h فیلم و عکس خودکشی فریناز خسروانی قلابی از آب در آمد!+سند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

فیلم و عکس خودکشی فریناز خسروانی قلابی از آب در آمد!+سند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,فیلم و عکس خودکشی فریناز خسروانی قلابی از آب در آمد!+سند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,فیلم و عکس خودکشی فریناز خسروانی قلابی از آب در آمد!+سند

فیلم و عکس خودکشی فریناز خسروانی قلابی از آب در آمد!+سند

فیلم و عکس خودکشی فریناز خسروانی قلابی از آب در آمد!+سند

صبح روز یکشنبه ١٣ اردیبهشت‌ماه اتفاقی تلخ در مهاباد رُخ داد که سر و صدای زیادی در کشور بپا کرد

به گزارش ظهور12 ؛ بلافاصله پس از این اتفاق شوم و ناراحت کننده که باعث مرگ یک هم‌وطن کرد زبان کشورمان شد شایعاتی در فضای مجازی تحت این عنوان که این فرد توسط یک نیروی وزارت اطلاعات! کشته شده است منتشر شد.

صبح روز یکشنبه ١٣ اردیبهشت‌ماه بود که فریناز مثل هر روز به محل کارش در هتل «تارا» رفت. هنوز ساعتی از حضور فریناز در محل کارش نگذشته بود، که اتفاقی وحشتناک رخ داد. فریناز خود را پشت بالکن طبقه چهارم هتل رساند و در یک لحظه به زندگی‌اش پایان داد. همه چیز تمام شد. فریناز جان خود را از دست داد. اما این پایان ماجرا نبود. خودکشی یا قتل فریناز فرضیه‌هایی بود که چالش‌های زیادی به پا کرد. چالش‌هایی که اعتراض مردم مهاباد را در بر داشت و جنجال‌های زیادی به پا کرد.

مردم شهر مهاباد در اعتراض‌های خود می‌گویند که این دختر برای دفاع از ناموس خود و برای این‌که قربانی نقشه این مرد مرفه نشود دست به چنین کاری زده است. اما این‌که این دختر دست به خودکشی زده یا کشته شده است هنوز مشخص نیست. با این حال پس از این حادثه و مرگ فریناز خیلی زود پلیس و دستگاه قضایی وارد ماجرا شدند و با توجه به حساسیت این پرونده موضوع را پیگیری کردند. اولین اقدام ماموران پلیس مهاباد، دستگیری مردی بود که آخرین‌بار با «فریناز» دیدار داشت.

اما در این میان ما قصد ندارید که به جزئیات قتل و اتفاقات رخ داده بپردازیم ؛ با ما همراه باشید تا متوجه شیطنت رسانه ای که در این رابطه صورت گرفت شوید.

دیوث از فرماندهان ایرانی!

چندسالیست که شبکه های اجتماعی که شروعش در ایران با فیسبوک و توئیتر همراه بوده جای خود را به شبکه‌های اجتماعی موبایلی داده‌اند ؛ شیوع این مورد در بین عوام باعث شده تا عده ای از این موقعیت برای انتشار شایعات بی پایه و اساس سواستفاده کنند.برای مثال به تصویر زیر دقت کنید :

این تصویر تنها یکی از هزاران مورد متن های ساختگی و اغلب احساسی است که در فضاهای مجازی دست به دست میشود.مسئله ای که بیش از همه درباره این شایعات مهم می‌باشد این است که مخاطبان این دست مطالب هیچ‌وقت به دنبال منابع آن نمیروند.فلذا به دلیل نیاز این مهم صفحاتی همانند " ستاد مبارزه با چرندیات " و سایت‌های مثل گُمانه و شایعات راه اندازی شده است.

مرگ فریناز بهانه‌ای برای ساخت یک شایعه

پس از مرگ فریناز خسروانی شایعه ای با این متن در بین شبکه های اجتماعی منتشر شد : "فریناز خسروانی/متولد 1368ساکن مهابادولیسانس کامپیوتر وکارمند هتل تارا مهاباد/که رئیس وکارفرمای آن هتل ن م می باشد/روز یکشنبه که بارزسی از ارومیه اومده و مسئول اماکن می باشد به مهابادآمده بود،ودرصد فریب فریناز بوده،وبه دلایلی مکر وحیله وتهدیدفریناز اورا بعداز تعطیلی کاربه اتاق خود فراخوانده،ودر را از پشت سروی بسته است.ودختر بیچاره از ترس جان و تجاوز طرف،به همکارش زنگ زده و تقاضای کمک کرده،واز آنجایی که رئیس هتل درجریان کار نامشروع مامور اطلاعاتی باخبر بوده،نگذاشته کسی به داد فریناز برسه،وفریناز درمانده از پنجره اتاق که در به بالکن رفته وخواسته از آن طبقه به طبقه سوم خودرا پرت کند،اما متاسفانه چون ارتفاع زیاد بوده به پایین پرت شده وبه طرز فیجعی باعث مرگش شده،وتمام این حوداث مذکور،را دوربین هتل ضبط شده ومدرک دردست است حتی آن مامور عوضی هم از بالای بالکن را دوربین نشان داده شده است/امادر حال رئیس هتل قضیه اینطوری جلوه داده که اونجا رفته وپاش لیز خورده و افتاده پایین.../اما همه شاهدهستند و مدرک دارند،که:ن م 50000000,(پنجاه میلیون)رشوه گرفته که بر عیله خانواده خسروانی شهادت بده،که مامور اطلاعاتی را از مخمصه نجات دهد،حتی با کمال پروری امروز در تشیع جنازه فریناز باصدای بلند اعلام کرد،که فریناز قسمت واجلش اینطوری بوده است وهیچگونه ارتباطی به مسله ناموسی نداشته است/امروز در مهاباد میخواهند که تظاهرات شود و دم در هتل تجمع شود واز آنطرف نظریه پزشکی قانونی، مرگ را90%درصد قتل اعلام کرده است"

فارغ از سواد پایین سازنده این شایعه که توان چیدن کلمات را در کنار هم نداشته ، نکته ای که در این میان حائز اهمیت است احساسی جلوه دادن ماجرا است.بررسی این دروغ بزرگ به عهده کاربران اما مسئله ای که باید کاربران در مواجهه با این نوع شایعات مد نظر داشته باشند "درخواست منبع و ماخذ" از منتشر کننده این شایعات است.

