h سخنرانی علی اکبر رائفی پور در کرسی آزاداندیشی 'دانشجو،دانشگاه و تحول' - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سخنرانی علی اکبر رائفی پور در کرسی آزاداندیشی دانشجو،دانشگاه و تحول,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سخنرانی علی اکبر رائفی پور در کرسی آزاداندیشی دانشجو،دانشگاه و تحول,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سخنرانی علی اکبر رائفی پور در کرسی آزاداندیشی دانشجو،دانشگاه و تحول

سخنرانی علی اکبر رائفی پور در کرسی آزاداندیشی 'دانشجو،دانشگاه و تحول'

علی اکبر رائفی پور گفت : فضای دانشگاه‌ها باید مبتنی بر عقلانیت باشد و عقل و عقلانیت را مطالبه کند.

علی‌اکبر رائفی‌پور در کرسی آزاداندیشی"دانشجو، دانشگاه و تحول" که به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد صومعه‌سرا در مجتمع فارابی این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه برخورداری از ویژگی و نیروی خدادادی عقلانیت از ویژگی‌های تمایز انسان از سایر موجودات است، اظهار کرد: خداوند چیزی را محبوب‌تر از عقل نیافریده و در آن شکی نیست.

وی با اشاره به اینکه عقل در روایت‌های فراوان مدح و ستوده شده است، افزود: این ویژگی، چراغ راه و وسیله وصول به ناممکن‌هاست.

رائفی‌پور اشتباه را نتیجه بی‌عقلی دانست و عنوان کرد: علی‌رغم وجود علم و آگاهی، برخی از مواقع دست به اقداماتی می‌زنیم که نتیجه بی‌عقلی است.

وی اضافه کرد: قرآن با تاکید بر این موضوع فرموده است؛ وظیفه ما یادآوری و بیان تذکرات به مردم است.

این استاد دانشگاه با اشاره به ویژگی‌های قوم آخرالزمان تصریح کرد: این قوم به خداوند بدون مشاهده معجزات و دانستن چگونگی تبدیل عصای موسی(ع) به اژدها ایمان خواهند آورد.

وی با تاکید بر عدم رد پنج حس لامسه توسط خداوند افزود: اسلام و عقل هیچگاه این حس را رد نمی‌کنند بلکه همواره بر انتخاب مشی صحیح زندگی تاکید دارند.

رائفی‌پور پیش‌بینی حضرت نوح را معجزه ایشان خواند و ادامه داد: قرآن ماجرای قوم نوح را به تفصیل مورد بررسی و عبرت قرار داده است با این‌حال متاسفانه عقلانیت در سبک زندگی برخی از افراد اثری ندارد که کارهای غیرعقلانی و اشتباه را منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه مذهب تشیع هدفمند است، گفت: تشیع پیرامون هر مسئله‌ای به بحث عقلانی می‌پردازد و از تشیع هدفمندتر وجود ندارد.

این استاد دانشگاه در خاتمه اظهار کرد: فضای دانشگاه‌ها باید مبتنی بر عقلانیت باشد و عقل و عقلانیت را مطالبه کند و احساس و شور توام با شعور باشد.

در پایان جلسه مذکور به سوالات و دیدگاه‌های دانشجویان پیرامون موضوعات مطرح شده پاسخ داده شد.

2 خرداد 1394