h جان‌کری کجا ، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل کجا؟! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جان‌کری کجا ، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل کجا؟!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جان‌کری کجا ، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل کجا؟!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جان‌کری کجا ، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل کجا؟!

جان‌کری کجا ، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل کجا؟!

جان‌کری کجا ، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل کجا؟!

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته با حضور در دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و درباره موضوع هسته‌ای گفت‌وگو کرد.

پس از انتشار این خبر، «رادیوفردا» (وابسته به سازمان سیا) و شبکه بی‌بی‌سی (وابسته به دربار ملکه انگلیس) به استقبال این خبر رفتند و آن را برجسته کردند، البته نه برای اصل مذاکره، بلکه برای اولین حضور یک مقام آمریکایی در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل که براساس قوانین بین‌المللی، خاک ایران تلقی می‌شود.

با اینکه ظریف در پاسخ به چرایی این حضور، آن را براساس قراری دانست که در ژنو و یمن عمل می‌شد و به شکل نوبه‌ای هریک در مکانی که طرف مقابل حضور داشت، می‌رفت، استقبال مشتاقانه دو رسانه فوق از این اتفاق، ذهن را به‌سوی موضوع مهمی می‌کشاند که نباید از آن غافل شد، اینکه ایران اصرار دارد روند مذاکره هسته‌ای با ایران در چهارچوب مشخص و حدود و ثغور حساب‌شده و تاحد امکان غیرقابل بسط باشد.

برخلاف این تقید و اصرار ایران که مبتنی‌بر اصل رویارویی با شیطان بزرگ است و باید در جای خود بیشتر تبیین شود، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند این چهارچوب و حدود و ثغور را بسط دهند که هدف آنها هم برای تأثیرگذاری بر راهبرد مهم ایران، یعنی «رویارویی با شیطان بزرگ» است. از این‌روست که کری اعلام کرد، انتظار دارد در ملاقات با ظریف درباره مناقشه یمن هم صحبت کند و این یعنی بسط‌ دادن چهارچوب ایران در فرایند «رویارویی با شیطان بزرگ» که لازم است گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای به آن توجه جدی داشته باشد و اجازه ندهد آمریکا به بهانه‌های مختلف این چهارچوب را دستخوش تغییر تدریجی کند.

16 اردیبهشت 1394