی ؛ کشوری که پارلمانش را ایران ساخت ، با عربستان ائتلاف کرد
به همین دلیل، کشور جیبوتی مورد توجه بسیاری از قدرت های جهانی و منطقه ای است و آنها سعی می کنند از طریق اعطای کمک های نقدی و غیرنقدی یا ایجاد پایگاه نظامی، بتوانند در جیبوتی و تنگه باب المندب نفوذ کنند. جیبوتی به دلیل اینکه فاصله دریایی بسیار نزدیکی با یمن به ویژه شهرهای جنگزده این کشور دارد در 2 ماه اخیر میزبان شمار زیادی از پناهندگان یمنی بود. جیبوتی با یمن تنها 20 کیلومتر فاصله دارد.
جیبوتی؛ پارلمانش را ایران ساخت، با عربستان ائتلاف کرد
همچنین برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد نیز مرکزی را در کشور جیبوتی برای دریافت و توزیع کمک های غذایی و انسان دوستانه برای یمن افتتاح کرده است. هلال احمر ایران حجم زیادی از کمک های غذایی دارویی و انسان دوستانه را به وسیله کشتی به یمن فرستاد اما به دلیل مخالفت های ارتش عربستان سعودی، این کشتی نتوانست به یمن برود و مجبور شد با پهلوگیری در ساحل جیبوتی کمک های خود را تحویل سازمان ملل متحد دهد تا این سازمان به صورت جداگانه کمک های ایران را به یمن منتقل کند. دولت جیبوتی در اقدام سلبی از فرود هواپیمای ایرانی حامل کمک های انساندوستانه هلال احمر برای مردم یمن خودداری کرد.
علی لاریجانی رئیس پارلمان ایران در مراسم افتتاح ساختمان جدید پارلمان جیبوتی - 1393
 
جیبوتی؛ پارلمانش را ایران ساخت، با عربستان ائتلاف کرد
ایران و جیبوتی ایران نیز از سال ها قبل تاکنون سعی کرده کمک های مالی و غیرمالی به دولت جیبوتی ارائه کند. از جمله این کمک ها می توان اقدام ایران در ساختن ساختمان جدید پارلمان جیبوتی دانست. این ساختمان توسط یک شرکت ایرانی و با هزینه دولت ایران ساخته و در سفر علی لاریجانی به پایتخت جیبوتی افتتاح شد.
 دیدار علی لاریجانی با نظامیان کشتی جنگی جماران نیروی دریایی ارتش ایران در ساحل بندر جیبوتی - سال 1393
جیبوتی ؛ کشوری که پارلمانش را ایران ساخت ، با عربستان ائتلاف کرد
جیبوتی و جنگ یمن کشور جیبوتی در جنگ اخیر یمن نیز تلاش کرد بی نصیب نماند. براساس گزارش رسانه ها، عربستان سعودی به کشورهای مختلف پیشنهاد کرده بود در صورت مشارکت در جنگ یمن از کمک های مالی سعودی بهره مند شوند. کشورهای سنگال، مالزی و جیبوتی نیز مشارکت در جنگ یمن را با این شرایط پذیرفته اند. با این حال جیبوتی ارتش بسیار ضعیفی دارد. کل ارتش این کشور کمتر از 200 هزار نفر جمعیت دارد و قادر به مشارکت در هیچ عملیات نظامی نیست. به همین دلیل دولت جیبوتی اعلام کرد مرزهای آبی و هوایی این کشور را برای جنگنده ها و کشتی های نظامی ائتلاف سعودی در جنگ یمن باز کرد تا از این طریق در عملیات یمن مشارکت داشته باشد.
علی لاریجانی در حال افتتاح ساختمان جدید پارلمان جیبوتی - سال 1393
جیبوتی ؛ کشوری که پارلمانش را ایران ساخت ، با عربستان ائتلاف کرد
جیبوتی کشور جیبوتی به پایتختی بندر جیبوتی با 23 هزار کیلومتر مربع و 800 هزار نفرذ جمعیت یکی از کوچکترین و کم جمعیت ترین کشورهای جهان است. مردم کشور جیبوتی مسلمان و سنی مذهب هستند. زبان رسمی مردم این کشور عربی و فرانسوی است اما اکثرا به فرانسه و زبان های محلی صحبت می کنند. این کشور تا سال 1977 مستعمره فرانسه بود اما در این تاریخ مستقل شد. هم اکنون حدود یک پنجم مردم این کشور زیر خط فقر یعنی با درآمد روزانه کمتر از 1.25 دلار زندگی می کنند و 59 درصد مردم این کشور بیکارند.
ساختمان جدید پارلمان جیبوتی که توسط ایران ساخته شده است
جیبوتی ؛ کشوری که پارلمانش را ایران ساخت ، با عربستان ائتلاف کرد
علی لاریجانی نیز در سال 1393 بعد از بازگشت از سفر به جیبوتی و شرکت در مراسم افتتاح ساختمان جدید پارلمان این کشور گفته بود: جیبوتی به دلیل حضور داشتن در منطقه ای حساس، برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ما روابط نزدیکی از منظر سیاسی و اقتصادی با این کشور داریم. وی همچنین گفته بود: در این سفر ساختمان مجلس جدید جیبوتی را که توسط مهندسان ایرانی ساخته شده ، افتتاح کردیم. معمولا کشتی های جنگی ارتش ایران که در منطقه تنگه باب المندب مستقر هستند در بندر جیبوتی پهلو گرفته بود. ایران در سال 1387 از طریق بانک توسعه صادرات نیز وام 10 میلیون دلاری به جیبوتی ارائه کرده بود.
4 خرداد 1394