گاف پشت گاف / یک فیلم و یک عکس

منتشر کنندگان شایعه مربوط به "فریناز خسروانی" بلافاصله پس از اینکه جو اولیه را به راه افتاد، شروع به پخش یک فیلم و یک تصویر از این حادثه در شبکه های اجتماعی نمودند که متاسفانه تصویر مربوط به این حادثه به اشتباه در بسیاری از سایت های داخلی نیز منتشر شد.

عکسی که در زیر مشاهده میکنید به دو قسمت تقسیم شده است. قسمت اول آن تصویر هتلی هست که فریناز خسروانی در آن اقدام به خودکشی کرده است و قسمت دوم آن تصویری است که الظاهر مربوط به آخرین لحظات فریناز خسروانی می‌باشد.با نگاهی به تفاوت‌های موجود در ساختمان تصویر اول و تصویر دوم به روشنی می‌توان دریافت که این تصویر کاملا غیرواقعی و بی ربط با موضوع اتفاق افتاده است.

بلافاصله پس از این تصویر بی کیفیت و پُر از گاف که نتوانست سندی برای دفاع از شایعه منتشر شده باشد ، این افراد در اقدامی مبتدیانه یک ویدئو را منتشر کردند!!

تصویری که در پایین مشاهده میکنید قسمتی از ویدئو اشاره شده می‌باشد که در بسیاری از شبکه های عربی و خصوصا شبکه های اجتماعی با نام " فیلم خودکشی مظلومانه فریناز خسروانی " انتشار یافته است.این ویدئو که هم اکنون با یک سرچ ساده یافت میشود مربوط به خودکشی یک دختر تهرانی می‌باشد که چند سال پیش در اینترنت منتشر شد.برای اثبات این موضوع کافی است وارد این لینک شوید و به تاریخ ارسال این کلیپ که مربوط به یکسال پیش از این ماجرا یعنی "۷ آبان ۱۳۹۳" می‌باشد ، دقت نمایید.

کاسه‌های داغ تر از آش

اما مسئله‌ جالب‌تر اینکه عده‌ای از فریب خوردگان که با اقدامات غیرقانونی خویش امنیت عمومی را به مخاطره انداخته و آرامش روانی در جامعه را خدشه دار کرده‌اند، به گفته‌های مقامات مسئول و نمایندگان خودشان باور نداشته و منابع غیرمؤثق را بر منابع مؤثق ترجیح می‌دهند و حتی کاسه داغ‌تر از آش شده و گفته‌های خانواده مرحومه را نیز قبول ندارند.

این در حالیست که خانواده بانوی متوفی فریناز خسروانی در گفتگو با خبرنگارانی که در مراسم تعزیه وی شرکت کرده بودند ضمن تشکر از اظهار همدردی گسترده مردم مهاباد در پی حادثه هتل تارا اعلام کردند؛ پیگیری ماجرا از طریق دستگاه قضایی را بهترین و صحیح‌ترین راه برای احقاق حق دانستند.

یکی از بستگان متوفی همچنین با درخواست از مردم برای حفظ آرامش افزود؛ از آنجا که خانواده و مسئولین شهرستان مهاباد به جد پیگیر حادثه هستند لذا از مردم عزیز و جوانان خواهشمندیم ضمن اعتماد به دستگاه قضا تا روشن شدن قضیه آرامش خود را حفظ کنند.

خانواده این متوفی همچنین با اشاره به نا‌آرامی‌های به وجود آمده بر اثر این حادثه اظهار داشتند: ما ضمن تشکر و قدردانی از حمایت و دلسوزی مردم و جوانان راضی به ایجاد ناامنی در شهر به خاطر این موضوع نیستیم.

خانواده متوفی تصریح کردند: ما حتی برای جلوگیری از تحریک جوانان به اقدامات غیرقانونی و ایجاد اشوب و ناامنی از برگزاری مراسم و تجمع خانوادگی برسر مزار فریناز خودداری کردیم لذا می‌خواهیم بدون ایجاد هیچ تنشی در شهر موضوع از طریق دستگاه قضایی پیگیری شود.

متهم دستگیر و به جرم خود اعتراف کرده است

آنچه که راویان و شاهدان در آن متفق‌القول‌اند این است که فریناز برای حفظ آبروی خود از بالکن اتاق هتل خارج شده است. برخی معتقدند وی برای فرار از تعرض از اتاق خارج شده و برخی معتقدند برای فرار از افشای رابطه او با «س-م-ه».

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با اعلام اینکه متهم پرونده مهاباد هیچ جایگاه امنیتی ندارد و یکی از اهالی‌‌ همان منطقه است گفت: متهم دستگیر و به جرم خود اعتراف کرده است.

همه این شایعات و اخبار گوناگون سبب شده تا ماجرای فریناز به یک نگرانی بزرگ در میان مردم مهاباد تبدیل شود. آن‌ها از روایت‌های متناقض خسته شده‌اند و انتظار قضاوت عادلانه و پیگیری جدی در خصوص این پرونده مرموز هستند.

20 اردیبهشت 1394