h بازار داغ خرید و فروش کارت‌های بنزین 1000 لیتری - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بازار داغ خرید و فروش کارت‌های بنزین 1000 لیتری,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بازار داغ خرید و فروش کارت‌های بنزین 1000 لیتری,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بازار داغ خرید و فروش کارت‌های بنزین 1000 لیتری

بازار داغ خرید و فروش کارت‌های بنزین 1000 لیتری

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای به پایان رسیدن ذخیره بنزین 100 تومانی کارت‌های سوخت، بازار خرید و فروش خودروهایی با کارتهای بنزین 1000 لیتری سکه شده است.

به گزارش مهر، عرضه تک نرخی بنزین جدیدترین سناریوی دولت برای مدیریت مصرف سوخت در سطح کشور است که پیش بینی می شود همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها عرضه بنزین تک نرخی (احتمالا بنزین 1000 تومانی) در سطح جایگاه‌های سوخت آغاز شود. با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی با کاهشی 6.5 درصدی به سطح 60 میلیون لیتر در روز رسیده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در شرایط فعلی ذخیره بنزین 100 تومانی کارت‌های هوشمند سوخت به کمتر از 125 میلیون لیتر کاهش یافته است و بین 2 تا 2.5 درصد فروش بنزین جایگاه‌ها با نرخ یارانه ای انجام می شود.

با این وجود خرید و فروش کارت‌های بنزین یکهزار لیتری بنزین 100 تومانی حداقل در صفحات روزنامه ها بازار داغی پیدا کرده است به طوری که روزانه چندین آگهی فروش خودروهای مختلف دارای کارت‌های بنزین یکهزار و بیش از یکهزار لیتری در صفحات روزنامه ها مشاهده می شود.

علیرضا ضیغمی اخیرا درباره وجود کارتهای بنزین چند هزار لیتری، گفته است: هیچ ارگان و نهاد دولتی بنزین 100 و 400 تومانی دریافت نمی‌کند و ارگان‌های دولتی تنها می‌توانند بنزین 700 تومانی دریافت کنند.

به گفته معاون وزیر نفت ارگان‌هایی هم که کارت سوخت بنزین 400 تومانی دریافت می‌کنند، به ازای هر لیتر آن باید 300 تومان نیز بپردازند که البته دریافت سوخت به این شیوه بسیار کم شده است و اکثر ارگان‌ها دولتی سوخت را با نرخ آزاد دریافت می‌کنند.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه طبق قانون ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید بنزین را 700 تومان خریداری کنند، تاکید کرد: بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بنزین 100 تومانی برای هیچ فرد و ارگانی شارژ نشده و مطابق با سهمیه‌ها کارت‌های سوخت طبق سهمیه شارژ می شوند.

تماس خبرنگار مهر با دارندگان خودروهایی با کارتهای هوشمند سوخت یکهزار لیتری نشان می دهد که قیمت این نوع خودروها در مقایسه با خودروهای مشابه (بدون سهمیه اضافی بنزین) 500 هزار، یک میلیون و حتی 1.5 میلیون تومان (بسته به میزان سهمیه و نوع خودرو) گران تر است.

وجود بنزین 100 تومانی در کارت‌های هوشمند سوخت هم به درد سر تازه ای برای جایگاه داران سوخت سراسر کشور تبدیل شده و حتی نمایندگان این بنگاه‌های اقتصادی خواستار جمع آوری بنزین 100 تومانی شده اند.

ناصر رئیس فرد رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور اخیرا خواستار جمع آوری بنزین‌های 100 تومانی به دلیل مشکلات متعدد همچون وجود فساد در سطح جایگاه‌ها شده و به مهر گفته است: هم اکنون برخی از افراد سود جو اقدام به خرید فروش کارت‌های بنزین 100 تومانی در سطح جایگاه‌ها می کنند.

خودروهایی که ماهانه 5 برابر بیشتر بنزین می‌گیرند

به گزارش مهر، پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها سامان دهی و مدیریت سهمیه بنزین خودروها در دستور کار دولت قرار گرفت به طوری‌که حذف و غیر فعال کردن کارت‌های هوشمند سوخت اضافی خودروها با شدت بیشتری ادامه یافت.

محسن روحانی مدیر سامانه هوشمند سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اخیرا در گفتگو با سایت وزارت نفت با بیان اینکه تا پایان شهریور امسال درمجموع 33 میلیون و 800 هزار کارت هوشمند سوخت برای انواع وسایل نقلیه شخصی، خدماتی و عمومی صادر شده است، گفته است: از این تعداد حدود 10 میلیون و 300 هزار کارت به دلایل مختلف غیر فعال شده اند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ابطال کارت سوخت به دلایل مختلف، از طریق صاحب کارت، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور و مراجع قضایی انجام می شود، تاکید کرده است: کارت‎‌های هوشمند سوخت در ابتدا صرفا بر اساس پرونده خودروها تولید شد که در مراحل مختلف، تعدادی از کارت‌های بدون صاحب به صورت هم فیزیکی و هم نرم افزاری ابطال شده است.

عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت هم اخیرا درباره اجرای طرح ساماندهی سهمیه بنزین برخی از خودروهای عمومی به مهر گفته است: پیشتر با ارائه فراخوانی نسبت به شناسایی خودروهای وانت بار عمومی اقدام شد.

وی با بیان اینکه در ادامه اجرای این طرح سهمیه بنزین برخی از وانت بارها که برای ثبت نام در مرحله اول حضور پیدا نکردند به میزان 20 درصد کاهش پیدا کرد، یادآور شد: هم اکنون در مرحله آرامش قرار داریم و به زودی با به پایان رسیدن برخی از مشکلات و ایرادات و رفع آنها مرحله نهایی ساماندهی سهمیه بنزین وانت بارها اجرایی می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: این طرح به زودی با همکاری برخی از دستگاه‌های مرتبط همچون سامانه هوشمند سوخت به طور کامل اجرایی می شود.

از این رو آن دسته از وانت بار‌هایی که در سامانه حمل‌ و نقل درون شهری، بین‌شهری و روستایی ثبت نام نکنند سهمیه سوخت خودروهای شخصی را دریافت می‌کنند که این اقدام فقط در بخش وانت بار منجر به کاهش 5 تا 6 میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین کشور می‌شود.

با این وجود هنوز در برخی از آگهی‌های فروش خودرو در صفحات روزنامه‌ها عناوینی همچون" خودروی شخصی با بنزین ماهانه 300 لیتر بنزین" درج شده است که نشان می دهد هنوز طرح سامان دهی مدیریت سهمیه‌های بنزین به طور کامل پیاده سازی نشده است.

به نظر می رسد با گذشت 4 سال از اجرای طرح سهمهیه بندی بنزین، هنوز کارت‌های هوشمند سوختی وجود دارند که با وجود کاربری شخصی ماهانه با سهمیه‌های بنزین با کاربری عمومی شارژ می شوند.

از سوی دیگر علاوه بر وانت بارها، به زودی موتورسیکلت‌ها، مسافربرهای شخصی سامان دهی شده و آژانس‌های درون و برون شهری و در آینده خودروهای دوگانه سوز هم از لبه تیغ طرح سامان دهی سهمیه بنزین عبور خواهند کرد.

در مجموع دولتمردان امیدوارند با سامان دهی سهمیه‌های بنزین خودروهای شخصی و عمومی و اعمال صرفه‌جویی بیشتر علاوه بر کاهش ترافیک در کلان شهرها، زمینه را برای افزایش صادرات این فرآورده پرطرفدار نفتی با برند ایرانی به بازارهای بین المللی فراهم کنند.

11 آذر 1390